Wichury przeszły przez Polskę. Prędkość wiatru osiągnęła 184 km/h na Śnieżce. Na nizinach i wyżynach wiało dużo słabiej. W kraju wystąpiły wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu. Strażacy interweniowali przeszło 800 razy, usuwając skutki załamania pogody.
Groźna pogoda w Polsce. Silne porywy wiatru powodują szkody
Ubiegłej doby odczuliśmy wpływ oddziaływania rozległego ośrodka niżowego o imieniu Nadine. Na dużym obszarze Polski wiało do 60-100 km/h. Natomiast wysoko w górach powyżej 120-180 km/h. Silny wiatr powodował przerwy w dostawach prądu, szkody w drzewostanie i szkody materialne. Wczoraj jednostki OSP i PSP interweniowały przeszło 800 razy, usuwając skutki silnego załamania pogody. Interwencje dotyczyły głównie szkód spowodowanych przez wiatr i intensywne opady atmosferyczne.
Wczoraj Polska znalazła się w zasięgu wypełniającego niżu barycznego Nadine z centrum nad Federacją Rosyjską. Po jego południowo zachodniej pomiędzy wyżem a niżem doszło do wytworzenia się dużego gradientu barycznego. Przepływ nad Polską zwiększał w całym pionowym profilu troposfery silny prąd strumieniowy. Dolno-troposferyczny prąd strumieniowy (ang. LLJ) spowodował to, że Śnieżce zmierzono 184 km/h, natomiast na Kasprowym Wierchu w Tatrach Zachodnich 126 km/h. Na stacji meteorologicznej położonej na Przylądku Rozewie zmierzono prędkość wiatru w porywach dochodzących do 100 km/h.
Wichury w Polsce. Maksymalne porywy wiatru zmierzone na wybranych stacjach meteorologicznych IMGW-PIB w Polsce
⚠️?Do godziny 16:00 w całym kraju strażacy odnotowali 8️⃣2️⃣0️⃣ zgloszen do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień ulic i budynków.
✅Najwięcej w województwach:
➡️śląskim 235,
➡️małopolskim 159,
➡️dolnośląskim 103.#wiatr #deszcz pic.twitter.com/706k7sz6gF— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) February 5, 2024
W kolejnych dniach czekają nas dynamiczne warunki pogodowe, które wynikać będą z oddziaływania silnej cyrkulacji strefowej atmosfery, dlatego musimy liczyć się z występowaniem częstych opadów atmosferycznych. Duża prędkość wiatru utrzyma się do środy, czyli 7 lutego 2024 r. w wielu regionach.
Sytuacja baryczna na 6.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza porywów wiatru na 6 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza porywów wiatru na 7 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Niżowa pogoda i kolejne wichury
We wtorek istotnie zwiększona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju. Najsilniej powieje w zachodniej i południowej części Polski. Wiatr jednak okaże się słabszy niż w poniedziałek, ale i tak może lokalnie prowadzić do szkód. W porywach powieje do 55-80 km/h. Większe porywy wiatru powyżej 90-100 km/h możliwe są głównie nad samym morzem oraz w szczytowych partiach gór.
Prognoza porywów wiatru na 6 lutego 2024, 22 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski
Groźna pogoda jest prognozowana również w środę, gdy to na pogodę wpłynie kolejny atlantycki cyklon z systemem frontów atmosferycznych. Najsilniej ponownie powieje na północy, gdzie w woj. zachodniopomorskim i pomorskim porywy wiatru przekroczą 70-100 km/h. Duża prędkość wiatru jest również prognozowana w całym pasie zachodnim i centralnym, gdzie porywy sięgną 70-90 km/h. Wichura jest spodziewana także w pasie województw wschodnich i południowych. Wysoko w górach porywy przekroczą 120-160 km/h, czego nie uwzględnia model GFS z uwagi na niewielką siatkę modelu.
Prognoza porywów wiatru do 7 lutego 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski
Dynamiczna pogoda i wichury w kolejnych dniach będą związane z oddziaływaniem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery. Czekają nas duże wahania temperatury, sporo opadów, a nawet groźne fale wiatrowe. Pogoda niekorzystnie wpływać ma na nasze samopoczucie. Warto wspomnieć, że roztopy i częste opady atmosferyczne, które występują od kilku tygodni, powodują wzrost poziomu wód w rzekach i lokalne podtopienia. Dlatego synoptycy IMGW wydają liczne alerty hydrologiczne. Prędkość wiatru wyraźnie spadnie w całym kraju w czwartek.
Aktualnie:
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 5, 2024
➡️ stan alarmowy przekroczony jest na 17 stacjach hydrologicznych
➡️stan ostrzegawczy przekroczony jest na 119 stacjach hydrologicznych #IMGW #podtopienia #woda #rzeki #zima #hydro pic.twitter.com/I1JwfrKH1y
Źródło: Fanipogody.pl