Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury uderzają w Polsce. Prędkość wiatru osiągnęła 184 km/h. Wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu oraz setki interwencji strażaków

wichury polska - luty 2024 r.


Wichury przeszły przez Polskę. Prędkość wiatru osiągnęła 184 km/h na Śnieżce. Na nizinach i wyżynach wiało dużo słabiej. W kraju wystąpiły wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu. Strażacy interweniowali przeszło 800 razy, usuwając skutki załamania pogody.

Groźna pogoda w Polsce. Silne porywy wiatru powodują szkody

Ubiegłej doby odczuliśmy wpływ oddziaływania rozległego ośrodka niżowego o imieniu Nadine. Na dużym obszarze Polski wiało do 60-100 km/h. Natomiast wysoko w górach powyżej 120-180 km/h. Silny wiatr powodował przerwy w dostawach prądu, szkody w drzewostanie i szkody materialne. Wczoraj jednostki OSP i PSP interweniowały przeszło 800 razy, usuwając skutki silnego załamania pogody. Interwencje dotyczyły głównie szkód spowodowanych przez wiatr i intensywne opady atmosferyczne.

Wczoraj Polska znalazła się w zasięgu wypełniającego niżu barycznego Nadine z centrum nad Federacją Rosyjską. Po jego południowo zachodniej pomiędzy wyżem a niżem doszło do wytworzenia się dużego gradientu barycznego. Przepływ nad Polską zwiększał w całym pionowym profilu troposfery silny prąd strumieniowy. Dolno-troposferyczny prąd strumieniowy (ang. LLJ) spowodował to, że Śnieżce zmierzono 184 km/h, natomiast na Kasprowym Wierchu w Tatrach Zachodnich 126 km/h. Na stacji meteorologicznej położonej na Przylądku Rozewie zmierzono prędkość wiatru w porywach dochodzących do 100 km/h.

Wichury w Polsce. Maksymalne porywy wiatru zmierzone na wybranych stacjach meteorologicznych IMGW-PIB w Polsce

silny wiatr w Polsce
Duża prędkość wiatru na stacjach IMGW. Źródło: IMGW-PIB

W kolejnych dniach czekają nas dynamiczne warunki pogodowe, które wynikać będą z oddziaływania silnej cyrkulacji strefowej atmosfery, dlatego musimy liczyć się z występowaniem częstych opadów atmosferycznych. Duża prędkość wiatru utrzyma się do środy, czyli 7 lutego 2024 r. w wielu regionach.

Sytuacja baryczna na 6.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wichury nad Polską
Wichury w Polsce i dynamiczna aura

Prognoza porywów wiatru na 6 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichury w kraju
Wietrzna aura i silne wichury w kraju

Prognoza porywów wiatru na 7 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichury nad Polską
Groźna pogoda w Polsce i wichury

Niżowa pogoda i kolejne wichury

We wtorek istotnie zwiększona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju. Najsilniej powieje w zachodniej i południowej części Polski. Wiatr jednak okaże się słabszy niż w poniedziałek, ale i tak może lokalnie prowadzić do szkód. W porywach powieje do 55-80 km/h. Większe porywy wiatru powyżej 90-100 km/h możliwe są głównie nad samym morzem oraz w szczytowych partiach gór.

Groźne wichury nad Polską i silny prąd strumieniowy nad Europą

Prognoza porywów wiatru na 6 lutego 2024, 22 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

wichury w Polsce
Silne wichury w Polsce. Najmocniej powieje w górach i nad morzem

Groźna pogoda jest prognozowana również w środę, gdy to na pogodę wpłynie kolejny atlantycki cyklon z systemem frontów atmosferycznych. Najsilniej ponownie powieje na północy, gdzie w woj. zachodniopomorskim i pomorskim porywy wiatru przekroczą 70-100 km/h. Duża prędkość wiatru jest również prognozowana w całym pasie zachodnim i centralnym, gdzie porywy sięgną 70-90 km/h. Wichura jest spodziewana także w pasie województw wschodnich i południowych. Wysoko w górach porywy przekroczą 120-160 km/h, czego nie uwzględnia model GFS z uwagi na niewielką siatkę modelu.

Prognoza porywów wiatru do 7 lutego 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Wichury pojawią się w kolejnych kilkudziesięciu godzinach w Polsce i spowodują znów szkody

Dynamiczna pogoda i wichury w kolejnych dniach będą związane z oddziaływaniem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery. Czekają nas duże wahania temperatury, sporo opadów, a nawet groźne fale wiatrowe. Pogoda niekorzystnie wpływać ma na nasze samopoczucie. Warto wspomnieć, że roztopy i częste opady atmosferyczne, które występują od kilku tygodni, powodują wzrost poziomu wód w rzekach i lokalne podtopienia. Dlatego synoptycy IMGW wydają liczne alerty hydrologiczne. Prędkość wiatru wyraźnie spadnie w całym kraju w czwartek.

Źródło: Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz