Podtopienia, gradobicia i silny wiatr. Burze będą gwałtowne w Polsce do końca tygodnia. Temperatura może osiągnąć próg upału

Podtopienia, gradobicia i silny wiatr. Kolejne dni przyniosą częste, lecz lokalne burze nad Polską. Niektóre z ośrodków burzowych powodować mogą również punktowe szkody. Temperatura może osiągnąć pierwszy raz w tym roku próg upału.

Wygląda na to, że w najbliższych dniach najwięcej burz będzie w południowej połowie naszego kraju. Temperatury w drugiej połowie tygodnia najwyższe mają być w północnej połowie kraju, natomiast najniższe w południowej. Niektóre modele pokazują możliwość wystąpienia pierwszego upału od początku 2023 roku w Polsce.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 7.06.2023 r. do 10.06.2023 r. według modelu WRF-ICON

wysoka temperatura w polsce
Wysoka temperatura w kraju i możliwy pierwszy upał

Również model WRF-GFS Medium pokazuje, że do połowy czerwca możemy mieć kilka dni upalnych. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy powyżej 5-6 dni mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianom, ale już w tym tygodniu temperatura może miejscami osiągnąć, a gdzieniegdzie nawet przekroczyć 30°C. Fali upałów jednak z tego nie będzie.

Przeczytaj również: Nawałnice na wschodzie. Burze niosą grad do 7cm. Kule gradowe dziurawią dachy. Niebezpieczna pogoda w Polsce

Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 7.06.2023 r. do 16.06.2023 r. w oparciu o model WRF-GFS Medium dla Polski

dni upalne widzi WRF
Dni upalne widać także w drugiej dekadzie czerwca w Polsce

Średnia temperatura powietrza będzie charakterystyczna do 16 czerwca 2023 r. dla lata termicznego na obszarze praktycznie całej Polski.

Prognoza orientacyjna średniej dobowej temperatury powietrza od 7.06.2023 r. do 16.06.2023 r. w oparciu o model WRF-GFS Medium dla Polski

wysoka temperatura i burze w Polsce. Możliwe podtopienia
Podtopienia przyniosą lokalne burze, ale wartości na termometrach będą letnie. Średnia dobowa charakterystyczna dla lata termicznego Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Burze przyniosą obfite opady w kolejnych dniach. Możliwy grad i podwyższona aktywność elektryczna

Przebudowa pola barycznego nad Europą i przyległościami doprowadziła do tego, że do części Polski zaczęły napływać wilgotne i chwiejne masy powietrza. Przynajmniej do końca bieżącego tygodnia nie zabraknie burz, które mogą powodować podtopienia, szkody wiatrowe, pożary od wyładowań i obfite opady gradu o średnicy na ogół nie przekraczającej 1-3 cm. Z każdym kolejnym dniem zwiększać ma się obszar występowania zjawisk burzowych, ale nie sięgnie on niestety północnej części naszego kraju, gdzie susza okazuje się największa. Najniższe temperatury będziemy notować do końca tygodnia w pobliżu Morza Bałtyckiego oraz w rejonach górskich i podgórskich.

Podtopienia mogą przynosić lokalne burze w południowej połowie Polski

Zjawiska burzowe nad Polską i lokalne podtopienia, a nawet miejscowe zalania i powodzie błyskawiczne

Burze będą szczególnie częste na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie. Masy powietrza docierające nad te rejony charakteryzować mają się zwiększoną zawartością wilgoci. Chmury burzowe tworzyć mają się przeważnie w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza, dlatego mogą powodować punktowe podtopienia i zalania. Już wczoraj lokalne zjawiska burzowe, pojawiły się na południowym wschodzie naszego kraju, lecz nie były jeszcze szczególnie intensywne.

Północna część Polski przez kilka najbliższych dni będzie głównie w zasięgu skraju antycyklonu. Dlatego tam warunki pogodowe będą stabilne. Natomiast w południowej połowie kraju ma zaznaczyć się wpływ pola obniżonego ciśnienia i płytkich ośrodków niżowych. Warto zachować ostrożność w obszarach górskich, gdzie z uwagi na wspomaganie orograficzne szczególnie licznie tworzyć mogą się ośrodki burzowe. Pierwsze burze mogą formować się już od godzin południowych, osiągając szczyt swojej aktywności w godzinach popołudniowych, słabnąc dopiero bliżej godzin wieczornych i w pierwszej części nocy.

Prognoza zasięgu opadów burzowych do 11 czerwca 2023, 21 UTC według modelu ECMWF-HRES dla Polski

burze przyniosą obfite opady w Polsce. Będą lokalne podtopienia
Burze nad Polską przyniosą lokalne podtopienia. Orientacyjny zasięg opadów do końca weekendu

Burzy okres w pogodzie potrwa przynajmniej do końca tygodnia, lecz nie obejmie całego kraju. Najwięcej burz wystąpi w pasie województw południowych i wschodnich, mniej ma być ich w centrum. Każdego dnia zalecamy uważnie sprawdzać najnowsze prognozy pogody, dane radarowe, zdjęcia satelitarne i systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Najbardziej stabilne warunki pogodowe utrzymają się na północy, gdzie zaznaczy się wpływ wyżu. Przyszły tydzień też przyniesie zjawiska burzowe w warunkach słabego przepływu.

Obserwujcie na bieżąco świeże prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl