Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Bardzo wysokie temperatury blisko Polski. Nawet 25 stopni. Letnia pogoda i gwałtowne burzeSytuacja baryczna nad Europą przyczynia się do wystąpienia ciekawej sytuacji jeśli chodzi o pogodę i rozkład temperatur nad Europą. Wyż ODILO, który stacjonuje nad Skandynawią skutecznie zablokował strefową cyrkulację powietrza dla Europy środkowo-wschodniej. W nasze region spływa chłodniejsze powietrze z północy, ale już w Niemczech napływa dużo cieplejsze powietrze z południa i zachodu kontynentu.

Skutkuje to dużym gradientem temperatury na dość małym obszarze Europy. Obecnie, gdy nad Polską mamy do czynienia z temperaturą na poziomie 7-9 stopni, tak na południu Niemiec już teraz słupki rtęci wskazują temperatury na poziomie 17-19 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Bałkanach, gdzie miejscami temperatury sięgają o 11 rano 24 stopni powyżej zera.

Niestety, wysokie temperatury nie dotrą do naszego kraju. Na krańcach południowo-zachodnich kraju będzie co prawda nawet 16 stopni Celsjusza, ale nadal daleko nam będzie do letnich temperatur jakie notowane będą w centralnych i południowych Niemczech.

Dodatkowo, na zachód od Polski wystąpią dziś burze. Od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję po Niemcy synoptycy ESTOFEX prognozują wystąpienie burz. W Hiszpanii i centralnych landach Niemiec burze mogą być silne. Komórki burzowe niosły będą ulewne opady deszczu, dużo wyładowań, silny wiatr. Najwyżej wypiętrzone komórki burzowe nieść mogą ze sobą również opady gradu.

Na ten moment burze na wspomnianych obszarach nie rozwijają się. Zgodnie z prognozami komórki burzowe rozwijać się zaczną dopiero popołudniu. Niestety na terenie naszego kraju nie mamy szans zarówno na opady deszczu, jak i zjawiska burzowe.

Sytuacja taka trwała będzie najbliższe kilka dni. Wyż ODILO stabilnie stacjonował będzie nad Skandynawią zapewniając w Polsce piękną, słoneczną aurę i nie najwyższe temperatury. Na zachód od Polski nadal napływało będzie bardzo ciepłe powietrze, ale wpływ ośrodków niskiego ciśnienia prowadził będzie do występowania zjawisk burzowych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk