Pogoda. Dzisiaj nasza część Europy jest w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Na górnych poziomach izobarycznych pogodę kształtuje ośrodek górnego niżu z centrum na pograniczu Czech i Polski. Głównie na wschodzie, centrum i południu zalega masa zwrotnikowa, natomiast nieco chłodniej jest na zachodzie, gdzie utrzymuje się nieco chłodniejsze polarno morskie. Od dzielnic centralnych na północny-zachód przemieszcza się ulegający frontolizie front ciepły.
SIGIFICANT IMGW-PIB, 12.07.2021, 12 UTC
Pogoda. Silne burze nad Polską
Na coraz większym obszarze Polski tworzą się chmury kłębiasto-deszczowe cumulonimbus, które przynoszą burze. Po godzinie 14 chmury burzowe występują strefie od Złotowa (w woj. wielkopolskim) przez Bydgoszcz po Skierniewice. W czasie burz obserwowane są silne, miejscami nawalne opady deszczu. Produkt radarowy ZHAIL wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo lokalnych opadów gradu. Akumulacja opadów burzowych może sięgać miejscami 20-50 mm. Burze rozwijają się również w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Prognozy numeryczne wskazuję że w kolejnych godzinach możemy spodziewać się dalszej intensyfikacji zjawisk burzowych. Podczas burz lokalnie opady mogą przekroczyć 50 mm, powodując rozległe podtopienia, a nawet gwałtowne, lecz lokalne powodzie błyskawiczne. Takie zjawisko jest najbardziej prawdopodobne w sytuacji wystąpienia kilku burz nad jednym obszarem. Szczególnie groźne burze są prognozowane w pasie Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, Kujawy, Mazowsze po Kielecczyznę i Małopolskę. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne wystąpiły na południowym-zachodzie woj. lubelskiego.
Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)
Wiatr w środkowych i górnych warstwach troposfery jest na ogół słaby, dlatego pionowe ścinanie wiatru przyjmuje przeważnie niskie wartości. Są to warunki sprzyjające tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych, miejscami słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych. Chmury burzowe przemieszczają się dziś powoli z południa na północ, północny-zachód Pomimo niewielkich uskoków wiatru, słabej skrętności wiatru w warstwie 0-3 km niewykluczone są superkomórki burzowe, w których prądy wstępujące nie powinny być długotrwałe z uwagi na słabe odseparowanie prądu wstępującego od zstępującego.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Miejscami może padać grad o większej średnicy
Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają dziś opadom gradu o średnicy 1-3 cm. Jednak w przypadku superkomórek burzowych możliwe są gradziny 4-6 cm. Struktury burzowe przesuwać mają się dziś z południa, południowego-wschodu na północ, północny-zachód. Odchylenie toru przemieszczania komórek burzowych może wystąpić w sytuacji wystąpienia burz zawierających rotujących prądy wstępujące.
Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych od 12:30 do 14:30 dla obszaru Polski i częściowo krajów przyległych
Pioruny zanotowane przez amatorską sieć detektorów wyładowań atmosferycznych od godziny 13:00 do 15:00
Zasięg opadów, natężenie według polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD o godzinie 14:50 w poniedziałek.
Pogoda. W kolejnych godzinach intensyfikacja zjawisk konwekcyjnych
Poniższa mapa ukazuje chmury burzowe okiem satelity geostacjonarnego. Na mapę zostały dodatkowo nałożone wyładowania atmosferyczne. W kolejnych godzinach na południu, centrum i częściowo wschodzie, jak i też północy obserwowany będzie wzrost aktywności burzowej. Najwięcej burz wystąpi od 16 do 18, ale miejscami burze o mniejszej intensywności utrzymają się przez całą noc.