Pogoda. Dzisiejszy dzień jest upalny na wschodzie, ale lokalnie znów pojawią się burze. Szczytowa aktywność burzowa jest dziś prognozowana w powiatach na linii Wisły, ale miejscami burze pojawią się w całym regionie. Powinno być ich mniej niż wczoraj. Temperatura wyniesie dziś od 30°C do 32°C w najcieplejszym momencie dnia. Ponownie prognozowana jest noc tropikalna z temperaturą na poziomie 20°C/22°C, utrudniając nam odpoczynek.
Dzisiaj nasza część Europy jest w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Jednak na górnych poziomach izobarycznych pogodę kształtuje górny niż z centrum na pograniczu Czech i Polski. Wschodnia i centralna część kraju jest w powietrzu zwrotnikowym, natomiast zachodnia w chłodniejszej masie polarno morskiej. Od centrum na północny-zachodu przesuwa się rozmywający front o charakterze ciepłym.
Pogoda. Hamowanie konwekcji przez suche warstwy w ciągu dnia. Sytuacja może zmienić się późnym popołudniem, bądź bliżej godzin wieczornych.
Czynnikiem hamującym pionowe ruchy konwekcyjne okazuje się dzisiaj obecność suchych warstw powietrza w środkowej i górnej troposferze, które mogą hamować pionowe ruchy konwekcyjne. Aczkolwiek i tak lokalnie możliwe są burze. Jednak ich ilość powinna być nieco mniejsza względem wczorajszego dnia.
Prognoza burz w poniedziałek (IMGW-PIB)
Najwięcej burz na linii Wisły
Najwięcej zjawisk burzowych spodziewamy się dziś w powiecie kraśnickim, opolskim, puławskim oraz ryckim i łukowskim. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że lokalne burze pulsacyjne pojawią się w całym woj. lubelskim. Najmniejsze ryzyko burz ma być we wschodnich powiatach woj. lubelskiego. Dzisiejsze burze powinny charakteryzować się sporą lokalność. Prawdopodobnie najwięcej burz wystąpi pod koniec dnia.
W czasie burz głównym zagrożeniem okażą się nawalne opady deszczu do 20-50 mm, co może powodować miejscowe zalania. Najsilniejsze opady konwekcyjne są spodziewane głównie na zachodzie, południowym-zachodzie i częściowo południu województwa lubelskiego. Szczególnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Pojedyncze komórki mogą powstać jednak wcześniej. Inicjacja konwekcji zachodzić ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrz masy zwrotnikowej. Niewykluczone miejscami zjawisko training storms polegające na przechodzeniu kilku komórek burzowych nad jednym obszarem, tworząc tzw. kolejki konwekcyjne i skutkując dużymi sumami opadowymi.
Prognoza burz na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)
Podczas przechodzenia zjawisk burzowych możliwy jest grad o średnicy do 1-3 cm, jak i też konwekcyjne porywy wiatru do 90 km/h, które mogą powodować szkody.
W nocy pozostaniemy w masie zwrotnikowej. Lokalnie na strefach zbieżności wiatru mogą rozwijać się burze. Jednak ich intensywność będzie mniejsza niż w ciągu dnia. Główna aktywność burzowa przypadnie na późny wieczór i pierwszą część nocy.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 80%