Pogoda. Gwałtowne, punktowo niszczące burze w poniedziałek nad Polską. Znów będą szkody wiatrowe, zalania i gradobicia. Gdzie jest burza 12.07.2021?

Pogoda. Silne, miejscami powodujące duże szkody pojawią się w poniedziałek na obszarze Polski. Ponownie spodziewane są zniszczenia wiatrowe, miejscami wystąpią zalania, a nawet większe powodzie błyskawiczne i gradobicia.

Dzisiaj przeważający obszar Polski będzie w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Zaznaczy się dodatkowo wpływ górnego niżu z centrum na pograniczu Czech i Polski. Z południa na północy przemieszczać ma się dodatkowo płytka zatoka niżowa. Od dzielnic centralnych na zachód, północny-zachód będzie przesuwał się front ciepły. Z południowego-wschodu napływać ma nad przeważający obszar kraju gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Najwięcej burz w poniedziałek wystąpi po południu i wieczorem. Wysoka aktywność burzowa może zostać utrzymana jeszcze w pierwszej części nocy.

Sytuacja synoptyczna, 12.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 12 lipca 2021

Pogoda. Burze występują już od godzin porannych. Szczyt aktywności burzowej popołudniu i wieczorem

Pierwsze burze już od godzin porannych występują nad Polską, ale szczyt aktywności burzowej przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Groźnie może być miejscami również w pierwszej części nocy. Przepływ mas powietrza będzie na ogół słaby, co spowoduje wystąpienie słabych pionowych uskoków wiatru. Tworzyć będą się dlatego burze pulsacyjne, miejscami wielokomórkowe klastry burzowe. Wędrujące dość wolno z południa na północ. Pomimo niewielkich uskoków wiatru, słabej skrętności wiatru w warstwie 0-3 km niewykluczone są superkomórki burzowe, w których prądy wstępujące nie powinny być długotrwałe.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Poniedziałkowe burze.

Szczególnie liczne burze pojawią się w drugiej części dnia w pasie od Małopolski, Górnego Śląska przez Mazowsze, Kujawy aż po Pomorze. Podstawowym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz okażą się intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego o możliwej akumulacji do 30-80 mm. Może to miejscami prowadzić do zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Szczególnie w sytuacji przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem. Podczas burz prawdopodobne są porywy wiatru do 70-100 km/h. Średnica gradu osiągnie dziś do 1-3 cm, ale w przypadku superkomórek burzowych nawet 4-6 cm. Chmury burzowe przesuwać mają się dziś z południa, południowego-wschodu na północ, północny-zachód.

Prognoza burz na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Prognoza burzowa

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ