Pogoda. W środę nasza część Europy znajdzie się na skraju rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich. Aczkolwiek z zachodu w głąb kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny z poprzedzająca go linią zbieżności wiatru. W związku z tym warunki do rozwoju burz są dziś korzystne w wielu regionach Polski. Przed frontem zalegać ma powietrze o cechach zwrotnikowych, natomiast za frontem chłodniejsze polarno morskie.
Pogoda. Groźne burze od drugiej części dnia
Dzisiaj najgroźniejsze burze przechodziły w pasie od Skórcza w woj. pomorskim do Tucholi w woj. kujawsko-pomorskim. Co istotne w drugiej tej miejscowości zaobserwowano superkomórkowę burzową, której towarzyszyły intensywne opady deszczu o natężeniu do 20-30 mm/30 min. Niewykluczone, że wystąpiły opady dużego gradu i silne porywy wiatru, jakie mogły osiągać prędkość ok. 80-90 km/h. Miejscami porywy wiatru mogą być silniejsze. Chmury burzowe przesuwają się dziś przeważnie w kierunku północno-wschodnim. Izolowane komórki burzowe tworzą się również na południu kraju – m.in. w pasie od Kołaczyc i Jasła po rejon Cieszanowa i Lubaczowa w woj. podkarpackim.
Po godzinie 16 szczególnie silne burze posiadające mezocyklon obserwowano w rejonie Prabut w woj. pomorskim oraz Pasłęka w woj. warmińsko-mazurskim. Podczas przechodzenia komórek burzowych mogło wiać powyżej 90 km/h. Miejscami spadł grad o średnicy do 2-3 cm średnicy oraz intensywne opady deszczu do 20-40 mm. Chmury burzowe przemieszczają się przeważnie na północny-wschód.
W drugiej części dnia burze obserwowano miejscami na Podkarpaciu oraz w Bieszczadach, jak i też w pasie od rejonu Sycowa (woj. dolnośląskie) i Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie) po Głuchołazy i Kędzierzyn Koźle w woj. opolskim.
Burze występują dalej nad Polską popołudniu i wieczorem
Około godziny 19 burze występowały w pasie od woj. warmińsko – mazurskiego, poprzez pogranicze woj. kujawsko – pomorskiego i mazowieckiego, łódzkie, południową część woj. wielkopolskiego i wschodnią część woj. dolnośląskiego. Szczególnie intensywne komórki burzowe przechodzą w rejonie Nidzicy, Ostrzeszowa i Reszla.
Zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym okiem satelity geostacjonarnego za okres od 17:20 czasu lokalnego do 19:05.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych od godziny 16:45 do 18:45 w środę
W kolejnych godzinach strefa korzystnych do rozwoju burz ma przesuwać się na wschód kraju. Podstawowym zagrożeniem w czasie przechodzenia burz są silne porywy wiatru, opady większego gradu i ulewne opady deszczu. Wysoka aktywność burz ma być utrzymana jeszcze w pierwszej części nocy, ale miejscami grzmieć ma nawet do godzin porannych w czwartek. Wysoce prawdopodobne jest wejście burzy wielokomórkowej znad Czech do woj. śląskiego. Przemieszczający się następnie na północny-wschód.