Pogoda. W środę Polska jest w polu obniżonego ciśnienia. Dodatkowo znad Wielkopolski nad Pomorze przemieszcza się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Jesteśmy ponadto w zasięgu wewnątrz wycinkowej linii zbieżności wiatru dolnego. Co więcej na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewni górna zatoka niżowa, związana z ośrodkiem górnego niżu nad Niemcami. W godzinach po południowych nad południowo-zachodnią Polskę nasunie się pofalowany front chłodny. Napływać ma gorące, wilgotne powietrze zwrotnikowe. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej rozpocznie się rozwój konwekcji.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 30.06.2021, 12 UTC
Pogoda. Szczególnie groźne burze we wschodniej części kraju
W ostatni dzień czerwca lokalne burze prawdopodobne są w niemal całym kraju. Najgroźniejszych burz spodziewamy się we wschodniej części Polski. Podczas najgroźniejszych burz spodziewamy się ulewnych opadów konwekcyjnych do 50 mm, gdzieniegdzie porywy wiatru do 80 km/h, punktowo do 100 km/h. Możemy spodziewać się utworzenia superkomórke burzowych. jak i też struktury wielokomórkowe. Podczas występowania najsilniejszych burz z mezocyklonem nie można wykluczyć trąb powietrznych. Prawdopodobny grad o średnicy 4-5 cm.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój chmur burzowych okaże się obecność niżu nad Polską i związanej z nim linii zbieżności wiatru. Powodować będzie to unoszenie wilgotnego, ciepłego powietrza o cechach zwrotnikowych do poziomu swobodnego konwekcji. Pod wpływem siły wyporu tworzyć będą się silnie rozbudowane chmury Cumulonimbus. Największa niestabilność powietrza wystąpi pomiędzy 13 a 18. Spowodowane będzie to ogrzaniem przypowierzchniowej warstwy granicznej, co skutkować ma stromym pionowym gradientem temperatury i wystąpieniem znacznej niestabilności powietrza przekraczającej 2000-2500 J/kg.
Prognoza burz na środę i noc ze środy na czwartek Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Możliwy grad 3-5 cm, miejscami ulewy, a nawet lokalne trąby powietrzne
W czasie burz możliwe opady konwekcyjne do 30 mm, gdzieniegdzie do 50 mm (TPW około 30 mm, stosunek zmieszania w warstwie przyziemnej około 11 g/kg, lokalnie TPW do 50 mm, a stosunek zmieszania w warstwie przyziemnej do 16 g/kg). Przepływ mas powietrza w troposferze będzie nieco bardziej nasilony. Skutkować będzie to rozwojem konwekcji o umiarkowanym/wysokim stopniu zorganizowania. Nasilający się skręt wiatru wraz z przyspieszeniem w warstwie 0-3 km skutkować ma powstawaniem superkomórek burzowych, których trajektoria może być odchylona wyraźnie w prawo z powodu obecności silnych, trwałych mezocyklonów. Istnieje ryzyko opadów gradu o średnicy 4-5 cm, miejscami wiatr do 80-100 km/h. Prawdopodobne trąby powietrzne. Jednak nie da się ich precyzyjnie zaprognozować.
Prognoza burz na 30 czerwca (IMGW-PIB)
Burze są zjawiskiem lokalnym i w znacznym stopniu nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się analizę danych radarowych, zdjęć satelitarnych i detektorów wyładowań. Warto również obserwować niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC