Pogoda. Gwałtowne burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Możliwy duży grad, groźny wiatr, a nawet tornada. Gdzie jest burza 30.06.2021?

Pogoda. Podczas ubiegłej nocy Polska była pod wpływem niżu z linią zbieżności, jaka znad Czech przemieściła się nad Wielkopolskę. Z południowego zachodu napływało gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Szczególnie aktywne burze są jednak prognozowane na drugą część dzisiejszego dnia.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski oraz na obszarach sąsiadujących.

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Szczególnie groźnie będzie w drugiej części dnia

W drugiej części nocy i nad ranem szczególnie intensywne burze obserwowano w południowych powiatach. Miejscami zagrzmiało w centrum i na zachodzie woj. lubelskiego. Burze dość szybko przemieszczały się na północny wschód i wschód. Występowały opady deszczu o natężeniu do 10 mm/10 min, porywy wiatru około 60 km/h, oraz grad. Lokalnie możliwa była znaczna akumulacja opadów do 30-40 mm. Szczególnie na Roztoczu. Gdzieniegdzie mogły wystąpić podtopienia. Zwłaszcza na terenach niżej położnych. W kolejnych godzinach burze możliwe są na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Najwięcej intensywnych burz pojawi się pomiędzy 13 a 18.

W ciągu dnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu z ośrodkami nad Pomorzem i Lubelszczyzną w strefie wewnątrz wycinkowej linii zbieżności przed frontem, który będzie stopniowo migrować na wschód, północny-wschód. Docierać ma ciepłe, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.06.2021, 12 UTC

Grad nawet 3,5 cm. Ryzyko trąb powietrznych

Podczas burz możliwe są opady gradu o średnicy 3-5 cm, wiatr do 90-100 km/h. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać będą się zwiększoną aktywnością elektryczną. Istnieje dość niskie prawdopodobieństwo utworzenia się 1-2 trąb powietrznych. Prognozowane są zarówno superkomórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Burze lokalnie wystąpią w całym regionie. Wiele wskazuje, że wysoka aktywność burzowa może zostać utrzymana jeszcze w pierwszej części nocy. Potem atmosfera zacznie się stopniowo stabilizować. Gdzieniegdzie grzmieć nawet przez całą noc, ale szczyt aktywności burzowej przypadnie na pierwszą część nocy. 

Prognoza burz na 30 czerwca 2021 (IMGW-PIB)


Prawdopodobieństwo silnych burz powodujące szkody ocenia się na 90%. Najpierw gwałtowne burze mogą pojawić się na zachodzie i południu regionu, następnie przesuną się do centrum i na wschód.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ