Pogoda. Niż gwałtownie zanurkuje z północy nad Polskę. Przyniesie dużo opadów, a nawet burze i trąby wodne w kolejnych dniach

Pogoda. Niż nurkujący zmierza do Polski znad Skandynawii. Znad północnej Europy i Bałtyku przesunie się on nad Polskę. W naszej części Europy znajdzie się w nocy ze środy na czwartek. Z północnego-zachodu nasunie się okludujący układ frontów atmosferycznych już w drugiej części dzisiejszego dnia. Niż ten przez kilka dni wirować będzie w naszej części Starego Kontynentu, co spowodowane ma być wyraźną blokadą wyżową nad Europą Zachodnią. Przyniesie sporo opadów, okresami silniejszy wiatr i burze w chłodnych masach powietrza.

Sytuacja synoptyczna, 25.08.2021, 12 UTC

pogoda. fronty nad polskę

Pogoda. Dynamiczna aura przed nami. Możliwe burze głównie w chłodnych masach powietrza

W środę zjawiska burzowe prawdopodobne są późnym popołudniem lub wieczorem. Szczególnie na Morzu Bałtyckim i Wybrzeżu. Podczas występowania zjawisk konwekcyjnych możliwe są porywy wiatru do około 60-65 km/h oraz opady deszczu do 10-25 mm.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Podczas najbliższej nocy chmury burzowe będą występować zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. Natomiast największe prawdopodobieństwo burz będzie na Wybrzeżu Gdańskim. Miejscami z burzami wiązać będą się porywy wiatru do 65 km/h oraz akumulacja opadu do 15-25 mm.

Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

pogoda. prognoza burzowa na środę i noc śr/czw

Odcięty ośrodek niżowy w nocy ze środy na czwartek przesuwać ma się dalej nad Polskę. Tuż za zokludowanym frontem napływać zacznie chłodne i wilgotne powietrze polarno morskiej o pewnej chwiejności termodynamicznej. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi dlatego stromy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności powietrza. Nad ciepłymi wodami Bałtyku chmury konwekcyjne i miejscowe burze mogą tworzyć się przez całą noc ze środy na czwartek.

Sytuacja synoptyczna. 26.08.2021, 00 UTC

pogoda. okluzja w polsce

Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni ośrodek niżowy oraz przebiegający przez ten obszar prąd strumieniowy. Szczególnie liczne burze są prognozowane na Wybrzeżu Gdańskim, gdzie akumulacja opadów konwekcyjnych sięgnie do 15-25 mm. Podczas przechodzenia ośrodków konwekcyjnych powieje do 60-65 km/h.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

W kolejnych dniach dynamiczna aura utrzyma się w naszej części Europy. Na południowym Bałtyku możliwe kolejne zalążki trąb wodnych, a nawet w pełni wykształcone trąby wodne. Niektóre z nich będą mogły stać się krótkotrwałymi trąbami lądowymi. Niewątpliwie spływ chłodnych mas powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego sprzyjać będą tworzeniu się licznych chmur kłębiastych Cumulonimbus, które będą wkraczać nad ląd wraz z opadami i słabymi burzami. To nie będzie dobry okres na wypoczynek nad polskim morzem.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE