Pogoda. Sobota przyniesie burze powodujące podtopienia i grad do 3 cm. Gdzie jest burza 26.06.2021?

Pogoda. Sobota z burzami powodującymi podtopienia, lokalnie spadnie grad do 3 cm. Sprawdzamy, gdzie możliwe są silniejsze zjawiska konwekcyjne w sobotę na obszarze Polski.

Dziś przeważający obszar Polski będzie w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Tylko na wschodzie zaznaczy się zatoka niżowa i front pofalowany. Napływać ma przeważnie chłodna masa polarno morska. Jedynie na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich zalega jeszcze cieplejsze, wilgotne i niestabilne powietrze o cechach zwrotnikowych.

Burze przyniosą zalania

Korzystne warunki do rozwoju sobotnich burz wystąpią na wschodzie, południu i południowym-wschodzie. Podstawowym zagrożeniem w czasie burz będą opady deszczu do 20-50 mm. Sobotnie burze nie powinny przynosić tak groźnych porywów konwekcyjny potencjał wiatrowy. Incydentalnie porywy wiatru przekroczą 75 km/h. Gdzieniegdzie na południu i południowym wschodzie prawdopodobny grad do 2-3 cm średnicy. Mniejsze prawdopodobieństwo burz o niższym natężeniu ma być nad północno-wschodnią, centralną i częściowo zachodnią Polskę. Wiele wskazuje, że potencja do przynoszenia groźnych zjawisk na tym obszarze będzie obniżony. Miejscami w czasie burz wystąpią ulewne opady do 15 mm, a także silny wiatr do 60 km/h.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w sobotę

Pogoda. Możliwe superkomórki burzowe

Przeważający obszar Polski ma być dziś pod wpływem słabego klina wyżowego. Tylko na południowym wschodzie i wschodzie zaznacza się jeszcze obecność zatoki niżowej z odsuwającym i stopniowo rozmywającym pofalowanym frontem atmosferycznym.

Najbardziej zorganizowane burze są możliwe dziś na południowym-wschodzie, gdzie zaznaczy się nasilony poziomy przepływ mas powietrza, co spowoduje wystąpienie podwyższonego pionowych uskoków wiatru. Zwiększony ma być również skręt wiatru w warstwie 0-3 km, co sugeruje możliwość wystąpienia superkomórek burzowych.

Miejscami nad jednym obszarem przejdzie kilka burz, co może skutkować podtopieniami. Akumulacja opadów z uwagi na możliwość wystąpienia zjawiska training storms może przekroczyć 40-50 mm.

Niższe prawdopodobieństwo burz dotyczy pasa rozciągającego się od Podlasia przez centrum kraju po Ziemię Lubuską. Jednak słabsze warunki kinematyczno-wilgotnościowe mocno ograniczają szanse na aktywację głębokiej konwekcji w tym rejonie.

Wieczorem i w pierwszej części nocy gdzieniegdzie możliwe są zanikające burze. Jednak intensywność konwekcji po zachodzie słońca ma szybko spadać.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE