Pogoda. Burze z gradem już nad Polską. Ryzyko zalań. Gdzie jest burza 20.07.2020

W poniedziałek czeka nas kontynuacja burzowej aury na obszarze Polski. Szczególnie liczne burze są dziś obserwowane na zachodzie i północy kraju. Rozwój konwekcji następuje zarówno wewnątrzmasy, na lokalnych strefach zbieżności wiatru oraz na linach konwergencji wiatru dolnego przed frontem. Do zachodniej części RP dotrze w najbliższych godzinach front chłodny, za którym zacznie napływać coraz chłodniejsza masa powietrza. We wtorek czeka nas duże ochłodzenie w całej Polsce.

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) na poniedziałek

Zgodnie z prognozami nad Polską obserwuje się rozwój burz. Są to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Najgroźniejsze burze są obserwowane na zachodzie Polski, gdzie rozwinęły się na linii zbieżności wiatru. Zjawiska burzowe występować będą również na froncie.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (iMGW-PIB)

Dane z detektorów wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut dla Polski. Szczególnie gwałtowne burze przechodzą przez Wielkopolskę. Połączyły się one w strukturę liniową.

Rozwój konwekcji burzowej jest doskonale widoczny na zdjęciach satelitarnych. Popołudniu i wieczorem gwałtowne burze będą występować w centrum kraju.

Komunikat IMGW-PIB z godziny 13:53 w poniedziałek.

Burze coraz licznie wstępują miejscami w całym kraju, zwłaszcza na zachodzie i północy. Zaczynają się one organizować w niewielkie struktury liniowe. Na uwagę zasługuje strefa rozciągająca się od Poznani po Legnicę i strefa od Słupska po Gorzów Wielkopolski, gdzie godzinowe natężenia opadów mogą sięgać 20-30 mm/h. Opady o natężeniu 20-25 mm/h Występują w strefie izolowanych od Kętrzyna po Płock. Burzom lokalnie towarzyszą opady gradu. Nie zarejestrowano znaczących wartości porywów wiatru, jedna w przypadku lepiej zorganizowanych burz mogą one dochodzić do 80-90 km/h. Burze przemieszczają się na północny wschód i wschód – informuje Kamil Walczak, synoptyk IMGW-PIB.

W wielu miejscach Polski jest gorąco, lecz czeka nas duże ochłodzenie w najbliższych dniach.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ ONLINE TUTAJ