Załamanie pogody zmierza do kraju. Koniec sielanki, będzie gwałtowne wyparcie upału. Przejdą gradowe burze przez Polskę. Znamy termin

Pogoda ulegnie załamaniu od środy. Wkroczy front chłodny z płytkim niżem. Czeka nas koniec spokojnej pogody, spodziewane jest wyparcie upału za naszą wschodnią granice. Wzrost dynamiki w atmosferze jest prognozowany głównie na 13 września 2023 r., ale już dzień wcześniej zagrzmieć i popadać może na krańcach północno-zachodnich. Po blisko 10 dniowej przerwie, pojawią się większe opady, które głównie mają być o charakterze konwekcyjnym. Niewykluczone, że utworzą się nie tylko burze za dnia, ale również utrzymają się po zachodzie słońca, które miejscami spowodują szkody.

Będzie załamanie pogody po długim okresie stabilnej aury w Polsce

Z prognoz numerycznych wynika, że środowe burze mogą kwalifikować się na wydanie ostrzeżenia meteorologicznego pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla niektórych regionów naszego kraju. Jednak nie można wykluczyć, że na północnym-zachodzie zagrzmi już jutro. Wiodące modele numeryczne sygnalizują, że słabnące stopniowo burze występować mogą w nocy z 13/14 września 2023 r. We wschodniej części kraju zjawiska o charakterze burzowym możliwe są jeszcze 14 września 2023 r.

Burze w kolejnych dniach mogą nieść opady gradu, liczne wyładowania doziemne, ulewy powodujące podtopienia i gwałtowne porywy wiatru przekraczają 70-75 km/h.

burze dzis, 13 września 2023 r.

Aktywność elektryczna może być wysoka jak na wrzesień i prawdopodobnie będą to jedne z ostatnich tak silnych burz we wrześniu. Jest ryzyko, że nocne burze przyniosą znaczną ilość wyładowań doziemnych.

załamanie pogody pojawi się w Polsce
Burze we wrześniu mogą okazać się intensywne, czeka nas załamanie pogody w Polsce

Wieczorne i nocne burze są bardzo prawdopodobne w kolejnych dniach na obszarze Polski

pogoda będzie dynamiczna
Cumulonimbus capillatus incus rozświetlany wewnątrzchmurowym wyładowaniem atmosferycznym

Towarzyszyć mogą im również efektowne wały szkwałowe na czele struktur burzowych

szelf cloud

Wał szkwałowy, który uformował się na RFD superkomórki burzowej

Prognozowana orientacyjna maksymalna temperatura powietrza w okresie od 11.09.2023 r. do 20.09.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

będzie duże ochłodzenie w Polsce
Będzie duże ochłodzenie, ale gorące dni mogą jeszcze wrócić. Źródło mapy: CMM IMGW

Wyliczana temperatura maksymalna orientacyjnie w okresie od 11.09.2023 r. do 20.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

zmiana pogody w Polsce
Spore ochłodzenie w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

Prognoza wstępna temperatury maksymalnej w okresie od 11.09.2023 r. do 20.09.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana pogody w kraju
Najgorętsze dni tego roku dobiegną końca według modelu ECMWF. Źródło mapy: CMM IMGW

Upał wczoraj w Polsce, kolejne dni do środy miejscami upalne

Od kilku dni wskazujemy, że czeka nas istotna zmiana warunków pogodowych w okolicach środy, gdy to nasunie się front chłodny z płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia. Niewykluczone, że już 12 września 2023, pojawią się opady i burze. Wyparty zostanie gorąc i upał z naszej części Europy. Już wczoraj mieliśmy pierwszy dzień upalny we wrześniu 2023 r. na niektórych stacjach synoptycznych IMGW, gdzie temperatura przekraczała 30°C. Ze stacji synoptycznych najcieplejsze okazały się Słubice, gdzie zmierzono 30.6°C w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów. Na stacjach niższego rzędu, czyli telemetrycznych temperatura przekroczyła 31°C.

Temperatura maksymalna, 10 września 2023 r. 8:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM

upał będzie wyparty w kolejnych dniach
Dzień z upałem we wrześniu za nami. Dane: CMM IMGW

Burze i opady możliwe już jutro na północnym-zachodzie Polski

Prognozy modeli numerycznych zakładają, że burze wystąpią jutro po południu oraz wieczorem i związane będą z nasuwającą się od północnego zachodu zatoką niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym i poprzedzającą go dolno-troposferyczną linią zbieżności. Zjawiskom burzowy towarzyszyć będą opady deszczu do około 10-15 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Dlatego też w związku z przepływem w przybliżeniu równoległym do linii frontu lokalnie możliwa kumulacja opadów do około 25 mm.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze jutro możliwe

Prognoza burzowa na noc 12/13 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze i dynamiczna pogoda w Polsce
Burze w nocy z 12/13 września 2023 r. możliwe

Na większym obszarze Polski większe opady i burze, pojawią się 13 września 2023 r. Do tego czasu, oprócz krańców zachodnich północno-zachodnich we wtorek warunki pogodowe okażą się stabilne. Od dzielnic zachodnich w kierunku wschodniej połowy kraju, kontynuowana ma być wędrówka frontu chłodnego, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru. Intensywność burz okaże się umiarkowana i wysoka, niewykluczone są klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe oraz pojedyncze burze pulsacyjne. Prognozowany jest duży kontrast termiczny, który może sięgnąć nawet 15-17°C, co dobrze obrazuje poniższa grafika. Przed frontem termometry pokażą nawet 28°C-32°C, natomiast za frontem już tylko 14°C-16°C.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Duża zmiana w Polsce. Przejdą burze, a za nimi spore ochłodzenie. Czy to koniec lata?

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na 13 września 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

zmiana pogody w kraju
Duży kontrast termiczny w środę nad Polską. Czwartek przyniesie radykalny spadek temperatury i zmianę pogody w kraju

Krótkie ochłodzenie, które spowoduje, że przeżyjemy szok termiczny

14 września 2023 r. ochłodzi się w całym kraju i temperatury spadną o ponad 10-13°C. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 14°C do 23°C, lecz na szczęście gwałtowne ochłodzenie z opadami i burzami nie będzie długotrwałe, gdyż już w okolicach najbliższego weekendu temperatury zaczną rosnąć w kierunku wartości typowych dla późnego lata. Wystąpienie upału wtedy jest jednak mało prawdopodobne, lecz na termometrach możliwe jest nawet 25°C/28°C w wielu regionach.

Gwałtowna zmiana pogody przed nami

Najsilniejsze burze w środę utworzą się na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, gdzie w zatoce niżowej położona będzie linia zbieżności wiatru. Oprócz tego burze możliwe są w strefie przemieszczającego się w kierunku wschodniej połowy kraju chłodnego frontu.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 13 września 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda sprawi niespodziankę
Opady i burze przemieszczać mają się w kierunku wschodniej części kraju. Będzie drastyczne załamanie pogody

Prognoza burzowa na 13 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

zmiana pogody w Polsce
Burze prognozowane są w środę na przeważającym obszarze Polski. Załamanie pogody zacznie postępować w kierunku wschodnim

Niewykluczone, że miejscami chwiejność termodynamiczna przekroczy 1000 J/kg, co pozwoli na rozwój aktywniejszych burz w strefie zbieżności wiatru.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna, 13 września 2023, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

będzie dynamiczna w Polsce
Pogoda kształtowana przez front chłodny, prognozowane opady konwekcyjne i burze

Wyliczana chwiejność termodynamiczna, 13 września 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

pogoda dynamiczna w kraju, możliwe silne burze
Pogoda zmieni się, prognozowane gwałtowne burze

Będzie nagłe tąpniecie temperatury w Polsce

Niewykluczone, że w godzinach wieczornych i nocnych strefa lokalnych burz oraz opadów przesuwać zacznie się w kierunku wschodniej połowy naszego kraju. Dlatego też istnieje podwyższone prawdopodobieństwo, że utrzymają się burze po zachodzie słońca w centrum, południu i wschodzie, a dodatkowo na przedpolu frontu mogą formować się kolejne formacje burzowe o zróżnicowanym natężeniu, kwalifikując się na 1 stopień zagrożenia meteorologicznego. Tuż za frontem pogoda zacznie się uspokajać i w strefie osiadania powietrza za frontem, nasuwać ma się przejściowy klin wyżowy. W kolejnych dniach znajdziemy się przeważnie pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery, dlatego warunki pogodowe okażą się zmienne. Niewykluczone, że będą pojawiać się opady o podłożu konwekcyjnym, jak i też kolejne lokalne burze.

Prognozowana temperatura maksymalna na 14 września 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

ochłodzenie obejmie Polskę. Pogoda ulegnie zmianie
Pogoda zmieni się z dnia na dzień. Przeżyjemy szok termiczny

Gwałtowna zmiana pogody przed nami, ale i tak wrzesień powinien zapisać się w Polsce jako bardzo ciepły, jeśli nie będzie głębokiego ochłodzenia w 3 dekadzie miesiąca

Reasumując, po blisko 10 dniowym okresie bardzo stabilnej pogody, wkroczymy w okres ze zwiększonym jej dynamizmem. Pojawią się opady i lokalne burze, które występować będą nie tylko w ciągu dnia, ale też w nocy. Niewykluczone, że jeszcze na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich zagrzmi w czwartek, lecz będą to mniej intensywne i liczne burze niż w środę. Ochłodzenie na szczęście nie okaże się głębokie i do 20 września 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. przekroczy 3°C. Będą powracać dni z wyższymi temperaturami. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że tegoroczny wrzesień zapisze się jako najcieplejszy od początku prowadzonych pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich, pobijając bardzo duże dodatnie odchylenie temperatury z 1866 roku, które wynosiło wtedy 2.1°C. Prognozy numeryczne stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Fanipogody.pl