Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie w Polsce, chwyci mróz do -11°C. Jednak potem temperatury wystrzelą powyżej 16°C, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie na moment na nizinach i wyżynach w Polsce, lecz zimy z tego nie będzie. Następnie temperatury wystrzelą w górę, szczególnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Pogoda długoterminowa. Spadek temperatury na kilka dni, ale potem znów wystrzelą wartości na termometrach

Nieuchronnie wkroczyliśmy w okres krótkiego, ale wyraźnego ochłodzenia, które nie potrwa jednak długo. Szczyt ochłodzenia przypadnie przed początkiem astronomicznej wiosny, która rozpocznie się już w pierwszych dniach trzeciej dekady marca. Nocami będą warunki do przymrozków i słabego mrozu, gdy to na termometrach w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń zmierzymy nawet -9°/-1°C, uwzględniając także pomiary przy gruncie.

Największych spadków temperatury spodziewamy się na północnym wschodzie naszego kraju. Jednak też w obszarach podgórskich i górskich, gdzie pod warunkiem większych i dłuższych rozpogodzeń temperatura spadnie w okolice -10°C. Tak późne spadki temperatury mogą poczynić szkody w sadach i ogrodach oraz na polach, mając na uwadze coraz szybciej postępującą wegetacje roślin.

Wysokie temperatury ustąpiły na kilka dni

Minione dni przynosiły bardzo wysokie temperatury powietrza w Polsce, co zawdzięczaliśmy bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej i adwekcji mas z południa Europy. W piątek na stacji synoptycznej w Słubicach odnotowano 19.5°C, co jest najwyższą temperaturą powietrza od początku tego roku na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowego Instytutu Badawczego. Natomiast sobota okazała się nieco chłodniejsza, gdy to przeważnie zmierzono od 11-17.5°C. Najcieplejszą stacją synoptyczną okazał się Wrocław, gdzie odnotowano aż 17.5°C, natomiast najchłodniejsza Krosno z temperaturą nieprzekraczająca 11°C. Pierwsza połowa marca zapisała się jako bardzo ciepła, gdy to odchylenie temperatury od normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski wynosi około 3.5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Na południu i zachodzie są nawet regiony z odchyleniem temperatury około 5°C powyżej normy klimatycznej. Tak duża dodatnia anomalia temperatury w wielu regionach jest spowodowana zaleganiem na ogół ciepłych i wilgotnych mas powietrza. Mróz i przymrozki nocami okazują się słabe i rzadkie w wielu regionach. Dlatego średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu jest typowa dla przedwiośnia i wiosny termicznej.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 16.03.2024 r. do 23.03.2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

strzał ciepła w prognozach potem
Pogoda długoterminowa pokazuje ekstremalne odchylenie temperatury i krótkie ochłodzenie w okresie 17-19 marca 2024 r.

Krótkie ochłodzenie spowodowane wtargnięciem powietrza arktycznego

Dziś mamy początek ochłodzenia, które jest spowodowane napływem powietrza arktycznego z rejonu Arktyki i Skandynawii. Najchłodniejszy okres synoptyczny przypadnie w okresie od 17-19 marca 2024 r. Potem na samym początku astronomicznej wiosny, która rozpocznie się 20 marca 2024 r ociepli się. Wówczas temperatury zaczną rosnąć w całym kraju. Wcześniej jednak musimy spodziewać się powszechnemu mrozu i przymrozków na przeważającym obszarze Polski w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatura ma obniżać się w najchłodniejszych regionach do nawet -9/-1°C, mając na uwadze nie tylko pomiary w klatkach meteorologicznych, ale także przy gruncie. W obszarach górskich i górskich możliwe są spadki do -10°C/-1°C. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonów Podhala i Tatr.

Pogoda długoterminowa pokazuje mróz nocami i o poranku, a potem wyraźne ocieplenie w całej Polsce

Minione tygodnie niezwykle rzadko przynoszą okresy z ujemną anomalią temperatury, ale ta ma szanse okresami pojawić się w kolejnych dniach na Polsce. Szczególnie 18 marca 2024 r. temperatura w całej Polsce będzie poniżej średniej klimatycznej, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. Jeszcze we wtorek w okolicach normy wieloletniej. Jednak od środy wrócą wyższe wartości na termometrach, zatem ochłodzenie okaże się krótkotrwałe i słabe. Największy mróz będzie notowany na wschód i północ od naszego kraju. Zwłaszcza w zasięgu rozległego i silnego wyżu będą warunki do spadków temperatury w okolice -27°C/-15°C tuż po przejściu śnieżyc na Półwyspie Fennoskandzkim.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 23.03.2024 r. do 30.03.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje ciepły trend
Pogoda długoterminowa wskazuje ciepły trend w pogodzie

Pogoda długoterminowa. Większy mróz w Polsce nocami, potem ociepli się z biegiem trzeciej dekady marca 2024 r.

Zatem przed nami kilka nocy, gdy to mróz i przymrozki występować będą na przeważającym obszarze Polski. Skala spadków temperatury będzie zależna nie tylko od skali większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru, ale także lokalnego ukształtowania terenu. Początek kalendarzowej wiosny zaskoczy coraz wyższymi temperaturami, które będą charakterystyczne dla wiosny termicznej. Jednak w kolejnych tygodniach jeszcze niejednokrotnie doświadczymy okresów z mrozem nocami i w godzinach porannych. Kilkudniowe ochłodzenie przyniesie także opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Związane będzie z „nurkującym” płytkim i ulegającym wypełnieniu cyklonem znad Skandynawii do naszego kraju. Pojawić może się krótkotrwała pokrywa śnieżna, która nie przekroczy 1-3 cm w nocy z niedzieli na poniedziałek. Krajobrazy mogą zabielić się zwłaszcza na północy, północnym wschodzie, wschodzie, centrum i miejscami na południu Polski. Aczkolwiek zimy termicznej z tego nie będzie. Bardziej będzie to tylko krótki epizod i śnieg szybko stopnieje.

Zobacz też: Aktualna temperatura w Polsce

Wygląda na to, że najchłodniejsza część dobiegającej końca zimy już dawno za nami. Aczkolwiek akcenty zimowe zdarzą się jeszcze w kwietniu 2024 r. Do 25 marca 2024 r. temperatura będzie wyższa o około 3°C od normy z lat 1991-2020 r. Marzec jest więc na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły, lecz znacznie suchszy od lutego.

Prognozowana wstępnie wysokość i zasięg opadów do 25 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

trzecia dekada marca zaskoczy w pogodzie
Pogoda długoterminowa wskazuje okresami nieco więcej opadów w 3 dekadzie marca 2024 r.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ciepły koniec marca 2024 r. i rzadkie okresy chłodu. Większego przełomu nie widać w prognozach NWP

Ostatnia dekada marca 2024 r. charakteryzować ma się na ogół średnią dobową temperaturą powietrza charakterystyczną dla wiosny termicznej bez szans na nawrót zimowych warunków pogodowych. Ilość opadów będzie na ogół w okolicach normy wieloletniej bądź nieco poniżej średniej klimatycznej. Wygląda więc na to, że do końca miesiąca nie musimy się spodziewać nawrotu zimy, ale akcenty zimowe, które będą krótkotrwałe są możliwe. Mogą pojawiać się okresami burze. Coraz wyraźniej rozwijać będzie się wegetacja roślin, okresami w obszarach rozpogodzeń pojawiać będą się przymrozki, które mogą spowodować okresami szkody.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, obrazując możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa i trend w prognozach
Pogoda długoterminowa. Ciepły trend dominuje i tylko chwilowe ochłodzenie przed nadejściem wiosny astronomicznej

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, wetterzentrale.de