Pogoda długoterminowa. Nadejdzie „bomba ciepła” do 17°C, a potem możliwe nawroty zimy i większy mróz w Polsce

Pogoda długoterminowa. Najpierw „bomba ciepła” do 17 stopni w Polsce, a potem możliwe okresowe nawroty zimy i tygodnie z ujemną anomalią temperatury. Niewykluczone, że zwłaszcza w trzeciej dekadzie lutego doświadczymy okresów z większym mrozem i śniegiem, które przeciągnąć mogą się na pierwsze tygodnie marca 2024 r.

Dynamiczna i niżowa pogoda

W środę obserwujemy dynamiczne warunki pogodowe, które wynikają z występowania dużego gradientu barycznego, który sięga blisko 20 hPa, dodatkowo z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się aktywny front chłodny. Granica chłodnego frontu jest dobrze zobrazowana na radarach POLRAD. W pasie od Hajnówki (woj. podlaskie) przez rejony Węgrowa, Łowicza, Leszna, Nowej Soli przechodzi po godzinie 6:00 liniowy układ, który nie generuje wyładowań atmosferycznych.

Prognoza sytuacji barycznej na 7.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

front chłodny nad Polską
Front chłodny nad Polską przechodzi, na chwile ochłodzenie w wielu regionach i możliwe akcenty zimowe

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD – 7.02.2024 r. o godzinie 6:50 czasu urzędowego w Polsce

front chłodny
Front chłodny nad Polską wędruje na południowy wschód

Tuż za linią konwekcyjną obserwowany jest gwałtowny spadek temperatury o kilka stopni. Temperatura z 8-10°C spada do około 3-5°C. Podczas przechodzenia liniowego układu konwekcyjnego obserwowany jest wzrost prędkości wiatru do 60-80 km/h, a miejscami do 85-90 km/h. Natomiast tuż za strefą frontową obserwowany ma być wyraźny spadek prędkości wiatru w całym kraju.

Temperatura powietrza – 7.02.2024, 06:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

ochłodzenie w Polsce
Ochłodzenie za frontem chłodnym postępuję od północy. Źródło: IMGW-PIB

Linia szkwału nad Polską niesie groźne porywy wiatru

Na radarach meteorologicznych obrazujemy liniowy układ konwekcyjny, który w literaturze fachowej nazywa się QLCS. Z uwagi jednak na niewystarczającą rozbudowę w pionie, nie generuje on na swojej trasie wyładowań atmosferycznych.

Zobacz też: Śnieżyca nad Polską. 8-10 stopni różnicy temperatury. Atak zimy na koniec tygodnia

Maksymalne porywy wiatru zmierzone w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski

wichura w Polsce
Wichura w wielu regionach Polski

Zapowiadaliśmy, że w trakcie mijającego tygodnia występować będą silne opady deszczu. Na stacjach meteorologicznych na północy, zanotowano ubiegłej doby sumy opadowe przekraczające 30-45 mm. W niektórych regionach spadła więcej deszczu niż w czasie całego miesiąca. Nie brakuje stacji wodowskazowych, gdzie dochodzi do przekroczenia stanów alarmowych.

Dane ze stacji wodowskazowych, gdzie widzimy doskonale wysoki poziom wód w rzekach na obszarze Polski i przekroczone miejscami stany alarmowe

wysoki poziom wód w rzekach
Wysoki poziom wód w rzekach na obszarze Polski, lokalnie podtopienia

Ciśnienie na poziomie morza – 7 lutego 2024, 06:00 czasu urzędowego w Polsce

duża różnica ciśnienia
Duży gradient baryczny dziś nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa wskazuje ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

W kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery i częstych opadów atmosferycznych. Przed silnym ociepleniem w okolicach weekendu, pojawią się jeszcze miejscami akcenty zimowe na nizinach i wyżynach, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Na dłuższe okresy chłodu będziemy musieli poczekać do przełomu 2 i 3 dekady lutego oraz ostatnich tygodni mijającego miesiąca.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia w Polsce
Pogoda długoterminowa z ECMWF. Sygnalizowane ujemne odchylenie temperatury. Źródło: CMM IMGW

Wstępna predykcja średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje ochłodzenie
Pogoda długoterminowa. Zima termiczna może jeszcze powrócić w lutym 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia w Polsce
Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Prognoza sumy opadu na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa. Silne ocieplenie
Padać ma w kolejnych tygodniach więcej niż przeważnie o tej porze roku. Sygnalizuje pogoda długoterminowa z ECMWF. Źródło: CMM IMGW

Poczujemy przedsmak wiosny termicznej w lutym 2024 r.

Przed możliwymi okresami chłodu w ostatnich tygodniach lutego, czeka nas większe ocieplenie. Pomiędzy pierwszą a drugą dekadą mijającego miesiąca, prognozowane są iście wiosenne temperatury na przeważającym obszarze Polski. Po śnieżycach i ulewach nadejdzie fala kilkudniowego ciepła, co wynikać ma z oddziaływania głębokich ośrodków niżowych, które ulokują się na zachód od naszego kraju. Na przeważającym obszarze Polski zobaczymy kilkanaście stopni na plusie, mimo że trwa zima astronomiczna i meteorologiczna. W zasięgu efektu fenowego na południu kraju termometry pokażą nawet 16-17°C, a miejscami być może i więcej w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Pogoda długoterminowa wskazuje na duży dynamizm w pogodzie podczas kolejnych tygodni

Silnemu ociepleniu pod koniec mijającego tygodnia, sprzyjać ma adwekcja powietrza z południa i południowego zachodu o cechach nawet zwrotnikowych. Początek ocieplenia jest spodziewany na piątek, gdy to na południu i zachodzie będzie nawet 10-13°C, natomiast na północy i północnym wschodzie i wschodzie temperatura wyniesie w okolicach 0-2°C i zdarzą się opady o charakterze zimowym.

Prognozowana temperatura powietrza na 9 lutego 2024, 16 UTC według modelu ICON dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Początek ocieplenia w piątek

Pogoda długoterminowa. Po silnym ociepleniu możliwe okresy chłodu

W najbliższą sobotę bardzo ciepłe powietrze z południa Europy rozleje się na przeważającym obszarze Polski. Najwyższe temperatury zostaną zmierzone na południu, zachodzie, centrum i częściowo wschodzie, natomiast najniższe na północy i północnym wschodzie. Wiele wskazuje, że temperatura w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 m wyniesie około 12-16°C, natomiast w zasięgu zjawisk fenowych na południu nawet 17-18°C.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury na 2 m na 10 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia poza Polską
Pogoda długoterminowa sygnalizuje chłodny okres synoptyczny dopiero w okolicach trzeciej dekady lutego 2024 r. Wcześniej poczujemy wiosnę

Ciepły okres synoptyczny na moment

Z prognoz wynika, że temperatura na przełomie 1 i 2 dekady lutego oraz w drugiej dekadzie mijającego miesiąca okaże się wyższa o ponad 9-12°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Napływowi bardzo ciepłych mas powietrza, sprzyjać ma ulokowanie ośrodków z rodowodem atlantyckim w rejonie Wysp Brytyjskich i Francji. Dzięki temu po wschodniej stronie cyklonów napływać mają bardzo ciepłe masy powietrza jak na zimę do Polski.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m – 11 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje ciepły okres synoptyczny
Bardzo ciepły okres synoptyczny przed nami, ale potem możliwe ochłodzenie wskazuje pogoda długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia widnieje w predykcjach wiodących modeli

Pomimo że przed nami silne ocieplenie, to tak wysokie temperatury nie utrzymają się długo. Najprawdopodobniej poniedziałek będzie ostatnim tak ciepłym dniem w przyszłym tygodniu i od wtorku czeka nas głębsze ochłodzenie. Do kalendarzowej wiosny jeszcze niejednokrotnie wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, opady marznące i mróz na nizinach i wyżynach. W drugiej połowie lutego okresami może być niższa od normy wieloletniej. Wstępnie najchłodniejsza okaże się trzecia dekada mijającego miesiąca, gdy to zapanować może na przeważającym obszarze Polski ujemna anomalia temperatury. Niewykluczone, że chłodny okres synoptyczny w naszych szerokościach geograficznych utrzyma się okresami do pierwszych tygodni marca albo i nawet dłużej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna średniej anomalii temperatury w okresie od 19.02.2024 r. do 26.02.2024 r. według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa i ujemne odchylenie temperatury
Ujemna anomalia w predykcjach ECMWF – pogoda długoterminowa na przełom 2 i 3 dekady lutego 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl