Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne ocieplenie wtargnie do Polski. Poczujemy „wczesną wiosnę” w lutym 2024 r. Na termometrach nawet 16°C. Szok termiczny przed namiSilne ocieplenie w prognozach wiodących modeli numerycznych na przełom 1 i 2 dekady lutego oraz początek drugiej dekady miesiąca.

Duża zmiana pogody w Polsce

Od kilku dni informujemy na łamach naszego portalu, że przed nami silne ocieplenie. Poczujemy na przeważającym obszarze Polski wczesny podmuch wiosny, który jednak nie okaże się trwały. Niewykluczone, że na przeważającym obszarze naszego kraju termometry pokażą nawet 13-16°C. Natomiast w zasięgu potencjalnych zjawisk fenowych na południu jeszcze więcej, jeśli nałożą się na to dodatkowo rozpogodzenia, to wartości okażą się od prognozowanych przez modele numeryczne.

Wstępna prognoza maksymalnej temperatury powietrza do połowy lutego według predykcji modelu GFS dla Polski

zmiana pogody w Polsce, luty 2024 r.
GFS nieco chłodniejszy niż ECMWF, ale silne ocieplenie przesądzone na koniec tygodnia i początek przyszłego. Źródło: CMM IMGW

Początek silnego ocieplenia

Początek większego ocieplenia przypadnie na 9 lutego 2024 r. Wówczas to nad coraz większy obszar Polski zacznie wlewać się strumień coraz cieplejszego powietrza polarnomorskiego z południa. W tym czasie najwyższe wartości zostaną odnotowane w pasie dzielnic południowych i zachodnich. To właśnie nad te regiony początkowo napłynie bardzo ciepła masa powietrza, która przyniesie iście wiosenne temperatury. Najwyższe temperatury w piątek zobaczymy głównie w pasie woj. lubuskiego, woj. dolnośląskie, opolskie, woj. śląskie, małopolskie i podkarpackie. Na tym obszarze temperatura powietrza na wysokości 2 m wyniesie nawet 9-15°C. Natomiast w pasie dzielnic północnych i północno wschodnich będzie dużo chłodniej, dodatkowo możliwe są opady o charakterze zimowym. Temperatura w tych regionach wahać ma się w okolicach 0°C. Kontrast temperaturowy nad Polską sięgnąć może nawet 16-18°C, co zdarza się przeważnie kilka razy w roku.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m n.p.g) – 10 lutego 2024, 18 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

silne ocieplenie w Polsce
Silna adwekcja ciepła po wschodniej stronie głębokiego niżu znad Wysp Brytyjskich

Za frontem ciepłym na początku weekendu strumień bardzo ciepłego powietrza z południa Europy zacznie obejmować kolejne regiony i dotrze nad dzielnice północne. Dlatego, zmieniając radykalnie przebieg warunków pogodowych. Utrzyma się jednak w dalszym ciągu duży kontrast temperaturowy pomiędzy cieplejszym południem a chłodniejszą północą. W pasie od woj. lubuskiego, dolnośląskiego, Śląska Opolskiego, Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia zobaczymy nawet 10-15°C. Natomiast miejscami w zasięgu efektu fenowego powyżej 16-17°C.

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza orientacyjnie na okres od 6.02.2024 r. do 15.02.2024 r. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana trendu pogodowego
Silne ocieplenie i nawet 15 stopni na południu. Wartości w zasięgu fenu mogą być wyższe od prognozowanych przez model europejski. Źródło: CMM IMGW

Silne ocieplenie w Polsce

Koniec mijającego tygodnia i początek przyszłego tygodnia przyniesie apogeum wysokich temperatur od początku tego roku. Obszarem źródłowym masy okażą się rejony Morza Śródziemnego, a nawet Afryki Północnej. W wielu regionach wartości okażą się najwyższe od początku mijającego roku. Odchylenie temperatury od normy z lat 1991-2020 r. sięgnie nawet 9-13°C, co oznacza, że wystąpi ekstremalna anomalia temperatury o tej porze roku. Prawdopodobnie z nadzwyczaj wysokimi temperaturami o tej porze roku żegnać będziemy się w przyszły poniedziałek, gdy to dochodzić ma do istotnej wymiany masy powietrza na znacznie chłodniejszą.

Zobacz też: Śnieżyca nad Polską. 8-10 stopni różnicy temperatury. Atak zimy na koniec tygodnia

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 6.02.2024 r. do 15.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne ocieplenie wtargnie do Polski
Wiosna termiczna w Polsce. Podmuch ciepła w prognozach. Źródło: Fanipogody.pl

Duża zmiana trendu pogodowego w Polsce

Do 5 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia, uwzględniając obszar bazowy 1991-2020 r. wynosi 7°C. Pierwsza połowa mijającego miesiąca zapisze się jako bardzo ciepła z odchyleniem temperatury od normy, które sięgnie nawet 7°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Niewykluczone, że chłodniejsza będzie druga część miesiąca, ale zanim to, nastąpi to cyklony atlantyckie, skierują bardzo ciepłe masy polarnomorskie, a nawet przetransformowane zwrotnikowe z południa i południowego zachodu Starego Kontynentu pod koniec mijającego i na początku przyszłego tygodnia. Główny wpływ na pogodę będzie miał głęboki niż atlantycki ulokowany w rejonie Wysp Brytyjskich. Dzięki temu po swojej wschodniej stronie sprowadzi strumień bardzo ciepłego powietrza m.in do Polski.

Orientacyjna prognoza odchylenia temperatury od normy wieloletniej w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

a potem ochłodzenie i zmiana pogody
Silne ocieplenie, a potem możliwy dłuższy okres z ujemną anomalią. Źródło: CMM IMGW

Duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Silne ocieplenie da się we znaki

Przy takiej skali ocieplenia oczywiście nie ma szans na utrzymanie się zimy termicznej w Polsce. Średnia dobowa temperatura powietrza przez kilka dni z rzędu będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej, a miejscami na północy i północnym wschodzie dla przedwiośnia. Pokrywa śnieżna będzie mieć szanse utrzymać się jedynie w górach oraz na obszarach podgórskich, ale i na tym obszarze efekt fenowy podniesie temperaturę powietrza, co w konsekwencji przyspieszy osiadanie i topnienie pokrywy śnieżnej. Ponownie warunki w górach staną się niebezpieczna, dlatego uważnie trzeba śledzić komunikaty TOPR i GOPR z uwagi na wzrost zagrożenia lawinowego. Postępujące roztopy i występujące opady deszczu w kolejnych dniach spowodują wzrost poziomu wód na wielu rzekach i lokalne podtopienia.

Silne ocieplenie w prognozach dla Polski

Prognoza średniego odchylenia temperatury od normy w okresie od 5.02.2024 r. do 12.02.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie pojawi się w Polsce
Silne ocieplenie w prognozach numerycznych głównych modeli pogodowych

Reasumując, przed nami kulminacyjna faza ocieplenia. Poczujemy przedsmak wiosny, ale tak wysokie temperatury utrzymają się tylko kilka dni. W drugiej połowie lutego zrobi się chłodniej. Jednak prawdopodobnie skala i głębokość zimowych ochłodzeń nie będzie tak duża, jak w styczniu 2024 r. na obszarze Polski. Niejednokrotnie doświadczymy w kolejnych tygodniach akcentów zimowych z opadami śniegu i mrozem. Najnowsza predykcja ECMWF pokazuje szczególnie chłodną trzecią dekadę lutego oraz przełom zimy meteorologicznej i wiosny meteorologicznej. Kwestią otwartą pozostaje skala i długość tego chłodniejszego okresu synoptycznego.

Źródło: Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz