Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Możliwy atak zimy, wystąpi mróz oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021 dla Polski. Spadnie śnieg w Polsce, wystąpi mróz nocami, spodziewane są też burze. Sprawdźmy zatem najnowszy trend modeli numerycznych na czwarty miesiąc roku dla naszej części Europy.

Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom numerycznym na kwiecień 2021. Wiele wskazuje, że czeka nas zwiększona dynamika w pogodzie. Możliwe są również większe opady zimowe na nizinach. Szczególnie na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia. Przyjrzymy się najnowszym prognozom modeli ECMWF, CFS, GEFS oraz ICON i GFS.

Przed nami zimny początek kwietnia. Temperatura oscylować ma kilka stopni poniżej normy wieloletniej, mając na uwadze m.in nowy okres referencyjny 1991-2020. Nocne przymrozki, opady zimowe i deszczu ze śniegiem oraz krupy mogą zdarzyć się na nizinach w kolejnych dniach. Krótkie ocieplenie jest prawdopodobne w Lany Poniedziałek, potem powinny powrócić chłodne masy powietrza. W całym kraju częste opady zimowe o zróżnicowanym natężeniu są możliwe w okresie od 6.04.2021 do 9.04.2021.

Pogoda. Anomalie na poszczególne dni

Pogoda. Chłodny początek kwietnia, następnie prawdopodobne silne ocieplenie

Na sam początek zobaczmy najnowsze prognozy numeryczne ECMWF. Ukazują nam one anomalię tygodniową w okresie od 5.04.2021 do 12.04.2021. Zaszły wyraźne zmiany względem ostatnich aktualizacji tego modelu, zresztą tego mogliśmy się spodziewać. Według ECMWF temperatura zamiast oscylować przeważnie w normie klimatologicznej będzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda. Mróz w Polsce

Według ECMWF w okresie od 12.04.2021 do 19.04.2021 temperatura wzrośnie do okolic normy wieloletniej. Zrobi się wyraźnie cieplej w naszej części Starego Kontynentu i temperatury powinny być na ogół w normie, bądź powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Chłodny okres w pogodzie

Istotną zmianę widać w odległych prognozach na przełom 2 i 3 dekady kwietnia. Wtedy też według ECMWF temperatura powinna wzrosnąć powyżej normy wieloletniej, co zwiastuje na pewne prawdopodobieństwo wysokich wartości na termometrach w naszej części Starego Kontynentu. Niewykluczone, że wystąpi podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Pogoda. Duża zmiana w trendzie.

Silne ocieplenie do Polski powinno nadejść na przełomie kwietnia i maja. Jest to możliwy trend w pogodzie, lecz przy tak odległych wyliczeniach można spodziewać się istotnej zmiany w prognozie ECMWF. Nie jest ona w żaden sposób wiążąca i traktujmy ją jako ciekawostkę.

Pogoda. Możliwe silne ocieplenie przełom kwietnia i maja .

Pogoda. Anomalie opadowe na poszczególne tygodnie kwietnia 2021

W tej części wpisu przyjrzymy się prognozom anomalii opadów według ECMWF na poszczególne tygodnie kwietnia. Spójrzmy zatem, co prognozuje wiodący europejski model numeryczny.

W okresie od 5.04.2021 do 12.04.2021 towarzyszyć będą nam częste opady atmosferyczne, dlatego ilość opadów powinna być powyżej normy wieloletniej. Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Obszary, w których prognoza zespołowa nie różni się znacząco od klimatologii, zgodnie z testem WMW, są puste. Zwróć uwagę, że zacienione obszary są na poziomie 10%, a kontury na poziomie istotności 1%.

Pogoda. Opady w kwietniu 2021

W okresie od 12.04.2021 do 19.04.2021 sumy opadowe w naszej części Europy nie wyróżniają się specjalnie, co zwiastuje, że spadnie tyle deszczu, ile wynosi w tym okresie 20-letnia norma klimatyczna dla kwietnia.

Pogoda. Opady kwiecień 2021

W okresie od 19.04.2021 do 26.04.2021 według ECMWF opady będą w normie, a w poszczególnych regionach naszego kraju poniżej 20-letniej normy klimatologicznej. Są to odległe prognozy numeryczne, lecz sugeruje to na pewne prawdopodobieństwo dominacji pogody wyżowej przez dłuższy okres czasu.

Opady w kwietniu 2021

Przełom kwietnia i maja powinien przynieść opady w normie, jak i też powyżej normy wieloletniej. W ciepłych masach powietrza często mogą rozwijać się burze, które okresami okażą się gwałtowne.

Opady w naszej części Europy

Pogoda. Trend miesięczny według CFS

Według CFS, kwiecień 2021 w skali miesięcznej okaże się w normie, a miejscami nawet lekko poniżej normy wieloletniej. Miejmy jednak na uwadze, że poszczególne tygodnie czwartego miesiąca roku mogą okazać się cieplejsze niż wynosi norma wieloletnia. Prognoza inicjowana została warunkami brzegowymi z okresu 23.03.2021-1.04.2021.

Pogoda. Anomalia temperatury.

Jeśli chodzi o opady, pojawiła się istotna zmiana w prognozach amerykańskiego modelu klimatycznego. Sygnalizuje on wyraźnie, że ilość opadów będzie na ogół w normie, jak i też powyżej normy wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, czy takie wyliczenia sprawdzą się. Według CFS, kwiecień 2021 w skali będzie niezbyt ciepły oraz wilgotny z częstymi opadami, nie tylko deszczu w naszej części Europy.

Opady w kwietniu.

Pogoda. Trend według GEFS jest zbliżony do tego, co pokazał nam ECMWF

Następnie przyjrzymy się prognozom anomalii temperatury na poszczególne okresy, przyjmując przedział 5 dniowy. W tym przypadku oprzemy się prognozom GEFS, który przy dalszych terminach ma całkiem niezłą sprawdzalność.

Według GEFS przed nami chłodny okres synoptyczny w okresie od 2.04.2021 do 7.04.2021.

Pogoda. GEFS i anomalia temperatury.

Istotnych zmian w prognozach nie widać na okres od 7.04.2021 do 12.04.2021. Amerykański model sygnalizuje utrzymanie się przeważnie chłodnych mas powietrza, okresowych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy, a nawet burz o charakterze adwekcyjnym. Nocami zdarzą się przymrozki, a w górach mróz.

Pogoda. GEFS i anomalia na okres od 7.04.2021 do 12.04.2021

Szansa na większe ocieplenie według GEFS dopiero w okresie od 12.04.2021 do 17.04.2021, gdy temperatura w naszej części Starego Kontynentu wzrośnie powyżej normy wieloletniej.

Temperatura w normie i powyżej normy

Jeszcze cieplej powinno zrobić się bliżej 3 dekady kwietnia, ale wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany przez wiodące modele numeryczne.

Ocieplenie w prognozach

GFS również pokazuje nam chłodny okres w pogodzie

Według GFS średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 2.04.2021 do 12.04.2021 oscylować ma w przedziale wartości typowych dla przedwiośnia, a nie termicznej wiosny. W górach okresami utrzyma się całodobowy mróz. Na nizinach najchłodniej będzie na wschodzie, natomiast najcieplej powinno być na zachodzie oraz okresami nad polskim morzem.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 2.04.2021 do 12.04.2021 według GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Średnia dobowa na 10 dni

Teraz przyjrzymy się średniej anomalii temperatury na okres od 2.04.2021 do 14.02.2021. Poniższa prognoza nie jest optymistyczna, gdyż wskazuje, że m.in w naszej części Europy średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g będzie poniżej normy, biorąc pod uwagę stary okres referencyjny 1979-2000.

Ujemna anomalia temperatury w Europie i Polsce

Chłodny okres również według GFS

Jeśli chodzi o przymrozki, to te zdarzą się na nizinach w najbliższych dniach. Szczególnie chłodny będzie weekend oraz druga połowa nadchodzącego tygodnia. Nocne i poranne przymrozki obejmą wtedy cały kraj. W ciągu dnia na nizinach temperatura powinna być dodatnia. Wartości te mogą okazać się niejednokrotnie niższe od tych, które są prognozowane przez amerykański model numeryczny.

Prognozowane wartości temperatury minimalnej w okresie od 2.04.2021 do 12.04.2021

Nocami przymrozki i mróz

Zdarzą jednak dni, gdy temperatura w ciągu dnia osiągnie dwucyfrowe, dodatnie wartości. Miejscami może być nawet 12/13°C, ale tych dni nie powinno być wiele. Przeważnie w okresie od 2.04.2021 do 12.04.2021 temperatura oscylować ma w ciągu dnia w przedziale od 6°C do 10°C. Zdarzą się również dni chłodniejsze, ale w ciągu dnia nie grozi nam na nizinach mróz. Co najwyżej temperatura 2-4 stopnie powyżej zera.

Cieplejsze dni w Europie i Polsce

Wpis ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wskazuje na możliwy trend w pogodzie na kolejne tygodnie na podstawie wiodących modeli numerycznych. Zarówno europejskich, jak i też amerykańskich.