Pogoda długoterminowa. Czy w grudniu nadejdzie na wiele tygodni zima i mróz do Polski?

Pogoda długoterminowa. Sprawdźmy najnowszy trend modeli numerycznych do końca miesiąca. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy powyżej 10 dni przedstawione będą w formie trendu a nie dokładnych wartości.

Mogłoby się wydawać, że na przełomie listopada i grudnia nadeszła do Polski termiczna zima. Nic bardziej mylnego, gdyż epizod zimowy z końcówki listopada i początku nowego miesiąca właśnie dobiega końca. Dziś „atak zimy” nastąpił w województwach zachodnich i częściowo północnych. Jednak już w piątek nadejdzie w te rejony odwilż. Czeka nas bardzo ciepła końcówka tygodnia. Termometry pokażą powyżej 12-14 stopni w obrębie występowania wiatru fenowego. Odchylenie temperatury sięgnie nawet 8-14 stopni względem okresu referencyjnego 1981-2010. Najwyższe wartości wystąpią w weekend na południu, częściowo w centrum i zachodzie. Najchłodniej ma być na polskim :biegunie zimna”, czyli na Suwalszczyźnie.

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF w okresie od 4.12.2020 do 6.12.2020 według ECMWF. Niewykluczone, że miejscami w obszarze oddziaływania fenu wartości będą wyższe.

Za pierwsze dwa dni grudnia temperatura jest poniżej normy termicznej. Czeka nas jednak w najbliższych dniach powrót do wartości znacznie powyżej normy wieloletniej za sprawą cyrkulacji południkowej i napływu masy z południa Europy. Odczujemy również wzrost prędkości wiatru, gdyż pomiędzy niżem znad Europy Zachodniej a wyżem na wschodzie znajdzie się Polska. Duże zagęszczenie izobar przełoży się silny wiatr z sektora południowego i południowo-wschodniego. Powieje powyżej 130-150 km/h w szczytowych partiach polskich gór. Nasilona prędkość wiatru odczuwalna będzie od piątku w całym kraju.

Anomalia temperatury za okres od 1.12.2020 do 2.12.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Dysponujemy również wstępną prognozą anomalii temperatury na okres od 1.12.2020 do 12.12.2020 dla Polski. Widać, że czeka nas znaczne ocieplenie, co przełoży się na dodatnią anomalię temperatury za pierwsze 12 dni grudnia.

Pomimo silnego ocieplenia na początku grudnia średnia dobowa w najbliższych 10 dniach utrzyma się w okolicach przedzimia od 2°C do 4°C. Na początku grudnia panuje w wielu miejscach termiczna zima, czyli średnia dobowa jest poniżej 0°C. Taki stan nie potrwa jednak długo. Modele są zgodne, że najchłodniej będzie na północnym-wschodzie w najbliższych 10 dniach, natomiast najcieplej na południu, częściowo zachodzie i w centrum.

Średnia anomalia temperatury wyniesie około 1°C do 2°C w naszej części Europy za okres najbliższych 10 dni. Ponownie chłodniejsze masy powietrza mogą napłynąć na początku przyszłego tygodnia. Wtedy też możliwe są opady śniegu m.in w centrum na wschodzie i północnym-wschodzie, lecz nie powinny być intensywne, ale miejscami może utworzyć się krótkotrwała pokrywa śnieżna.

Na początku drugiej dekady grudnia zmienność pogody wpływ na pogodę będzie mieć najprawdopodobniej cyrkulacja południkowa. Wtedy też może pojawić się nieco więcej opadów. Po 10 grudnia wpływ na pogodę mogą mieć też niże znad Atlantyku. Modele są na ogół zgodne, że przynajmniej do połowy grudnia nie nadejdzie zima, a wartości na termometrach będą znacznie powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Modele nie są zgodne, czy w 3 dekadzie grudnia nadejdzie silne ochłodzenie, ale okresów chłodu może być więcej niż w zeszłym roku, ale na białe święta nie mamy prawdopodobnie co liczyć.

Prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni dla wysokości 1500 metrów n.p.g i 2 m.n.p.g dla Polski.

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych 10 dniach będziemy pod wpływem cyrkulacji południkowej. Możliwe jest pojawienie się niżów z południa Europy. Okresami prawdopodobna wędrówka cyklonów z frontami znad Atlantyku. Na trwałą, śnieżną i mroźną zimę do połowy miesiąca nie zanosi się.

W ostatniej dekadzie grudnia temperatura oscylować ma według ECMWF w okolicach normy wieloletniej, a pod koniec roku okresami i miejscami poniżej. Ciężko jednak na ten moment powiedzieć, czy silne ochłodzenie nadejdzie pod koniec 2020 roku, gdyż do omawianego terminu pozostało jeszcze bardzo dużo czasu.

Model klimatu, czyli CFS nie wskazuje, aby pod koniec roku nadeszło istotne ochłodzenie. Dalej mogą do naszej