Pogoda na zimę 2020/21 dla Polski wg CFS i Met Office. Sprawdź, czy będzie to znów ciepła zima!

Zeszłoroczna zima była rekordowo ciepła. Najcieplejsza od początku pomiarów instrumentalnych prowadzonych w Polsce. Prawdopodobnie tegoroczna nie będzie tak ciepła jak ubiegła, ale i tak często wartości będą powyżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010.

Wiele wskazuje, że duży wpływ na przebieg warunków pogodowych w grudniu 2020 mogą mieć niże baryczne, prowadząc do zmienności warunków pogodowych. Okresami pojawią się wyże, natomiast pod warstwą inwersyjną zalegać mogą jednak okresami nieprzyjemne, podinwersyjne chmury stratus i Stratocumulus oraz mgły. W grudniu dni z pogodnym niebem może być więcej niż w listopadzie. Swój wpływ mogą zaznaczyć również niże znad Morza Śródziemnego.

Model klimatu CFS prognozuje ilość opadów w okolicach normy, bądź poniżej normy dla grudnia. Nieco bardziej sceptyczny na ten okres jest modele ECMWF oraz te liczone w IMGW-PIB. Wskazują one na wilgotny miesiąc. Wkrótce przekonamy się, które modele były bliżej prawdy.

Opady poniżej normy wieloletniej prognozuje model CFS w kolejnych tygodniach.

Pierwszy miesiąc nowego najprawdopodobniej przyniesie dominacje pogody niżowej związaną przeważnie z cyrkulacją atlantycką Tylko okresami swój wpływ mogą zaznaczyć ośrodki wyżowe. Mało prawdopodobne jest utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach. Śnieg zalegać będzie głownie w górach i na obszarach podgórskich, ale epizody zimowe są możliwe na nizinach.

Przez dłuższy okres czasu będziemy w ciepłych masach powietrza. Czasami swój wpływ zaznaczą chłodne masy powietrza, nawet o charakterze arktycznym i kontynentalnym. Przyszłoroczny styczeń powinien przynieść więcej zimowych ochłodzeń niż zeszłoroczny. Wiele wskazuje, że Atlantyk będzie charakteryzował się mniejszą aktywnością niż podczas ubiegłej zimy, ale jego wpływ na pogodę będzie zauważalny w całej Polsce.

Wyliczenia pod kątem opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Zgodnie jednak modele prognozują, że będzie to miesiąc z opadami w okolicach normy, a miejscami także powyżej normy.

W lutym 2021 duży wpływ na pogodę mogą mieć niże atlantyckie. Przewaga wyżowej pogody nie powinna być duża, ale okresy ze stabilną aurą na pewno wystąpią.

Od dłuższego czasu modele prognozują duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w naszej części Europy. W skali miesięcznej będzie to najprawdopodobniej miesiąc ciepły z dominacją atlantyckich mas powietrza oraz tych z południa Starego Kontynentu. Nie można jednak wykluczyć zimowych ochłodzeń.

Ilość opadów będzie najprawdopodobniej w pobliżu normy wieloletniej w naszej części Europy. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy opadów na dalszy okres, to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych i nie są w żaden sposób wiążące.

Globalny rozkład anomalii ciśnienia oraz anomalii geopotencjału 500 hPa (jest to średnia realizacja wiązek modelu sezonowego z listopada. Prognoza z grudnia nie jest jeszcze dostępna).

Prawdopodobnie w rejonie Azorów ciśnienie atmosferyczne będzie wyższe niż zwykle. Natomiast w rejonie Islandii ma być niższe niż zwykle. Wskazuje to na dodatnie NAO w miesiącach zimowych. Dlatego ponownie jak w zeszłym roku duży wpływ na pogodę mogą mieć atlantyckie niże z frontami, przynosząc wyższe temperatury niż zwykle w miesiącach zimowych. Częściej padać ma deszcz, a rzadziej śnieg na nizinach. Nie można wykluczyć lokalnych burz. Zwłaszcza adwekcyjnych i frontowych.

MetOffice wskazuje, że w naszej części Europy temperatura może być wyższa od normy wieloletniej. Prawdopodobieństwo wynosi aż 80%, natomiast na temperaturę w pobliżu normy zaledwie 10-25%. Szansa na wartości poniżej normy w miesiącach zimowych nie przekracza 10% według brytyjskiej służby meteo.

Pomimo prognozowanego dużego prawdopodobieństwa występowania wysokich temperatur. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia okresów chłodnych, które nie powinny był długie. Niektóre modele sugerują, że jeden z miesięcy będzie z temperatura poniżej normy, natomiast pozostałe powyżej normy wieloletniej.

Niewykluczone, że przy wysokich temperaturach na nizinach zimowe warunki panować będą w wyższych partiach gór i śniegu może być więcej względem lat ubiegłych. Również na nizinach opady białego puchu powinny być częstsze niż w zeszłym roku.

Prognozy mają charakter orientacyjny. Precyzyjne określenie warunków pogodowych z takim wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe, dlatego nie podajemy dokładnych wartości dla każdego dnia ani też tygodni. Nie można wykluczyć wystąpienia krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych, które ciężko prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym.