Pogoda długoterminowa do końca lipca 2022. Fala upałów do 38 stopni wystąpi, będą również gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2022. Fala upałów w trzeciej dekadzie lipca, zdarzą się również gwałtowne burze. Sprawdzamy, jak wyglądają najświeższe prognozy z różnych ośrodków meteorologicznych.

Pogoda długoterminowa. Fala upałów i noce tropikalne w Polsce

Do Polski napływa znad Północnej Afryki gorące masy powietrza zwrotnikowego suchego. Masa ta pozostanie jeszcze nad terytorium centralnej oraz północnej części Europy, w tym Polski, przez kilka najbliższych dni.

Apogeum upałów przypadnie na drugą część mijającego tygodnia. Jednak upalna aura rozpoczęła się już we wtorek w Polsce. Już wczoraj w Słubicach w klatce meteorologicznej temperatura wzrosła do 37,8°C. Najchłodniej było w Suwałkach, gdzie temperatura wzrosła do zaledwie 23,8°C. Wygląda jednak na to, że w kolejnych dniach nie jest zagrożony rekord Polski z Prószkowa z 1921 roku, który wyniósł 40,2°C. Największe upały panują na zachód od naszego kraju, gdzie padają krajowe rekordy temperatury. W niedzielę krótka przerwa od upału w Polsce.

Temperatura maksymalna zanotowana oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB, wysokość pomiarowa w klatce meteorologicznej 2 m.n.p.g, 20.07.2022

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2022. Fala upałów do 38 stopni wystąpi, będą również gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 21.07.2022 do 31.07.2022 według modelu ICON względem okresu bazowego 1991-2020

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2022. Fala upałów do 38 stopni wystąpi, będą również gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa. Średnia anomalia temperatury za 7 dni powinna wyjść powyżej normy

Dostrzegamy na grafice powyżej, że największe odchylenie temperatury wystąpi w czwartek. Upał obecny będzie także w piątek i stopniowo spychany ma być na wschód. Na krańcach zachodnich nie będzie już upalnej aury. Znaczny podział w pogodzie na cieplejszy wschód i centrum oraz chłodniejszy zachód, północny-zachód jest prognozowany w sobotę. W zachodniej części Polski odpoczniemy na moment od upałów. Upał odpuści na chwile w niedzielę, lecz na początku przyszłego tygodnia zacznie ponownie wkraczać do naszej części Europy, przynosząc wysokie temperatury. Średnia anomalia temperatury za 7 dni ma duże szanse wyjść powyżej średniej wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Najwięcej dni gorących i upalnych na zachodzie i południowym-zachodzie Polski do końca miesiąca

W ostatnich dniach na obszarze Polski temperatura jest wyższa o 8/10 stopni od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu lipca. Dlatego też jest redukowana niewielka ujemna anomalia temperatury. Na sporym obszarze naszego kraju miesiąc jest w normie klimatycznej. Pomimo stosunkowo chłodnej pierwszej połowy lipca, druga część miesiąca przynosi zdecydowanie wyższe temperatury. Do 27 lipca najcieplej w skali miesięcznej powinno być na zachodzie i południowym-zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie i północnym-wschodzie. Jest jednak szansa, że również na pozostałym obszarze lipiec wyjdzie powyżej normy.

Wstępna prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.07.2022 do 27.07.2022 według modelu ICON względem okresu ref. 1991-2020.

upały w polsce spowoduja redukcje ujemnej anomalii temperatury

Poniższa mapa obrazuje prognozowaną średnią dobową temperaturę powietrza za 10 dni. Musimy mieć na uwadze, że te wartości mogą okazać się lekko zaniżone. Najwyższa średnia dobowa jest spodziewana na zachodzie, centrum i południu. Najniższa poza obszarami górskimi nad morzem oraz na północnym-wschodzie.

Wyliczana średnia dobowa temperatura za 10 dni sugeruje kontynuacje termicznego lata w całej w Polsce według modelu GFS

Pole obniżonego ciśnienia ma wpływać na pogodę w Polsce w kolejnych tygodniach coraz częściej. Wzrośnie ryzyko opadów konwekcyjnych i burz

Według prognoz modelu GFS w ostatniej dekadzie lipca przeważający obszar Polski znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia, co daje szanse na częstsze lokalne burze o większej intensywności. Południe kraju najczęściej pozostawać ma w polu podwyższonego ciśnienia. Pierwsze zjawiska burzowe pojawią się już dziś wieczorem oraz w nocy na zachodzie i powoli migrować mają na wschód na linii zbieżności wiatru. We wschodniej połowie kraju zjawiska konwekcyjne są możliwe w piątek. Większa aktywność burzowa jest oczekiwana w sobotę na zachodzie, południowym-zachodzie i w centrum. Wieczorem i w nocy warunki do rozwoju burz przesuną się na wschód.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia wartość ciśnienia na okres 21.07.2022 do 31.07.2022 według modelu GFS

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2022. Fala upałów do 38 stopni wystąpi, będą również gwałtowne burze

Spójrzmy również na prognozy ECMWF na okres od 18.07.2022 do 24.07.2022. Widzimy wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski anomalia tygodniowa będzie dodatnia. Wygląda nawet na to, że za przełom 2 i 3 dekady wyjdzie w całym kraju powyżej średniej wieloletniej. Największe odchylenie prognozowane na zachodzie i południowym-zachodzie, natomiast najmniejsze na północnym-wschodzie, gdzie ma być najchłodniej.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana anomalia temperatury na okres od 18.07.2022 do 24.07.2022 według ECMWF względem 20-letniej normy klimatologicznej

Upały zdarzą się również w ostatnim tygodniu lipca na obszarze Polski

Warto również zerknąć na prognozę anomalii tygodniowej za okres od 25.07.2022 do 31.07.2022. Widzimy wyraźnie, że najwyższa dodatnia anomalia jest prognozowana na południu, południowym-zachodzie i zachodzie. Na wymienionych obszarach spodziewane jest największe odchylenie od średniej klimatycznej. Nie można jednak wykluczyć, że cieplejsze masy powietrza obejmą na dłużej inne regiony Polski, powodując przejście anomalii powyżej normy na większym obszarze. Jedynie na północnym-wschodzie wskazuje europejski model wartości poniżej normy, chociaż może to się nie sprawdzić, ale prawdopodobieństwo niższych temperatur w tej części Polski jest możliwe.

Pogoda długoterminowa. Anomalia tygodniowa na okres od 25.07.2022 do 31.07.2022 według europejskiego modelu ECMWF

Będzie szansa więcej silniejszych burz, ale nie rozwiążą one problemu suszy w Polsce

Jest szansa, że miejscami w zasięgu burz do końca lipca więcej popada. Będą to jednak opady nierównomierne oraz miejscami intensywne co może prowadzić do podtopień. Burze miejscami dadzą się we znaki do końca tygodnia, ale okresami mają również występować w przyszłym tygodniu. Dynamiczny może być także przełom lipca i sierpnia, kiedy to burze mogą powodować szkody. Niestety opady burzowe nie rozwiążą problemu suszy hydrologicznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie wysokość i zasięg opadów na okres od 21.07.2022 do 31.07.2022. Głównie będą to lokalne opady burzowe, których wysokość i zasięg trudno prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym.