Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Uderzenie arktycznego chłodu spod Bieguna Północnego w Polskę, wystąpią przymrozki i burze

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Spłynie arktyczny chłód spod Bieguna Północnego, wystąpią przymrozki i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatnie dni października 2019.

Niedziela była ostatnim dniem, gdy panowały tak wysokie temperatury w październiku. Już dziś w całym kraju odczujemy napływ chłodnego powietrza polarno morskiego.

Komentarz synoptyka ICM-UW o pogodzie dziś

Temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 10-12℃. Na północy i południowym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. Zachmurzenie będzie duże na północy i południu, na pozostałym obszarze umiarkowane. Wiatr słaby i umiarkowany, silniejszy na północy, z kierunków zachodnich. Jeszcze przed południem front chłodny zaznaczy się nad Karpatami, z przelotnymi opadami deszczu, wysoko w Tatrach deszczu ze śniegiem i śniegu powyżej 2000 m.n.p.m.

Na północy kraju, gdzie masa napływającego powietrza będzie bardziej chwiejna, zachmurzenie zmienne z przelotnymi opadami deszczu, niewykluczona krupa śnieżna i burze. Po przejściu frontu chłodnego, który jest związany z niżem znad NW Rosji, przejściowo rozbuduje się klin wyżu, którego centrum znajduje się na południe od Islandii.

We wtorek temperatura na całym obszarze kraju nie przekroczy w dzień 10 ℃, w nocy mogą wystąpić przymrozki przy gruncie i nawet na wysokości 2m nad powierzchnią ziemi w wielu miejscach temperatura będzie ujemna.

Kolejna zatoka płytkiego niżu znad Zatoki Fińskiej z dość aktywnym frontem chłodnym pojawi się na północy kraju już wieczorem. W strefie frontu i za nim wystąpią przelotne opady deszczu, a na północy kraju również krupy śnieżnej. Niewykluczone są burze. Za frontem napłynie arktyczne, morskie powietrze. Wg trajektorii cząstki obszarem źródłowym tej masy powietrza znajdują się w rejonie Bieguna Północnego – informuje Ryszard Olędzki z ICM UW, meteo.pl

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. We wtorek z północy na południe przemieszczać ma się chłodny front atmosferyczny dalej na południe, następować ma adwekcja powietrza arktycznego

Modele numeryczne są zgodne, że we wtorek z północy na południe schodzić będzie front chłodny. Tuż za nim napływać ma powietrze arktyczne, morskie. W tym samym czasie, w polu przyziemnym znajdować mamy się pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich.

Tworzyć będzie się tzw. pochylnia do spływu zimnego powietrza z północy oraz północnego zachodu do Polski. Nasz kraj znajdzie się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia z rejonu Islandii oraz Wysp Brytyjskich, który blokować ma wędrówkę atlantyckich niżów na wschód a niżem znad Rosji.

We wtorek w niemal całym kraju możliwe są słabe opady deszczu pochodzenia, konwekcyjnego, miejscami będzie to również krupa. Najwięcej opadów prognozowanych jest w centrum oraz na wschodzie i południu.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Zimna noc z wtorku na środę

W nocy z 29 na 30 października 2019 cała Polska znajdzie się w powietrzu arktycznym. Pod wpływem wyżu z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich i Cieśnin Duńskich. Opady możliwe są jeszcze na południu Polski, w polskich górach spaść może znów śnieg i deszcz ze śniegiem. W pierwszej połowie nocy opady zanikać mają na północy Polski.

Na przeważającym obszarze kraju temperatura spaść może do ujemnych wartości. Nie tylko przy gruncie, ale także na 2 metrach. Wartości miejscami mogą być niższe, niż prognozowane są przez modele numeryczne.

Pogoda. Zimna środa z napływem arktycznego powietrza, ale nie zabraknie pogodnego nieba

30 października 2019 Polska znajdować ma się w dalszym ciągu w powietrzu arktycznym. Będzie jeszcze chłodniej niż we wtorek, ale opady prognozowane są tylko na wybrzeżu. Aurę kształtować ma wyż.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Zimna noc ze środy na czwartek

Ponownie w całym kraju prognozowane są przymrozki. Kluczowy okaże się m.in czynnik adwekcyjny, czyli napływ powietrza arktycznego, spora ilość pogodnego nieba. Dlatego oczekiwane jest silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła z przypowierzchniowej warstwy granicznej po zachodzie Słońca.

Prawdopodobnie noc ze środy na czwartek będzie jeszcze chłodniejsza, niż z wtorku na środę, miejscami możliwe spadki temperatury do -5 stopni na 2 m.n.p.g. Najcieplej ma być na północy.

Pogoda. W czwartek pogodę dalej kształtować ma wyż

Modele numeryczne są zgodne, że w czwartek nie zabraknie chwil ze Słońcem. Opady możliwe są tylko na północy kraju i to o niskim natężeniu, głównie w strefie brzegowej polskiego morza. Będzie jednak chłodno, dalej zalegać będzie powietrze arktyczne.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Noc z 31 października na 1 listopada ponownie przyniesie ujemne temperatury w Polsce. Najcieplej ma być na północy Polski.

Arktyczne powietrze zacznie opuszczać Polskę w piątek, stopniowo zaczną napływać cieplejsze masy powietrza polarno morskiego z południowego zachodu i zachodu Europy. W pierwszej dekadzie listopada wpływ na pogodę może mieć aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Niewykluczone jest miejscami nawet 15 stopni, ale o tym wkrótce.

6 komentarzy do “Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Uderzenie arktycznego chłodu spod Bieguna Północnego w Polskę, wystąpią przymrozki i burze”

  1. Z I M N O

    Tak można skomentować aktualną sytuację pogodową za oknem. Na myśl przychodzi wulgaryzm w przysłówku opisujący stopień zimna. Zaczyna się od „ku”, a kończy na „ko”. Nie napiszę tego słowa w całości, gdyż na fanipogody staramy się trzymać wysoki poziom dyskusji. Ale wiadomo o jaki przysłówek chodzi. No więc tak właśnie zimno jest za oknem.

    Rozumiem, żeby było tak, że z każdym kolejnym dniem jest zimniej. Wtedy była by swego rodzaju amortyzacja przejścia z ciepła środkowo październikowego (!?) do zimna późno październikowego. Po prostu stopniowo by się ochładzało i człowiek przyjął by tą zmianę temperatury naturalnie. Jednak jest inaczej i z komfortu termicznego, gdzie niemal można było chodzić w krótkim rękawku na dworze, nagle robi się tak, że bez kurtki nie wychodź. Jest to swego rodzaju anomalia.

  2. Niecałe 9*C na czujniku zewnętrznym, przy wilgotności 86% (cały czas jest wysoka, ale już nie ponad 90% jak to było przez kilka poprzednich dni, gdy myślałem, że na czujnik (wybaczcie kolokwializm) sfajdał się jakiś ptak i przez to utrzymuje się tak wysoki poziom wilgotności mierzony przez to małe ustrojstwo).

    Jest faktycznie zimno. A uczucie to potęgowane jest przez tak osobliwy fakt, że cały czas do tej pory było… ciepło. Mało tego! Może nie jakiś specjalnie silny, ale jest wiatr. Który tym zimnem dmucha w człowieka, przez co wydaje się JESZCZE zimniej!

    Wściekła pogoda i tyle.

  3. Napiszcie jak u Was z temperaturą i wiatrem, podzielcie się swoimi odczuciami odnośnie nagłego przeskoku jesieni w jesień. Tak, ciepłej jesieni w zimną jesień.

    Zapraszamy do dyskusji.

    Pierwsze trzy osoby, które opiszą pogodę u siebie, otrzymają odpowiedź do swojej wypowiedzi.

Dodaj komentarz