Pogoda długoterminowa. Idzie silne ocieplenie. Możliwe 20°C w Polsce

Pogoda długoterminowa. Mróz ustąpi, czeka nas silne ocieplenie w trzeciej dekadzie marca. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia modeli ECMWF i GFS oraz ICON na 3 dekadę marca 2021.

Pogoda. Najpierw arktyczny chłód, potem silne ocieplenie

Przyjrzymy się najnowszym prognozom numerycznym na przełom drugiej i trzeciej dekady marca 2021. Prognozowane jest silne ocieplenie, które najprawdopodobniej nadejdzie w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Sygnalizują je wiodące modele numeryczne, czyli GFS, ECMWF i ICON.

Stopniowy wzrost temperatury ma być obserwowany w okolicach 23 dnia miesiąca. Jeszcze cieplej może zrobić się 24 marca 2021, gdy na zachodzie temperatura przekroczy 10°C. W połowie przyszłego tygodnia utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Przymrozki na nizinach mogą się jednak zdarzać w porze nocnej oraz o w godzinach porannych. Za dnia temperatura będzie na ogół dodatnia.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 19.03.2021 do 25.03.2021 według modelu ICON. Dostrzec można, że początek astronomicznej wiosny przyniesie temperaturę poniżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego. Ocieplenie w naszej części Starego Kontynentu jest sygnalizowane dopiero w przyszłym tygodniu, a odczuwalne będzie w całej Polsce zwłaszcza w połowie nadchodzącego tygodnia, gdy w całym kraju temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury

Również model ECMWF sugeruje ocieplenie postępujące od przyszłego tygodnia. Pokrywa się to z wyliczeniami modeli ICON oraz GFS. Widać, że najdłuższej niskie temperatury mogą utrzymać się na wschodzie i południowym-wschodzie Polski.

Pogoda. Anomalia tygodniowa

Przełom marca i kwietnia według ECMWF przyniesie istotną zmianę warunków pogodowych. Do Polski w tym okresie powinny dotrzeć bardzo ciepła masa powietrza z kierunków południowych. Osiągniecie a nawet przekroczenie 20°C jest całkiem prawdopodobne. Tak sugerują m.in wiązki modeli numeryczne modelu GFS oraz ECMWF.

Anomalia tygodniowa 2 metry ,ECMWF

Pogoda. Mniejsza ilość opadów

W ostatnich tygodniach marca zmniejszy się dynamika w pogodzie. Duży wpływ na warunki pogodowe będą mieć ośrodki wysokiego ciśnienia. Mogą zdarzyć się opady atmosferyczne, ale nie będą one tak intensywne jak w 1 i 2 dekadzie marca. Nie zabraknie również dłuższych chwil ze Słońcem. Przeważnie ilość opadów oscylować będzie poniżej normy wieloletniej w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Obszary, w których prognoza zespołowa nie różni się znacząco od klimatologii, zgodnie z testem WMW, są puste. Zwróć uwagę, że zacienione obszary mają 10%, a kontury są na poziomie istotności 1%.

Pogoda. Anomalia opadów
Deficyt opadów

Również model GFS sugeruje, że w tym czasie znajdziemy się przeważnie pod wpływem wału wyżowego rozciągającego się z zachodu na wschód Europy. Tylko okresami przejdą płytkie zatoki niżowe oraz fronty atmosferyczne, dlatego ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda. Stabilny wyż

Pogoda. Silne ocieplenie całkiem prawdopodobne

Ocieplenie w trzeciej dekadzie marca jest nieuniknione. Temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Można to dostrzec na wiązkach modelu GFS z lekko zmodyfikowanymi warunkami brzegowymi. Pewną niewiadomą pozostaje trend w pogodzie na początek kwietnia, gdy ponownie temperatura może obniżyć się poniżej normy wieloletniej. Prognozy są do zweryfikowanie w kolejnych odsłonach modeli numerycznych.

Zbliżenie bądź osiągniecie 20°C jest całkiem prawdopodobne pod koniec marca. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend w prognozach zostanie utrzymany.

Prawdopodobne najwyższe temperatury w 3 dekadzie marca na obszarze Polski według GFS.