Pogoda długoterminowa. Groźna aura, możliwe wichury, burze i śnieżyce oraz duże wahania temperatury

Pogoda długoterminowa. Przed nami kolejne tygodnie marca z dużą dynamiką. Spodziewane wichury, burze i śnieżyce oraz spore wahania temperatury, ale także ciśnienia. Nie zabraknie częstego przechodzenia frontów atmosferycznych.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.03.2023 r. do 7.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa, chłodny marzec 2023 r.
Początek marca jest chłodny, ale okresów cieplejszych nie będzie dużo w mijającym miesiącu

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 8.03.2023 r. do 14.03.2023 r. według modelu ECMWF, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa wskazuje na zimny marzec 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Marzec nie będzie ciepły, ale pojedyncze dni z temperaturą powyżej normy zdarzą się

Jeśli spojrzymy na prognozowaną miesięczną anomalie temperatury do 14 marca 2023 r., to widzimy, że na południu do okoły połowy miesiąca wartości będą lekko powyżej normy, natomiast na pozostałym obszarze kraju w normie i lekko poniżej normy klimatycznej.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.03.2023 r. do 14.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa zaszokuje w marcu 2023 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje na cieplejsze południe i chłodniejszą resztę kraju

Pogoda długoterminowa sugeruje pierwszy chłodny marzec od 5 lat w Polsce

Wiele wskazuje, że marzec 2023 r. ma szanse zapisać się jako chłodny na przeważającym obszarze Polski. Jedna z ostatnich aktualizacji modelu CFS wskazuje, że w wielu regionach wartości będą poniżej normy wieloletniej. Jedynie na południu kraju wartości mogą oscylować w okolicach normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na 2 metrach na marzec 2023 r. biorąc pod uwagę warunki brzegowe z okresu od 25.02.2023 do 6.03.2023 r.

pogoda długoterminowa. Chłodny marzec 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje możliwość chłodnego marca 2023 r.

Burze, duże wahania ciśnienia, częste opady i spore oraz szybkie zmiany temperatury

Jeśli spojrzymy na prognozę anomalii opadów, to widzimy, że mijający miesiąc zapisze się jako mokry w całym kraju, co wynikać ma bezpośrednio z wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej i częstego przechodzenia ośrodków niżowych blisko naszego kraju oraz nad Polską. Strefy frontowe będą obecne często nad Polską, przynosząc częste opady atmosferyczne. W cieplejszych masach powietrza mają być to opady ciekłe, natomiast w chłodniejszych mieszane i śniegu. Epizody zimowe w kolejnych tygodniach nie będą rzadkością. Często obserwować będziemy dynamiczne wymiany mas powietrza. Możliwe są następne burze w wielu regionach.

Zobacz też: Wybuch ciepła w Polsce. Silne ocieplenie. Temperatury do 18-20 stopni. Czy to już wiosna?

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na marzec 2023 według modelu CFSv2 dla Polski

pogoda długoterminowa. Marzec 2023 r. zapisze się jako chłodny
Pogoda długoterminowa. Marzec z opadami powyżej normy w Polsce

Jeśli spojrzymy na najnowszą prognozę pochodzącą z ECMWF to widzimy wyraźnie, że marzec 2023 może zapisać się chłodny. Wyjątkiem mogą być to regiony położone na południu Polski. Jest to więc zbliżona prognoza do tej z amerykańskiego i klimatycznego modelu CFS.

opady powyżej normy, temperatura poniżej normy
Pogoda długoterminowa sugeruje miesiąc poniżej normy, jeśli chodzi o temperaturę

Warto rzucić okiem również na miesięczną prognozę opadów na marzec 2023 według modelu europejskiego. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski wylicza on ilość opadów w normie opadowej. Na południowym zachodzie lekko powyżej średniej wieloletniej.

pogoda długoterminowa 2023 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje na wilgotny marzec 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Najnowsza realizacja ECMWF daje chłodne kolejne tygodnie marca 2023 r.

Pogoda długoterminowa pokazuje duże wahania temperatury w kolejnych tygodniach

Praktycznie na sam koniec sprawdzamy średnie anomalie tygodniowe wyliczane przez ECMWF EPS na 46 dni do przodu, biorąc pod uwagę okres bazowy 2004-2020. Dostrzegamy wyraźnie, że kolejne tygodnie marca zapowiadają się z ujemnym odchyleniem od normy wieloletniej. Dlatego też możemy doświadczyć kolejnych epizodów zimowych, częstego mrozu nocami i o poranku. Z prognoz europejskiego modelu wynika, że temperatura do końca marca będzie poniżej normy. Tylko nieliczne dni będą przynosić wartości w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej. Akcenty z dwucyfrowymi dodatnimi temperaturami z pewnością się zdarzą, ale nie będzie ich wiele. Nie można całkowicie wykluczyć, chłodne okresy przeciągną się na kwiecień, ale ze względu na odległy termin modele mogą wnieść istotne korekty prognozowanego trendu na tak odległy okres.

pogoda długoterminowa. Chłodne kolejne tygodnie marca 2023 r.
Pogoda długoterminowa pochodząca z ECMWF pokazuje chłodne kolejne tygodnie marca

Pogoda długoterminowa. Średnia temperatura maksymalna w kolejnych tygodniach według ECMWF EPS

niska temperatura w marcu 2023 r.
Średnia temperatura dalej niska

Pogoda długoterminowa. Średnia temperatura minimalna na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS

zimno w Polsce
Ujemne temperatury nie będą rzadkością

Ostatni chłodny marzec mieliśmy w 2018 roku. Zatem było to 5 lat temu. Pomimo postępującego ocieplenia klimatu chłodniejsze okresy w pogodzie mogą się zdarzyć. Jednak co należy podkreślić zmian klimatu nie możemy rozpatrywać na podstawie jednego, zimniejszego miesiąca. Ostatnimi czasy, średnio co 4/5 lat taki marzec występuje, ale spójrzcie ile jest tych ze średnią miesięczną temperaturą powietrza powyżej normy. Od 2010 do 2020 🔴x6 i tylko 🔵x2 – informują specjaliści z CMM IMGW-PIB.

Średnia miesięczna temperatura powietrza w latach 1981-2010 r. w odniesieniu do nowego okresu bazowego 1991-2020 r. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

temperatura poniżej normy w Polsce
Pogoda długoterminowa. Temperatura poniżej normy w Polsce

Norma wieloletnia (1991 – 2020) średniej miesięcznej temperatury powietrza, uwzględniając nowy okres bazowy 1991-2020 r. Źródło: CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa i prognozowany trend
Marzec 2023 i norma wieloletnia

Wkrótce podamy kolejne prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl