Pogoda długoterminowa na 10 dni. Nadchodzą pierwsze większe przymrozki do Polski

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Najpierw upał, potem opady i burze oraz przymrozki w Polsce. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 14.09.2020 do 24.09.2020.

Prognozowana anomalia temperatury na początku przyszłego tygodnia wskazuje, że temperatura będzie niższa miejscami o 6-8°C od normy wieloletniej.

Najwyższa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach występować będzie na zachodzie Polski. Najchłodniej ma być w tym czasie na północnym-wschodzie.

Średnia dobowa temperatura powietrza za okres od 14.09.2020 do 24.09.2020 sięgnie 18°C. Nieco chłodniej będzie w centrum, gdzie temperatura dobowa wyniesie około 16°C. Najchłodniej ma być w tym czasie na północnym-wschodzie i wschodzie, co widać na rycinie poniżej.

Na obszarze całej Polsce w najbliższych 10 dniach temperatura nocami może obniżać się poniżej 10°C. Na północnym-wschodzie noce i poranki mogą być szczególnie zimne, gdyż termometry pokazać mogą 2-3°C, a przy gruncie możliwy jest przymrozek. Zwłaszcza na Suwalszczyźnie. Ujemne temperatury możliwe są także na obszarach podgórskich na południu.

Na zachodzie i południowym-zachodzie Polski w poniedziałek, wtorek i środę termometry pokażą nawet 31°C.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 14 września 2020

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 15 września 2020

Środa będzie ostatnim tak ciepłym, a miejscami również upalnym dniem w tym tygodniu.

W nocy ze środy na czwartek przez Polskę przejdzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Na froncie chłodnym w nocy ze środy na czwartek i w pierwszej części dnia 17 września 2020 możliwe są burze. Zwłaszcza w południowej i wschodniej części kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 września, 12 UTC

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na dzień 17 września 2020. W całym kraju czeka nas dotkliwe ochłodzenie. Miejscami temperatura obniży się względem środy o 13-17°C, a od zachodu rozbudowywać będzie się klin wyżu związany z układem wysokiego ciśnienia znad Morza Północnego.

Piątek przynosić ma na przeważającym obszarze Polski temperaturę poniżej 20°C. Wyż zapewni brak opadów.

Sobota dalej chłodna. Tylko na południowym-zachodzie i zachodzie temperatura wzrośnie do 20°C. Nie zabraknie jednak pogodnego nieba. Opady nie wystąpią.

Chłodno będzie również w niedzielę, gdy na przeważającym obszarze Polski ma być poniżej 20°C.

Szczególnie zimna będzie noc z niedzieli na poniedziałek, gdy na północnym-wschodzie temperatura wyniesie 2-3°C powyżej zera. Przy gruncie możliwy jest lokalnie przygruntowy przymrozek.

Na początku przyszłego tygodnia zacznie robić się coraz cieplej. Na południu Polski temperatura wzrośnie powyżej 20°C. Chłodno będzie zwłaszcza na północy, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą poniżej 15°C.

Prognozy na początek jesieni ulegają jeszcze zmianie. Niektóre modele sugerują, że na południu temperatura wzrośnie powyżej 20°C. Wiązki modeli są zgodne, że gorące dni i upał na początku przyszłego tygodnia nam nie grożą.

Pomiędzy modelami pogodowymi istnieją wyraźne rozbieżności. Model GFS sugeruje wyraźne ocieplenie na początku jesieni, nawet z możliwością wystąpienia dni gorących. O dniu gorącym mówimy, gdy temperatura przekracza 25°C. W tym samym czasie model europejski ECMWF wskazuje na temperatury poniżej 20°C. Wkrótce zweryfikujemy prognozy na ostatnią dekadę września.

Model GFS wskazuje na ciepły, miejscami nawet gorący początek jesieni.

Na ten sam okres ECMWF prognozuje zdecydowanie niższe temperatury. Prognozy powyżej 5-7 dni należy zawsze traktować jako orientacyjne.

Warto również wspomnieć, że w najbliższych 10 dniach opadów będzie niewiele. Wpływ na warunki pogodowe mają mieć układy wyżowe zapewniające dużo słońca, ale temperatury coraz częściej będą jesienne niż letnie.

Najwięcej deszczu w najbliższych 10 dniach spaść może na południu Polski. Będzie to dość suchy okres w pogodzie.