Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie kapitulacja zimy. Wichury i wystrzał temperatury do 14°C. Śnieg i mróz tylko w epizodach w Polsce


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima termiczna ustąpi z przeważającego obszaru Polski. Termometry pokażą nawet 13-14°C w nowym tygodniu.

Miniona noc znów przyniosła większe spadki temperatury. Szczególnie miejscami w centrum, częściowo zachodzie, wschodzie i południowym zachodzie. Najniższą temperaturę zmierzono w Jeleniej Górze, natomiast temperatura na lekkim plusie była w Ustce.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów – 20.01.2024 r. / 21.01.2024 r.

silny mróz w Polsce
Duży mróz w Jeleniej Górze, dodatnia temperatura w Ustce. Źródło: CMM IMGW

Jeszcze zimniej ubiegłej nocy było na wysokości 5 cm. Przy gruncie ubiegłej nocy zmierzono w Jeleniej Górze, Warszawie i Siedlcach, gdzie odnotowano nad pokrywą śnieżną -16°C. Najcieplej w tym czasie było w Ustce, gdzie zmierzono 0°C.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm – 20.01.2024 r. / 21.01.2024 r. od 19:00-07:00 czasu miejscowego w Polsce

silny mróz przy gruncie
Silny mróz przy gruncie ubiegłej nocy. Źródło: CMM IMGW

Przed nadejściem odwilży przeważający obszar Polski znajduje się w chłodniejszym strumieniu powietrza. Miniona noc była zimna w wielu regionach. Jednak zmierza do kraju ocieplenie. Już w poniedziałek termometry na zachodzie i południu pokażą nawet 8-10°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 22 stycznia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie wraz z początkiem nowego tygodnia wkroczy do Polski

Prognozowana temperatura powietrza na 24 stycznia 2024, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

wysoka temperatura na zachodzie
Wysoka temperatura w zachodniej połowie kraju, 24 stycznia 2024 r. Chłodniej w tym czasie na wschodzie

Śnieg zacznie więc szybko topnieć na początku nowego tygodnia. Odwilż przesuwać ma się z zachodu na wschód. Najszybciej śnieg zaniknie w zachodniej i centralnej części kraju, natomiast poza górami najpóźniej na północnym wschodzie i częściowo wschodzie.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 20.01.2024 r. do 27.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sygnalizuje silne ocieplenie
Silne ocieplenie w Polsce

Szybka redukcja pokrywy śnieżnej przed nami

Proces topnienia pokrywy śnieżnej przyspieszą opady deszczu, ale także wzrost temperatury. Będzie również zagrożenie ze strony silnego wiatru, który w wielu regionach spełni kryteria dla wichury.

Polecamy: Koszmarna wichura uderzy z zachodu. Wiatr do 140-150 km/h. Niszczące załamanie pogody coraz bliżej Europy

Przez przeważający okres mijającego miesiąca znaleźliśmy się na ogół w chłodnych masach powietrza. Apogeum mrozów wystąpiło pod koniec pierwszej dekady stycznia oraz na początku drugiej mijającego miesiąca. Pojedyncze epizody z niskimi temperaturami nocami zdarzyły się również po 15 stycznia 2024 r.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od 27.01.2024 r. do 3.02.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje odbudowę cyrkulacji strefowej
Duża dodatnia anomalia temperatury w Europie

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 3.02.2024 r. do 10.02.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie przesądzone
Pogoda długoterminowa wskazuje na utrzymanie się temperatur powyżej normy przynajmniej do 10 lutego 2024 r.

Już w poniedziałek odwilż sięgnie nawet najbardziej śnieżny region Polski poza górami, czyli Podlasie. Na stacji w Białymstoku leży 35 cm białego puchu, natomiast w Suwałkach 43 cm. Poniższa mapa obrazuje zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na stacjach synoptycznych IMGW.

Grubość pokrywy śnieżnej – 21 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

silny mróz w Polsce
Dużo śniegu w górach i na północnym wschodzie. W nowym tygodniu zima zacznie cofać się na wschód. Pogoda długoterminowa nie wskazuje rychłego powrotu niskich temperatur. Źródło: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Przejście na dodatnią fazę NAO namiesza w pogodzie. Wzrośnie dynamizm w pogodzie

Silna cyrkulacja strefowa zaznaczy się przez większość czasu w trzeciej dekadzie stycznia 2024 r. Dzięki temu możliwy będzie napływ bardzo ciepłych mas powietrza. Silna odwilż zacznie zaznaczać się już od 22 stycznia 2024 r., gdy występować ma napływ coraz cieplejszego powietrza z zachodu, południowego zachodu. W czasie ocieplenia najwyższe temperatury zmierzymy na zachodzie, południowym zachodzie i południu. Jednak silna odwilż bez wyjątku obejmie cały kraj. Czasem przejściowo zaznaczą się kliny wyżu z południa Europy, ale wielu dni ze stabilną pogodą do końca miesiąca nie będzie.

Prognozowana anomalia ciśnienia w okresie od 21.01.2024 r. do 26.01.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

silny wiatr w Polsce
Pogoda długoterminowa wskazuje na niżowy wzór pogody w trzeciej 3 dekadzie stycznia przez większość czasu. Dlatego nie zabraknie opadów i wichur. Duży gradient baryczny pomiędzy wyżami a niżami sprzyjać ma wietrznej aurze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niżowy wzór pogody przez większość czasu, czasem nasuną się przejściowe kliny wyżowe

W czasie aktywnej cyrkulacji strefowej nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe. Często blisko Polski przechodzić mają niże baryczne z układami frontalnymi. Nie zabraknie opadów w formie ciekłej, ale w początkowej fazie wypierania zimnego powietrza również mokry śnieg. Kilka wichur pojawi się w trzeciej dekadzie stycznia w naszej części Europy. Już miniona doba przynosiła wichurę na północy kraju, natomiast kolejna pojawi się w okolicach od 22.01.2024 r. do 25.01.2024 r. Najwyższe temperatury w nowym tygodniu powinniśmy zmierzyć w środę, 24.01.2024 r., gdy to termometry pokażą nawet 10-13°C, punktowo na południowym zachodzie być może 14°C. Poczucie chłodu potęgować ma silny wiatr, który osiągnie w wielu regionach skale wichury. Nie zabraknie również w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca opadów deszczu.

Prognozowana ilość opadów powyżej normy do 30 stycznia 2024 r. 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

prognoza długoterminowa pokazuje dużo opadow w kraju
Pogoda długoterminowa pokazuje wilgotny okres synoptyczny do końca stycznia 2024 r.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 21.01.2024 r. do 30.01.2024 r. według modelu GFS dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie w nowym tygodniu. Pogoda długoterminowa przekreśla szanse na zimowe warunki do końca stycznia, a nawet i dłużej. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Silna zmiana pogody w nowym tygodniu, duża zmienność pogody również w pierwszych tygodniach lutego 2024 r.

Skala ocieplenia będzie bardzo duża w kolejnych dniach, co ma mieć związek z zaciąganiem przez ośrodki niskiego ciśnienia ciepłych mas powietrza z zachodu, południowego zachodu. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej będzie wyższe o nawet 9-14°C. Z tego powodu rozpocznie się szybka redukcja pokrywy śnieżnej, co spowoduje roztopy i wzrost poziomu wód w rzekach. Na łąkach i polach będzie sporo stojącej wody, szczególnie w obszarach, gdzie na początku 3 dekady stycznia leży najwięcej śniegu. Tereny niżej położone mogą być zagrożone podtopieniami, zwłaszcza w miejscach, gdzie pokrywa śnieżna jest największa.

Pogoda długoterminowa wskazuje ciepły okres synoptyczny

Wyliczana orientacyjnie minimalna temperatura powietrza w okresie od 21.01.2024 r. do 30.01.2024 r. według modelu GFS dla Polski

pogoda długoterminowa pokazuje, że największy mróz w styczniu za nami
Największy mróz w styczniu za nami. Źródło: CMM IMGW

Silne wichury nie okażą się rzadkością

Najsilniejszy wichury w trzeciej dekadzie stycznia wystąpią na północy, zachodzie i w górach. Nasilona prędkość wiatru w nowym tygodniu będzie jednak odczuwalna w całym kraju, co wynikać ma z dużego gradientu barycznego. Prowadzić może to również do wystąpienia lokalnych szkód wiatrowych i przerw w dostawach prądu. Najwięcej tego typu zdarzeń przewidujemy na zachodzie i północy oraz częściowo w centrum.

Prognozowany orientacyjnie zasięg wichur do 27 stycznia 2024 r. według modelu GFS dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje wichury w Polsce
Wichury będą częste w trzeciej dekadzie stycznia i mają powodować szkody

Odwilż przyspieszy w nowym tygodniu roztopy w Polsce. Pogoda długoterminowa na 16 dni nie wskazuje niskich temperatur w pierwszych tygodniach lutego 2024 r.

Przed ostatnim weekendem stycznia 2024 r. śnieg utrzyma się głównie w górach oraz w obszarach podgórskich. Jednak i w wyższych partiach gór pokrywa śnieżna może mieć tendencje do osiadania i topnienia. Miejscami resztki zleżałego śniegu mogą jeszcze wystąpić na wschodzie, północnym wschodzie, gdzie odwilż okaże się najsłabsza względem wcześniej wymienionych regionów. Wygląda na to, że najzimniejsza część stycznia za nami. Coraz częściej w nowym tygodniu temperatura będzie na plusie przez całą dobę. Do końca mijającego miesiąca dominować ma aktywna cyrkulacja strefowa, jednak ten okres może przeciągnąć się również na pierwsze tygodnie lutego. Ilość opadów będzie na ogół powyżej normy, co wynikać ma z przewagi niżowej pogody. Mróz i opady śniegu staną się rzadsze. Przeważać ma częściej deszcz.

Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 26 stycznia 2024 r. według modelu GFS dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje na zanik śniegu na nizinach do końca stycznia 2024 r.
Prognoza wskazuje szybki zanik śniegu w wielu regionach. Roztopy spotęguje nie tylko wzrost temperatury, ale również opady.

Prognoza długoterminowa nie sugeruje powrotu zimy termicznej do końca stycznia 2024 r. na przeważający obszar Polski. Większych zmian nie widać na początku lutego 2024 r.

W ostatnich dniach mijającego miesiąca pojawić mogą się okresy z mrozem nocami i o poranku na południu i wschodzie, ale będzie to bardziej epizody. Niewykluczone są również opady mokrego śniegu, ale trwałej zimy z tego już nie będzie. Pierwsza dekada przyszłego miesiąca również nie powinna przynieść zimy termicznej na obszarze Polski. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna w tym czasie dla przedzimia, a nawet bardziej wczesnego przedwiośnia.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza trendu temperatury na wysokości 2 m i opadów do 6 lutego 2024 r. dla Warszawy

pogoda długoterminowa sygnalizuje ocieplenie
Pogoda długoterminowa wskazuje na powrót wysokich temperatur. Zimy termicznej nie widać

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza trendu temperatury i opadów na wysokości 2 m według modelu GFS dla Słubic

pogoda długoterminowa pokazuje wysoką temperaturę powietrza.
Pogoda długoterminowa pokazuje przewagę temperatur wyższych od normy wieloletniej i częste opady

Źródło: Fanipogody.pl