Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne, miejscami niszczące burze. Upał w prognozach

Prognozy na kolejne dni nie pozostawiają złudzeń. Wkraczamy w kulminacyjną część sezon burzowego. Po chłodnym maja i czerwca z każdym kolejnym dniem do naszej części Europy będą docierać coraz cieplejsze masy powietrza. Pierwszy raz w tym temperatura na wysokości 2 metrów w cieniu przekroczy 30 stopni. Prawdopodobnie na tak silne upały jak w zeszłym roku nie mamy co liczyć.

Pierwsze dni czerwca były zimne w całym kraju. Dopiero w ostatnich dniach wschodnia, centralna i południowa część kraju dostała się w zasięg ciepłego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego, w którym z powodzeniem tworzą się burze, które generują opady dużego gradu, silny wiatr i opady ulewnego deszczu.

Prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB

Prognoza na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Przebieg temperatury od początku czerwca względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

W niedzielę najcieplej było na wschodzie, południu i centrum kraju, gdzie zalegało powietrze zwrotnikowe, a od godzin południowych rozwijały się burze. Głównie w formie superkomórek burzowych, przynoszących opady dużego gradu, a nawet trąbę powietrzną w Kaniowie, o czym piszemy tutaj.

Anomalia temperatury w dniu 7.06.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Chłodny początek miesiąca przekłada się na ujemną anomalię temperatury względem analogicznego okresu 1981-2010. Tylko na południu i zachodzie obecnie temperatura jest w okolicach normy wieloletniej.

Średnia temperatura powietrza od 1.06.2020 do 7.06.2020 na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Anomalia temperatury powietrza od 1.06.2020 do 7.06.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury powietrza w okresie od 8.06.2020 do 14.06.2020 na obszarze Polski. Najcieplej będzie w tym czasie na wschodzie i centrum, ale dni gorące mogą wystąpić również na zachodzie, zwłaszcza w okolicach 12 dnia miesiąca. Dane, meteomodel.pl

Do 14 miesiąca najcieplej będzie we wschodniej połowie kraju. To wyraźna zmiana, ponieważ na krańcach zachodnich jest cieplej niż na wschodzie. Spowodowane jest to zmianą cyrkulacji powietrza na południowo-wschodnią. dlatego przez przynajmniej tydzień do wschodniej części kraju docierać mają cieplejsze masy powietrza. Dane, meteomodel.pl

Najbliższe 10 dni przyniesie średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w Polsce aż o 4 stopnie.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 20°C do 23°C w najbliższych 10 dniach. Najwyższe wartości zobaczą na termometrach przez dłuższy okres czasu mieszkańcy wschodniej i centralnej Polski.

Pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy 30 stopni w wielu regionach Polski, zwłaszcza po 10 czerwca. Niewykluczona miejscami krótka fala upałów, chociaż słabszych względem zeszłego roku.

Przeważnie będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia, dlatego nie zabraknie opadów i burz, które miejscami będą gwałtowne i spowodują szkody.

Najbliższe 2 tygodnie będą bardzo deszczowe, zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie. Akumulacja opadów wyniesie miejscami ponad 100 mm. Głównie będą to punktowe opady burzowe prowadzące do podtopień.

Temperatura w najbliższych tygodniach będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Jednak nie prognozuje się aż tak wysokich temperatur jak w zeszłym roku na ten moment.

Okresami temperatura wzrośnie powyżej 30 stopni w kraju. Zwłaszcza po 10 czerwca 2020. Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni.