Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadejdzie ochłodzenie, ale w prognozach widać znów upał i silne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w naszej części Europy.

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 16.08.2020 do 26.08.2020 wskazuje, że nie czeka nas duże ochłodzenie. Na termometrach mają być wartości typowe dla sierpnia.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza za okres od 16.08.2020 do 26.08.2020 dla Europy i obszarów przyległych.

Okresami możliwe są upały, które nie będą jednak tak częste jak poprzednich tygodniach sierpnia.

Coraz większy wpływ na warunki pogodowe będą mięć niże baryczne. Spodziewany jest jednak w dalszym ciągu deficyt opadów. Dominować mają punktowe opady burzowe, dlatego susza w wielu miejscach będzie się pogłębiać.

Początek sierpnia przynosił temperaturę poniżej normy termicznej dla ósmego miesiąca roku. Z każdym dniem zaczęło robić się coraz cieplej. Nie brakowało dni upalnych, zwłaszcza na zachodzie Polski. Wraz z początkiem nowego tygodnia dostaniemy się w zasięg chłodniejszych mas powietrza. Niewykluczone są burze, zwłaszcza w poniedziałek i wtorek. W czwartek upalne powietrze znów napłynie do naszej części Europy. Gorąca i upalna może być również sobota. Od niedzieli najprawdopodobniej ponownie znajdziemy się na kilka dni w chłodniejszych masach powietrza. Duży wpływ na warunki pogodowe będzie mieć odbudowująca się cyrkulacja strefowa. Dni upalnych w trzeciej dekadzie sierpnia ma być mniej niż ubiegłych tygodniach miesiącach. Częściej na termometrach ma być poniżej 25 stopni.

Przebieg temperatury za okres od 1.08.2020 do 15.08.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 na obszarze Polski. Na czerwono zaznaczono okresy ciepłe, natomiast na niebiesko chłodne. Dane: meteomodel.pl

W całej Polsce temperatura jest wyższa względem ubiegłych lat o około 2 stopnie. Na zachodzie kraju sięga nawet 3 stopni powyżej normy termicznej dla sierpnia. Dane: meteomodel.pl

Względem siódmego miesiąca roku, sierpień przynosi więcej okresów z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Często napływają masy ze wschodu Starego Kontynentu, które są bardzo ciepłe. Występuje wyraźna dominacja pogody wyżowej. Ten trend zacznie zmieniać się w najbliższych dniach, gdy wpływ na pogodę zacznie mieć odbudowująca się cyrkulacja strefowa. Przeważnie o składowej zachodniej. Dane: meteomodel.pl

Warto jeszcze prześledzić prognozowaną anomalię temperatury w okresie od 16.08.2020 do 22.08.2020 w Polsce. Przeważnie w naszej części Europy temperatura ma być powyżej normy termicznej dla sierpnia. Dane: meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury w skali miesięcznej za okres od 1.08.2020 do 22.08.2020. Doskonale widać, że najwyższe temperatury panują na zachodzie Polski, gdzie anomalia sięga aż 3 stopni powyżej normy termicznej. W całym kraju miesiąc sierpień przynosi wysokie temperatury. Okresów chłodnych jest niewiele, co ma odzwierciedlenie w dodatnim odchyleniu temperatury od normy wieloletniej.

W niedzielę, 16 sierpnia 2020 burze występować będą na południu Polski. Największe ryzyko zjawisk konwekcyjnych prognozuje się na obszarach podgórskich i górskich. Upał prognozowany jest na zachodzie i północy kraju. Na pozostałym obszarze RP spodziewany jest dzień gorący z przekroczeniem 25 stopni w cieniu.

Korzystne warunki do powstawania burz występować będą dziś na południu Polski, gdzie dodatkowo zaznaczy się niż górny.

Najwyższe wartości na termometrach ponownie zobaczą mieszkańcy zachodniej i północnej części Polski.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Poniedziałek burzowy na większym obszarze Polski

Modele pogodowe prognozują upał m.in na zachodzie, ale także w centrum i na Mazurach. Gorąco będzie jednak na przeważającym obszarze naszego kraju.

Korzystne warunki do rozwoju burz wystąpią na południu, zachodzie i centrum oraz wschodzie Polski. Lokalnie burze będą gwałtowne, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Punktowo burze mogą występować już od godzin porannych w poniedziałek. Miejscami utrzymają się jeszcze w nocy. Zwłaszcza na południu Polski.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Wtorek dalej gorący, lecz najprawdopodobniej bez upału. Wystąpią silne burze

We wtorek przez nasz kraj przechodzić ma chłodny front atmosferyczny. Niewykluczone są burze, które miejscami będą gwałtowne. Burzowo będzie na południu, zachodzie, ale także w centrum i na wschodzie, południowym-wschodzie. Miejscami spadnie grad, wystąpią zalania i szkody wiatrowe.

Obecność zachmurzenia kłębiastego i burz ograniczy dzienne wzrosty temperatury, dlatego upał nie wystąpi. Co więcej przez Polskę przechodzić ma front atmosferyczny.

Szczególnie gwałtowne burze wystąpią we wschodniej połowie Polski.

Pogoda. Niewielkie ochłodzenie w środę

Niewykluczone, że w środę nadejdzie krótkie ochłodzenie do Polski. We wschodniej połowie Polski niewykluczone są burze. Miejscami będzie to dzień gorący i temperatura przekroczy 25 stopni.

Pogoda. Upał najprawdopodobniej wróci od czwartku

Modele numeryczne prognozują, że ponownie upalnie zacznie robić się od czwartku w naszej części Europy. Temperatura przekroczy 30 stopni na zachodzie Polski, co widać na rycinach poniżej. Opady niewykluczone są tylko na wschodzie, nie można wykluczyć również burz w tej części kraju.

Pogoda. Upalny piątek na zachodzie

Modele numeryczne zgodnie prognozują, że 21 sierpnia 2020 na zachodzie Polski będzie upalnie, a na pozostałym obszarze RP znacznie chłodniej. Wystąpi podział na upalny zachód i chłodniejszy wschód oraz centrum i południu. Opady nie są na ten moment prognozowane.

Pogoda. Sobota z kolejnym frontem chłodnym

Upał na zachodzie nie potrwa długo. Front chłodny wypierać zacznie najprawdopodobniej w sobotę gorące i upalne powietrza na wschód. W naszej części Starego Kontynentu niewykluczone są burze w wielu miejscach Polski.

Pogoda. Niedziela z prawdopodobnym ochłodzeniem

W naszej części Starego Kontynentu czeka nas najprawdopodobniej ochłodzenie. Temperatura w całym kraju poniżej 30 stopni. Burze niewykluczone są wschodzie. Najwyższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy południowego-wschodu, gdzie temperatura zbliży się do 30 stopni, lecz rozwój dziennej konwekcji i burz może zahamować dalsze wzrosty temperatury.

Pogoda. Początek ostatniego tygodnia sierpnia na ogół chłodny

Na ten moment prognozy numeryczne nie prognozują upałów na początku ostatniego tygodnia sierpnia. Wyliczenia mogą ulec jeszcze zmianie. Niewykluczone, że ponownie upalnie i gorąco zrobi się na przełomie sierpnia i września. Prawdopodobne są także burze, zwłaszcza o charakterze frontowym.