Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niebezpieczne przymrozki, groźna susza. Niewykluczone jednak burze

Kwiecień przynosi w Polsce zarówno okresy bardzo ciepłe, jak i też chłodne. Występują przymrozki nocami. Niestety obserwowany jest wyraźny deficyt opadów w naszej części Europy, co pogłębia suszę w wielu postaciach. Na rzekach mamy do czynienia z tzw. niżówką hydrologiczną. Susza obserwowana jest również na polach i w sadach, występuje tzw. susza rolnicza. Nic nie wskazuje, aby w kolejnych miesiącach sytuacja z opadami uległa zmianie. Po bardzo ciepłej i bezśnieżnej zimie początek kalendarzowej wiosny przynosi wyżową pogodę, potęgując susze.

Czwarty miesiąc roku przynosi odchylenie temperatury od normy wieloletniej o maksymalnie 2 stopnie. Najchłodniej jest we wschodniej połowie kraju, gdzie temperatura za ostatnie 18 dni jest w okolicach normy, najcieplej jest na zachodzie. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.04.2020 18.04.2020. Dane: meteomodel.pl

Rycina poniżej ukazuje przebieg temperatury w kwietniu 2020 na obszarze Polski. Jak widać okresy ciepła przeplatane są spływem mas pochodzenia arktycznego. Statystycznie to właśnie na drugą dekadę 4 miesiąca roku przypada adwekcja chłodnych mas z północy. Za dnia temperatura jest dodatnia, ale nocami występują przymrozki. Powietrze docierające jest przeważnie suche, co sprzyja dużej dobowej amplitudzie temperatury.

Przebieg temperatury na obszarze Polski względu okresu referencyjnego 1981-2010. Od 1.04.2020 do 18.04.2020. Dane meteomodel.pl

Adwekcja przetransformowanego i stosunkowo suchego powietrza występuje po wschodniej stronie wyżu „ODILLO”, którego centrum znajduje się w rejonie Oslo.

Temperatura minimalna w nocy z 18/19 kwietnia 2020 na obszarze Polski. Autor J. Lewandowski, dane ogimet.com

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Ukazuje ona jaką drogą pokonało powietrze w ciągu 7 dni zanim dotarło do naszego kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.04.2020, 12 UTC

Pogoda. Suche okresy w pogodzie, intensywne opady szybko nie nadejdą

Prawie do końca kwietnia nasz kraj pozostanie pod wpływem wyżu. Prawdopodobnie dopiero pod koniec miesiąca pojawi się pogoda niżowa, wystąpią niezwykle potrzebne opady deszczu, a nawet burze. Załagodzenie suszy jest jednak niemożliwe w krótkim okresie czasu, mając na uwadze głębokość obecnie panującej suszy. Ciepła i bezśnieżna zima nie przyczyniła się odbudowy zawartości wody w glebie. Wyschniętych jest wiele zbiorników retencyjnych, miejscami brakuje też wody w studniach. Susza widoczna jest również na rzekach, gdzie utrzymują się na wodowskazach stany niskie. Na polach przy silnym wietrze obserwowano ostatnio zamiecie pyłowe. Niska wilgotność gleby odbije się negatywnie na ilości plonów w kolejnych miesiącach, co w konsekwencji doprowadzi do bardzo wysokich cen żywności w Polsce.

Synoptycy IMGW-PIB wydali dla całej Polski ostrzeżenie przez przymrozkami. Miejscami przy gruncie spadki temperatury do -8. Ujemne wartości również na 2 metrach w porze nocnej i w godzinach porannych.

Prognoza pogody na 5 dni według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Czeka nas wyjątkowo suchy okres w pogodzie, sytuacja zacznie się zmieniać koło 26 kwietnia 2020.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie w okresie od 19.04.2020 do 29.04.2020 od 9°C do 10°C na obszarze Polski.

Anomalia temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie od 0°C do 1°C. Co oznacza, że temperatura na ogół będzie w normie wieloletniej. Okresami temperatura obniżać będzie się poniżej normy. Najcieplej może być na południu Polski.

Przymrozki występować mogą nocami i w godzinach porannych nawet w ostatniej dekadzie kwietnia. Niewykluczone są nawet na przełomie kwietnia i maja oraz w piątym miesiącu roku w wielu miejscach Polski.

W kolejnych tygodniach oczekiwany jest wyraźny deficyt opadów. Najwięcej potrzebnego deszczu spaść może na południu i południowym-wschodzie pod koniec miesiąca i na początku maja, lecz prognozy mogą jeszcze ulec zmianie ze względu na odległy termin.

Burze w najbliższych 16 dniach będą nieliczne. Zjawiska burzowe mogą pojawić się lokalnie na obszarze Polski na przełomie kwietnia i maja oraz w pierwszej dekadzie nowego miesiąca. Niewykluczone, że temperatura przekroczy 25 stopni, na co wskazują wiązki modelu GFS. Związane może być to z napływem powietrza z południa Starego Kontynentu.

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i chmur oraz burz