Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Potężne ulewy i burze. Upał szybko nie nadejdzie

Tegoroczny maj jest najchłodniejszy od 1991 roku. Wiele modeli numerycznych sugerowało, że silne ocieplenie nadejdzie w ostatnich dniach maja. Niestety tak się nie stanie i prognozy uległy diametralnej zmianie. Prawdopodobnie również pierwsze dni czerwca będą chłodne. Nie zabraknie opadów w ostatniej dekadzie miesiąca oraz na początku nowego miesiąca.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

W tym miesiącu na ogół dominuje napływ chłodnych mas powietrza z północy oraz północnego-zachodu. Przymrozki wystąpiły również na początku trzeciej dekady maja. Był to ostatni tak chłodny okres w pogodzie, ale na fale upałów nie mamy co liczyć prawdopodobnie w najbliższych dwóch tygodniach. Nie zabraknie opadów oraz burz. Głównie w masach polarno-morskich.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.05.2020 do 23.05.2020 ukazuje, że cały kraj ma do czynienia z ujemnym odchyleniem temperatury od normy nawet o kilka stopni względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza oscyluje w maju od 9°C do 11°C, zatem miesiąc ten jest wyjątkowo chłodny. Dane, meteomodel.pl

Zimny okres w pogodzie trwa. Chłodne masy powietrza pozostaną z nami jednak do końca miesiąca, co ukazuje przebieg temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Anomalia temperatury powietrza w okresie od 24.05.2020 do 30.05.2020 ukazuje, że temperatura w dalszym ciągu będzie poniżej normy termicznej. Dane, meteomodel.pl

Miejscami anomalia temperatury względem lat ubiegłych sięgnie do 30 maja 3 stopni poniżej normy. Tak zimnego maja nie mieliśmy od 1991 roku. Zdecydowanie cieplejszy był zeszłoroczny maj, gdy temperatura była w okolicach normy pomimo okresów ze spływem zimnych mas powietrza z północy i nocnymi przymrozkami na początku miesiąca. Dane, meteomodel.pl

Najbliższe 10 dni przyniesie średnią anomalię temperatury od -2°C do 0°C poniżej normy względem okresu referencyjnego 1979-2000. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie i południu, gdzie temperatura ma być w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko poniżej.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza w perspektywie najbliższych 10 dni wyniesie od 12°C do 15°C. Najchłodniej ma być w tym czasie na południu i wschodzie, najcieplej na zachodzie i w centrum.

Nic nie wskazuje, aby w perspektywie ponad tygodnia nadeszły upały do Polski. Okresami temperatura wzrośnie do 22-24 stopni. Najcieplej ma być na zachodzie.

Nocami temperatura obniżać będzie się poniżej 10 stopni, ale przygruntowe przymrozki już nie wystąpią.

W perspektywie najbliższych 2 tygodni czeka nas dużo opadów deszczu. Zwłaszcza na południu i wschodzie, miejscami spadnie od 50 mm do 100 mm. Prognozowany obszar i ilość opadów może ulec jeszcze zmianie.

Nie tylko amerykański model prognozuje wilgotny okres w pogodzie na przełomie maja i czerwca. Podobne są prognozy europejskiego modelu ECMWF. Głownie będą one o charakterze konwekcyjnym, ale okresami wystąpią również wielkoskalowe o większym natężeniu. Szczególnie na południu i wschodzie Polski. Najmniej deszczu spadnie tam, gdzie susza jest największa, czyli na zachodzie kraju.

Temperatura powyżej normy prognozowana jest dopiero w czerwcu, Wiązki modelu GFS wskazują na ryzyko upałów w pierwszej dekadzie miesiąca, ale szansa na gorące i upalne dni nie jest duża. Przeważnie temperatura ma być poniżej 25 stopni. Prognozy trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, ale prawdopodobnie czeka nas chłodna pierwsza dekada nowego miesiąca.