Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Uderzenie ciepła. Będzie nawet 10 stopni w kraju. Cyrkulacja strefowa, antycyklony i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie nawet 10 stopni w kraju. Cyrkulacja strefowa, antycyklony i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Ochłodzenie, które nadeszło w weekend było tylko chwilowe. Wiele wskazuje, że do połowy stycznia a nawet dłużej nie mamy co liczyć na śnieżną i mroźną zimę na nizinach. Białe krajobrazy będzie można zobaczyć tylko w polskich górach.

Według najnowszych prognoz modeli numerycznych w perspektywie powyżej 7 dni opadów na nizinach będzie niewiele i przeważnie ma być to deszcz

Model GFS obejmujący dłuższy okres czasu wskazuje, że najwięcej opadów w perspektywie ponad 2 tygodni wystąpi na północy kraju. Oczywiście należy mieć na uwadze pewną niepewność powyżej 5-7 dni w prognozach, dlatego obszary i sumy opadów mogą różnić się.

W perspektywie najbliższych 10 dni prognozowane jest dodatnie odchylenie temperatury względem normy wieloletniej, które przekroczyć może 3 stopnie względem analogicznego okresu 1979-2000.

Średnia temperatura dobowa wyniesie od 1 °C do 4 °C na obszarze Polski w ciągu 10 dni

Najwyższa temperatura zanotowana zostanie w zachodniej części kraju, gdzie termometry pokazać mogą nawet 10 stopni powyżej zera. Najchłodniej ma być w tym czasie na wschodzie Polski.

Przeważnie nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Atlantyku aż po Rosję. Okresami w naszej części Europy zaznaczą się fronty atmosferyczne wraz z opadami, co może prowadzić do dużej zmienności pogody.

W czwartek prawdopodobne jest nawet 10 stopni w zachodniej i południowo zachodniej części Polski

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB) przeważnie będzie padał deszcz, opady marznące są mało prawdopodobne

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Co wskazują wiązki modelu GFS powyżej 7 dni?

Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Dodatnie odchylenie temperatury utrzyma się przynajmniej do 15-20 stycznia. Ostatnia dekada miesiąca może, ale nie musi być zauważalnie chłodniejsza.

Specjaliści z IMGW wskazują w swojej prognozie, że najniższe temperatury mogą zostać zanotowane w ostatnich dniach stycznia. Nie wszystkie modele o większym zasięgu potwierdzają to.

Przykładowa, lecz nie najnowsza prognoza modelu ECMWF na ostatnie dni stycznia dla Europy

Przeważnie znajdować będziemy się pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, okresami dostawać mamy się pod wpływ niżów barycznych wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego.

Widoczny górny klin wyżu w środkowej troposferze nad Europą. Jego odpowiednikiem przy podłożu jest rozległy wał wysokiego ciśnienia

Temperatura w ostatniej dekadzie stycznia według najnowszej prognozy modelu CFS będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej