Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki uderzą w wielu regionach Polski. Będą epizody z ciepłym powietrzem. Czeka nas duża dynamika w pogodziePogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwsze przymrozki na tak dużym obszarze Polski uderzą od początku tegorocznego sezonu jesiennego. Oczekiwane są także dynamiczne epizody z napływem ciepłych mas powietrza. Szczególnie w ciepłych wycinkach niżów.

Pogoda długoterminowa. Dynamiczna pogoda w kolejnych tygodniach października 2023 r.

Wskazywaliśmy, że w październiku 2023 r. czekać nas będą dynamiczne warunki pogodowe, które kształtowane będą głównie przez strefową cyrkulacje atmosfery. Wygląda też na to, że w kolejnych tygodniach często doświadczać powinniśmy dynamicznych zmian pogody i dni ze stabilną pogodą nie będzie wiele. Ciepłe i chłodne masy powietrza, ścierać mają się ze sobą, dlatego nie zabraknie opadów atmosferycznych. Ilość opadów do połowy października będzie oscylować w okolicach normy wieloletniej i nieco powyżej średniej klimatologicznej.

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek, pojawią się na większym obszarze Polski przymrozki, które są możliwe nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu. Na szczęście ochłodzenie, które nadeszło pod koniec bieżącego tygodnia nie okaże się trwałe i w kolejnych dniach nowego tygodnia szybko ustąpi. W górach i na obszarach podgórskich możliwe są kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Duże wahania temperatury mogą występować z dnia na dzień, co będzie charakterystyczne dla strefowej cyrkulacji atmosfery.

Sygnalizowaliśmy, że pierwszy raz od wielu tygodni temperatura obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej w Polsce. Tuż za chłodnym frontem atmosferyczny, który przemieszczał się w ciągu minionych kilkudziesięciu godzin, spłynęło wyjątkowo zimne powietrze arktyczne morskie. Obszarem źródłowym masy są północne rejony Skandynawii oraz koła podbiegunowego, gdzie to zalegało około 5-7 dni temu. Już noc z 8/9 października 2023 r. na sporym obszarze Polski wystąpią przymrozki, które w warunkach radiacyjnej nocy są możliwe nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych. Najniższe temperatury zostaną odnotowane na południu, centrum i wschodzie, gdy to najzimniej będzie w drugiej połowy nocy i nad ranem. Również noc 9/10 października 2023 r. może przynieść nocne i poranne przymrozki. Szczególnie w centrum, wschodzie, południu, południowym – wschodzie. Kolejne noce już raczej bez ujemnej temperatury przy gruncie i na 2 m.

Będzie jeszcze wysoka temperatura jak na październik

Na szczęście nic nie wskazuje, aby temperatura poniżej średniej wieloletniej pozostała z nami na dłużej. W kolejnych dniach nowego tygodnia często przez północ Skandynawii przechodzić mają niże baryczne, które sprowadzą do Polski dynamiczne warunki pogodowe i opady. Zdarzą się również okresy z wyżową pogodą i możliwością rozwoju mgieł radiacyjnych i chmur niskich. Dodatkowo możliwa jest kolejna wichura, która najsilniejsza okaże się na północy oraz w górach, szczególnie w okolicach 11-12 października 2023 r. Wyraźny wzrost temperatury jest prognozowany na okres od środy do soboty. Potem na koniec przyszłego weekendu wartości na termometrach znów mogą wyraźnie spaść.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 14-17 października 2023 r. według amerykańskiego modelu GFS

niżowa pogoda w kraju
Niżowa pogoda w Polsce często w październiku 2023 r.

Początek nowego tygodnia będzie jeszcze chłodny, dodatkowo nocami i o świcie możliwe są przymrozki. Największy ich obszar wystąpi w nocy z 8/9 października i 9/10 października. Kolejne noce i poranki już bez przymrozków. Od środy temperatura wzrosnąć powinna powyżej 20-23°C, ale najcieplejsze dni w tym roku już za nami. W okolicach połowy października zrobi się dużo chłodniej w całym kraju. Średnia dobowa temperatura powietrza w kolejnych dniach będzie na pograniczu jesieni termicznej i przedzimia, lecz tylko przez moment.

Pogoda długoterminowa wskazuje na częste opady w Polsce

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 8.10.2023 r. do 17.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wysoka temperatura w Polsce
Pogoda długoterminowa. Temperatura będzie wysoka w okolicach połowy października w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Prognoza maksymalnej temperatury powietrza według modelu WRF-GFS Medium w okresie od 9.10.2023 r. do 18.10.2023 r. dla Polski

pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy
Będzie blisko dni gorących w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Najpierw jesień termiczna, a potem powrót na moment lata termicznego

Na szczególną uwagę zasługuje również prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 8.10.2023 r. do 17.10.2023 r. Przynajmniej do 10 dnia miesiąca w całym kraju temperatura będzie charakterystyczna dla jesieni termicznej i dolnego przedziału przedzimia, która ma oscylować od 4°C do 11°C. Najchłodniejszym dniem tygodnia okaże się poniedziałek, 9 października 2023 r. Potem od środy zacznie chwilowo powracać „lato termiczne”, która potrwa do soboty, natomiast od niedzieli powrócą wartości charakterystyczne dla jesieni termicznej. Temperatura po chłodnym początku nowego tygodnia będzie w kolejnych dniach powyżej średniej wieloletniej.

Prognoza średniej temperatury powietrza w okresie od 8.10.2023 r. do 17.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje silne ocieplenie
Średnia temperatura powietrza wróci na moment do przedziału lata termicznego. Źródło: CMM IMGW

Dynamiczna pogoda i szybkie ustąpienie przymrozków

Opady w kolejnych tygodniach będą przeważnie w normie, a gdzieniegdzie nawet powyżej normy wieloletniej. W poniedziałek znad dzielnic zachodnich na wschód, południowy – wschód przejdzie strefa frontu atmosferycznego, która przyniesie opady deszczu, natomiast w górach możliwe są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie w Tatrach i wysoko w Bieszczadach możliwy jest kilkucentymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej. Natomiast na terenach niżej położonych możliwe są opady mieszane, a punktowo przelotne opady mokrego śniegu. Śnieg zalegać ma głównie powyżej 1400-1500 metrów nad poziomem morza. Warto również wspomnieć, że już minionej nocy i dziś o poranku, obserwowano opady śniegu w Tatrach, które utworzyły kilkucentymetrową pokrywę śnieżną. W wysokich partiach polskich gór warunki do uprawiania turystyki górskiej są złe, dodatkowo raportowane są mgły i zamglenia oraz występuje ujemna temperatura. Szlaki i granie są śliskie oraz oblodzone. Dlatego odradzamy wędrówki górskie, dopóki pogoda się nie poprawi.

Temperatura w szczytowych partiach gór wynosi obecnie od -5/-1°C, lecz śnieg szybko stopnieje w nowym tygodniu, gdy napłynie cieplejsze powietrze. Na Kasprowym Wierchu mamy np. -2.5°C, natomiast po słowackiej stronie, czyli na Łomnicy ponad 2,6 km nad poziomem morza jest aż -9.2°C w klatce meteorologicznej słowackiej służby meteorologicznej. Dodatkowo wieje wiatr z prędkością ponad 100 km/h z północnych kierunków.

Zobacz też: Przymrozki w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 7.10.2023 r. do 14.10.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów

dynamiczna pogoda
Pogoda długoterminowa. Dodatnia anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 14.10.2023 r do 21.10.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

wysoka dodatnia anomalia temperatura w Polsce
Anomalia temperatury powyżej normy

Będzie kolejna porcja opadów śniegu i deszczu ze śniegiem

Nowy tydzień przyniesie przemieszczającą się strefę frontową z opadami deszczu, a na obszarach podgórskich i górskich również śniegu i deszczu ze śniegiem. Kolejne opady we wtorek możliwe głównie w pasie dzielnic północnych oraz centralnych i wschodnich. Natomiast w środę, 12 października 2023 r. popada na przeważającym obszarze wzdłuż frontu atmosferycznego. Silny wiatr o skali wichury zaznaczy się w górach i na północy około 11-12 października 2023 r. Potem wiatr nieco osłabnie, ale znów może silniej powiać w okolicach przyszłego weekendu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 8.10.2023 r. 00Z do 18.10.2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF

pogoda w polsce
Pogoda długoterminowa. Opady powyżej normy wieloletniej możliwe. Będzie padać więcej niż we wrześniu

Dynamiczna pogoda i dodatnia anomalia do 17 października 2023 r.

Reasumując, pogoda w kolejnych tygodniach października okaże się zmienna, co zmusi nas do uważnego śledzenia prognoz pogody. Zdarzą się również okresy spokojniejsze. Możliwe są pierwszy raz w tym sezonie na tak dużym obszarze jesienne przymrozki, które na szczęście ustąpią z uwagi na prognozowany napływ cieplejszych mas powietrza w kolejnych dniach. Wskazywaliśmy już na początku miesiąca, że anomalia temperatury w całym kraju będzie powyżej normy o nawet 2-3°C. Dodatkowo ilość opadów powyżej normy będzie na północy i częściowo na zachodzie, natomiast najmniej padać na południu i wschodzie w okolicach normy i nieco poniżej. Do 17 października 2023 r. model ECMWF wylicza średnią anomalie przekraczającą 2.8°C z lat 1991-2020 r. dla Polski. Na południu, południowym – zachodzie i północy odchylenie temperatury w skali miesięcznej może sięgnąć 3-4°C.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów według modelu ECMWF do 23 października 2023 r. dla Warszawy

szybkie ocieplenie nadejdzie do Polski
Pogoda długoterminowa. Prognoza wskazuje rychłe ocieplenie

Śledźcie nasz portal na bieżąco, gdyż pogoda w październiku będzie dynamiczna w Polsce.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz