Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą się w kolejnych tygodniach niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny, a nawet burze w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne na przełom stycznia i lutego.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dynamiczna pogoda na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca roku

Pod koniec stycznia obserwujemy dużą zmienność pogody, która jest spowodowana silną cyrkulacją strefową. Przez Polskę w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę przeszła niebezpieczna wichura związana z niżem „NADIA”. Niemcy uznali głęboki niż atlantycki za orkan, gdyż w wielu miejscach Europy porywy wiatru przekraczały 120-140 km/h.

Wygląda na to, że w pierwszej dekadzie lutego warunki pogodowe w Polsce będzie przeważnie kształtować cyrkulacja atlantycka. Na przełomie stycznia i lutego czeka nas jednak większe ochłodzenie. Największe spadki temperatury są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Najczęściej mróz występować będzie w porze nocnej oraz nad ranem. Czasem również w ciągu dnia, lecz nie będzie tak silny na wschodzie kraju. Trwałe warunki zimowe utrzymają się tylko na obszarach podgórskich i górskich.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie wyraźny podział w pogodzie w pierwszych tygodniach lutego w Polsce

Modele pogodowe wyraźnie sygnalizują, że czeka nas podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski. W prognozach znów pojawia się silny wiatr. W pierwszej dekadzie lutego warunki pogodowe będą zmienne, a to za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej. Czasem wzrośnie prędkość wiatru za sprawą dużej różnicy ciśnienia. Niewykluczone, że znów spełnione zostaną kryteria wichury. Jednak na ten moment ciężko określić skalę i obszar możliwej wichury, która może pojawić się w drugim miesiącu 2022 roku.

Cyrkulacja atlantycka w wyraźny sposób kształtować będzie warunki pogodowe w Polsce. Przez nasz kraj przechodzić będą kolejne zatoki niżowe, a w nich położone fronty atmosferyczne. Już dziś nad przeważający obszar Polski spłynęło znacznie chłodniejsze w tylnej części niżu o sporym potencjale chwiejności, dlatego też pojawiły się liczne, ale rozproszone burze w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury. Mróz wróci w nocy z niedzieli na poniedziałek do większości regionów. Zimne noce spodziewane są także w pierwszych dniach lutego na wschodzie, kiedy to w obszarach rozpogodzeń możliwy są dwucyfrowe spadki temperatury w porze nocnej oraz godzinach porannych.

Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 12 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Zerknijmy na mapę średniej anomalii temperatury na najbliższe 5 dni. Najcieplej na przełomie stycznia i lutego będzie na zachodzie. Na wschodzie i północnym-wschodzie wartości mają być w okolicach normy wieloletniej, czasem poniżej normy klimatologicznej. Na ogół za sprawą cyrkulacji atlantyckiej napływać mają łagodne masy powietrza. Częściej większe opady śniegu zdarzą się w górach i na obszarach podgórskich. Niejednokrotnie krajobrazy na dłużej ulegną zabieleniu na wschodzie. Nic jednak nie wskazuje, aby w pierwszej dekadzie drugiego miesiąca roku temperatura przez dłuższy okres czasu utrzymała się poniżej normy wieloletniej i nadeszła trwała zima.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na najbliższe 5 dni, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000 r. według GFS/CFSR

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas dominacja pola obniżonego ciśnienia

Na przełomie 1 i 2 drugiego miesiąca roku będzie wyraźna dominacja pola obniżonego ciśnienia. Warunki pogodowe kształtować ma cyrkulacja strefowa. . Czasem nawet nad Polską pojawią się nurkujące wiry niżowe z frontami atmosferycznymi. Częściej jednak przez północ Starego Kontynentu przemieszczą się niże z rodowodem atlantyckim. W wielu regionach na ich frontach atmosferycznych występować będą opady deszczu, mieszane i śniegu. Możliwe są nawet lokalne burze śnieżne. W wyniku dużego poziomego gradientu ciśnienia, ponownie pojawić może się wichura, która może możliwa jest w okolicach 6-7 lutego 2022 r. Kwestią otwartą pozostaje jej skala oraz długość trwania. W najbliższych dniach z dużą uwagą przyglądać będziemy się wyliczeniom modeli numerycznych na pierwszą dekadę nowego miesiąca.

Prognozowane średnie ciśnienie atmosferyczne na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych według modelu GFS, sugerując dalszą dominacje pogody niżowej m.in w Polsce

silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas dużo opadów w pierwszych tygodniach lutego

Na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć na przełomie stycznia i lutego. Często przez naszą część Europy w pierwszej dekadzie drugiego miesiąca roku będą przechodzić fronty atmosferyczne, które przyniosą dużo chmur, opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Dlatego też opady w tym okresie będą powyżej normy klimatycznej. Największe na zachodzie i południu kraju.

Prognozowane sumy opadowe za okres od 30.01.2022 r. 00Z do 8.02.2022 r. 12 UTC według modelu GFS

Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Wyliczane sumy opadowe dla Polski za okres od 30.01.2022 r. 00Z do 8.02.2022 r. 12 UTC według ECMWF

Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Będzie mróz dwucyfrowy na wschodzie, ale wyższe w tym czasie temperatury na zachodzie

Zimowe warunki pogodowe powrócą do Polski na początku lutego. Nie będzie to jednak długotrwałe i silne ochłodzenie. Najbardziej odczuwalne spadki temperatury do wartości dwucyfrowych poniżej zera nocami zdarzą się na wschodzie i północnym-wschodzie w okresie od 1.02.2022 r. do 3.02.2022 r. Ma być to jednak krótki epizod z większym mrozem. Szczególnie duża dynamika w pogodzie będzie panować w okresie od 6.02.2022 r. do 10.02.2022 r. kiedy to liczne fronty atmosferyczne i zatoki przejdą przez nasz kraj. Prawdopodobnie znów będziemy musieli uważać na silny wiatr, który może spowodować spore szkody. W tym czasie nie zabraknie również opadów w formie ciekłej i stałej w zależności od rozkładu temperatury w dolnych warstwach troposfery. Mogą pojawić się lokalne burze.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 m w okresie od 1.02.2022 r. do 6.02.2022 r. według modelu GEFS, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010 r.

Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Trend w pogodzie może ulec zmianie dopiero w drugiej dekadzie lutego

GEFS sygnalizuje, że w okresie od 6.02.2022 r. do 11.02.2022 r. wystąpi największe odchylenie temperatury. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej, chociaż okresami w tylnych częściach niżów spłynie chłodniejsze powietrze z wysokości szerokości geograficznych, skutkując krótkotrwałymi spadkami temperatury do wartości w normie i poniżej normy klimatologicznej.

Wyliczana anomalia na okres od 6.02.2022 r. do 11.02.2022 r. według GEFS, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010 r.

wysoka temperatura

Ciepły początek lutego w wielu regionach Polski. Mróz największy nocami na wschodzie i północnym-wschodzie, cieplej na zachodzie. Cyrkulacja atlantycka będzie mieć duży wpływ na warunki pogodowe

Pod dużym znakiem zapytania pozostaje trend w pogodzie na drugą dekadę lutego. Wtedy to niektóre modele sugerują obniżenie się temperatury do wartości w normie wieloletniej i poniżej normy wieloletniej. Zmniejszyć miałaby się także aktywność cyrkulacji zachodniej, częściej warunki pogodowe miałyby kształtować wyże. Według niektórych modeli numerycznych jest pewne prawdopodobieństwo dłuższego zimowego ochłodzenia. Z uwagi jednak na odległy termin, chaotyczne i nieliniowe zachowanie atmosfery na bardziej precyzyjne prognozy przyjdzie nam poczekać do połowy przyszłego tygodnia. Są jednak prognozy wskazujące na pewne prawdopodobieństwo wystąpienia większego mrozu dwucyfrowego. Będziemy jednak zaktualizowane prognozy analizować w kolejnych dniach, kiedy to modele numeryczne zostaną zasilone najnowszymi danymi brzegowymi. Na ten moment informacje o pogodzie na kolejne tygodnie lutego traktujmy jako ciekawostkę, ale nie pewnik.

Prognoza wiązek modelu GEM dla wysokości 2 m.n.p.g za okres od 30.01.2022 r. do 15.01.2022 r. dla wysokości 2 m.n.p.g

Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

Prognoza wiązek dla Białegostoku na okres od 30.01.2022 r. do 15.01.2022 r. według kanadyjskiego modelu GEM

Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą niebezpieczne warunki pogodowe. Okresami mróz i silny wiatr, a nawet burze w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.