Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, dużo opadów. Możliwe wichury i burze

Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, dużo opadów. Możliwe wichury i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy.

Już kilka tygodni temu informowaliśmy, że luty może przynieść nadzwyczaj wysokie temperatury. Przekraczające nawet 12 stopni. Pierwszy dzień nowego miesiąca minie pod znakiem bardzo dużej anomalii temperatury na obszarze Polski.

Odchylenie temperatury 1 lutego 2020 względem analogicznego okresu w latach 1981-2010 wyniesie nawet 12-13 stopni powyżej normy.

Na południu i południowym-zachodzie temperatura przekroczy 13 stopni w najcieplejszym momencie dnia w sobotę.

W najbliższych 3 dniach średnia anomalia temperatury wyniesie w Polsce od 7 °C do 10 °C.

Natomiast w perspektywie 10 dni średnia anomalia temperatury wyniesie około 4°C na obszarze Polski.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 2°C do 5 °C w naszym kraju.

Wiele wskazuje, że w lutym panować będzie głównie pogoda niżowa. Swój wpływ zaznaczać mają układy niskiego ciśnienia wędrujące znad Oceanu Atlantyckiego na wschód Europy. Wędrówka frontów atmosferycznych ma być częsta w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy. Okresami swój wpływ zaznaczą wyże.

Zarówno model CFS i ECMWF prognozuje, że luty będzie miesiącem deszczowym. Nie zabraknie opadów, które są niezwykle potrzebne, mając na uwadze panującą susze w wielu postaciach. Ilość opadów ma być powyżej normy.

Najwyższa anomalia temperatury prognozowana jest we wschodniej części Polski i w skali miesięcznej przekroczyć może 4 stopnie.

Ekstremalnie wysokie odchylenie temperatury prognozowane jest w wielu miejscach Europy. W Polsce niejednokrotnie zobaczymy ponad 12-14 stopni na termometrach w lutym.

Krótkie ochłodzenie prawdopodobnie wystąpi w okresie od 4.02.2020 do 7.02.2020. Możliwe są wtedy ujemne temperatury oraz słabe opady śniegu w Polsce. Adwekcji chłodu sprzyjać ma wyż ulokowany w rejonie Wysp Brytyjskich.

W prognozach długoterminowych po 8 lutego nie widać nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy. Wiele wskazuje, że przez dłuższy okres wpływ na warunki pogodę będą mieć niże wędrujące wraz z frontami znad Atlantyku na wschód Europy. Prawdopodobnie w ciepłych wycinkach niżów napływać będą nadzwyczaj ciepłe masy powietrza z południowego-zachodu i południa Europy.

Okresami temperatura wzrosnąć może powyżej 12-14 stopni na nizinach. Będą dni, gdy anomalia przekroczy nawet 10-13 stopni względem okresu referencyjnego 1979-2010.

Przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej istnieje możliwość pojawienia się wichur w lutym. Dużo zależeć będzie jednak od położenia prądu strumieniowego, głębokości i ulokowania niżów barycznych.

W lutym wystąpią lokalne burze. Nie tylko za aktywnymi frontami chłodnymi, gdy spłynąć może do nas na krótki okres czasu powietrze arktyczne, morskie o chwiejnej równowadze, ale także w cieplejszych masach powietrza i na frontach chłodnych. Będą to na ogół zjawiska mało aktywne elektrycznie. Większa aktywność może zostać zaobserwowana w sytuacji przechodzenia dynamicznego frontu chłodnego związana np. z niżem wtórnym.

Pogoda wyżowa będzie występować. Jednak to niże atlantyckie wpływać mają na warunki pogodowe w naszej części Europy przez większą część czasu.

Chłodniejsze okresy mogą wystąpić, ale nie będą długotrwałe. Przewaga ciepłych dni będzie znaczna. Powstanie wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach w lutym jest mało prawdopodobne, lecz opady śniegu na pewno wystąpią.

Ilość opadów będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej.

4 komentarze do “Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, dużo opadów. Możliwe wichury i burze”

Dodaj komentarz