Pogoda długoterminowa na cały marzec 2024 r. Gwałtowna zmiana trendu dla Polski. Nawet 20°C. Będzie jednak okresami mróz, czasem możliwy śnieg. Prawdopodobny deficyt opadów

Pogoda długoterminowa na trzeci miesiąc 2024 roku. Przed nami okresy z nocnym mrozem, zdarzyć mogą się akcenty ze śniegiem.

Pogoda długoterminowa. Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się 1 marca 2024 r.

Dobiegający końca luty 2024 r. zapisze się nie tylko jako ekstremalnie ciepły, ustanawiając nowy rekord miesięcznej anomalii temperatury po 34 latach, ale również jako mokry, a w wielu regionach skrajnie mokry. W marcu jest szansa, że pierwszy raz od początku roku temperatura sięgnie 20°C. Szczególnie ciepły okres synoptyczny czeka nas w okolicach 1-5 marca 2024 r., gdy to na termometrach będzie nawet 14-20°C.

Na przeważającym obszarze Polski norma opadowa jest przekroczona ponad 2-krotnie. Najwięcej w mijającym miesiącu padało na północy naszego kraju, gdzie są regiony z normą opadową przekroczoną 2.5-3-krotnie. Spadło tam ponad 100 mm opadu. Do 28 lutego 2024 r. najwięcej opadu napadało na stacji synoptycznej w Elblągu, gdzie deszczomierze zmierzyły około 105.9 mm, natomiast najmniej w Sandomierzu, bo zaledwie 34 mm. Tak duże sumy opadowe są bardziej charakterystyczne dla lata, ale nie dla późnej zimy i są bardzo rzadkie w naszych szerokościach geograficznych.

Zobacz też: Śnieżyca w marcu może przynieść paraliż w USA

W najbliższych tygodniach nie przewiduje się tak dużych sum opadowych, jak w lutym. Większe sumy opadowe są możliwe dopiero w okolicach 2 dekady marca 2024 r. Coraz częściej zaczną kształtować warunki pogodowe w Polsce ośrodki wysokiego ciśnienia, które zaczną przynosić więcej dłuższych przejaśnień i rozpogodzeń. Deszcz, jeśli popada, to tylko lokalnie i słabo. W niewielu regionach spadnie do 10-15 mm, ale nie zabraknie miejsc, gdzie napada tylko 1-5 mm. Najmniej opadów widzą modele na północy kraju.

Prognoza wstępna miesięcznej anomalii temperatury na marzec 2024 r., uwzględniając warunki brzegowe z okresu od 17.02.2024 r. do 26.02.2024 r. według modelu CFS

pogoda długoterminowa. Ciepły marzec 2024 r.
Pogoda długoterminowa pokazuje marzec ciepły, ale nie wyklucza to akcentów z mrozem i śniegiem na nizinach w Polsce

Prognozowany zasięg i wysokość opadów orientacyjnie do 10 marca 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa pokazuje suchy okres synoptyczny
Pogoda długoterminowa pokazuje niedobór opadów pierwszej dekadzie marca 2024 r.

Suche nie będą tylko pierwsze dni marca 2024 r.

Pogoda długoterminowa. Suchy okres synoptyczny przed nami

Z najnowszych prognoz numerycznych wynika więc, że pierwsza dekada marca 2024 r. zapowiada się z ujemną anomalią opadów w Polsce, ale także wielu krajach europejskich. W okolicach 6 marca 2024 r. rozpoczynać zacznie się ochłodzenie i powinny ustąpić dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. Na początku przyszłego tygodnia powszechny stanie się mróz nocami w wielu regionach naszego, który szczególnie będzie występował nocami i o poranku w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Okresami nie można wykluczyć akcentów zimowych z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach i wyżynach. Z szansą nawet na zabielenie krajobrazów. Jednak najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie marca 2024 r. zimy termicznej z tego nie będzie, gdyż za dnia temperatura ma być na plusie.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na marzec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na marzec 2024 r.
Pogoda długoterminowa. Opady w normie i lekko powyżej normy w marcu na południowym wschodzie

Ujemna anomalia opadów

Prognozy sygnalizują, że częściej zacznie padać dopiero w okolicach drugiej i trzeciej dekady marca 2024 r. Najwięcej opadów modele pokazują na południu kraju, gdzie w obszarach podgórskich i górskich może mieć on formę śniegu i deszczu ze śniegiem. W skali miesięcznej marzec 2024 r. na przeważającym obszarze Polski zapisze się najprawdopodobniej jako miesiąc z ilością opadów poniżej normy wieloletniej bądź w normie klimatycznej. Więcej padać ma głównie na południu, gdzie sumy opadowe osiągną normę bądź nieznacznie powyżej średniej wieloletniej dla marca. Akcenty zimowe ze śniegiem i mrozem mogą być znacznie częstsze niż w lutym 2024 r. na nizinach i wyżynach.

Pogoda długoterminowa sugeruje mniej opadów w marcu

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii opadów według modelu ECMWF w okresie od 4.03.2024 r. do 11.03.2024 r. dla Europy

ujemna anomalia opadów w Polsce
Niedobór opadów w marcu 2024 r.

Wyże częściej wpłyną na pogodę w Polsce

W marcu powinniśmy spodziewać się więcej chwil ze Słońcem, co wynikać ma z częstszej dominacji układów wysokiego ciśnienia. Minione tygodnie charakteryzowały się bardzo dużymi sumami opadowymi i postępującymi roztopami w wielu regionach, co wpłynęło na występowanie miejscowych podtopień i wystąpień rzek z koryt. Słoneczna aura pozwoli na wystąpienie na ogół suchego okresu synoptycznego, dlatego poziom wód w rzekach zacznie sukcesywnie opadać.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii tygodniowej opadów wstępnie na okres od 11.03.2024 r. do 18.03.2024 r.

suchy okres synoptyczny przed nami
Niedobór opadów w Polsce

Zmiana pogody na bardziej wyżowy wzór

Jednak musimy brać pod uwagę fakt, że w marcu Słońce operuje coraz mocniej. Dlatego może to wpłynąć na stopniowy rozwój suszy atmosferycznej, rolniczej i hydrologicznej, hydrogeologicznej. Na szczęście dobiegająca końca zima meteorologiczna była nie tylko ciepła, ale również mokra i obecnie mamy duże zapasy wilgoci w glebie. Istnieje jednak ryzyko, że jeśli przedłuży się suchy i słoneczny okres synoptyczny, to szybko sytuacja zacznie się pogarszać, co ma mieć związek z intensyfikacją procesów parowania wody z gleb. Jednak prognozy sezonowe nie wskazują, aby była to sucha wiosna, chociaż opadów będzie najprawdopodobniej znacznie mniej niż zimą. Dodatkowo coraz silniejsza operacja słoneczna i występujące powszechniej wysokie temperatury zintensyfikują parowanie.

Prognoza anomalii opadów w okresie od 18.03.2024 r. do 25.03.2024 r. według modelu ECMWF dla Europy

pogoda długoterminowa sygnalizuej więcej opadów
Pogoda długoterminowa. Więcej opadów dopiero w okolicach trzeciej dekady marca 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl