
Pogoda długoterminowa na cały październik 2023 r. Blisko upału na początku nowego miesiąca. Coraz częstsze mają jednak mgły, zamglenia i chmury niskie oraz nocne i poranne przymrozki.
Październik będzie drugim miesiącem jesieni, który okaże się ciepły
Najnowsze prognozy modelu długoterminowego CFS pokazują, że październik będzie przynosić wysoką anomalię temperatury w Europie kontynentalnej. Większa będzie na południu Polski, ale to tam może być sucho. Natomiast na północy kraju suma opadów może być powyżej średniej wieloletniej, gdzie częściej zaznaczą się zatoki niżowe i fronty atmosferyczne.
Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na październik 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na październik 2023 r. według modelu CanSIPS

Pogoda długoterminowa. Wpływ niżów przechodzących na północ od naszego kraju na pogodę nie okaże się mały
Ostatnie prognozy z modeli klimatycznych sygnalizują, że w październiku 2023 znajdziemy się pomiędzy niżami ulokowanymi północy oraz wyżami lokującymi się głównie na wschodzie, południu, południowym wschodzie przez około 40-60% czasu. Powinno to zapewnić okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni, ale także możliwe są fale silnego wiatru i burze. Zdarzą się okresy, gdy to stery nad pogodą przejmą antycyklony, stabilizując na dłużej warunki pogodowe, mogą jednak pojawiać się coraz częściej zgniłe antycyklony z mgłami i podinwersyjnymi chmurami stratus i stratocumulus, ale także i przejściowe układy Omega. W kolejnych tygodniach października możliwe jest pojawienie się aktywniejszych układów niżowych, przynosząc większe opady atmosferycznego, dlatego też październik zapisze się głównie na północy kraju powyżej normy. Mniej padać ma w dzielnicach południowych, które przeważnie znajdą się w zasięgu wyżu. Wpływ cyrkulacji atlantyckiej na przebieg pogody w drugim miesiącu jesieni w Polsce nie będzie mały i dynamiczne wymiany mas powietrza mają się zdarzać.
Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Całkowita zmiana aury. Silne ochłodzenie. Jesień uderzy pełną siłą
Prognoza średniej anomalii ciśnienia na październik 2023 r. według modelu CFS dla Europy i obszarów przyległych

Będzie więcej opadów niż we wrześniu 2023 r.
Prognozy z częstym przechodzeniem frontów z opadami wielkoskalowymi, a także okresowym przechodzeniem opadów konwekcyjnych i burz. Wydaje się bardzo prawdopodobny i takich epizodów może być więcej niż we wrześniu 2023, który był suchy i rekordowo ciepły. Będą również okresy ze spokojną pogodą. Zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie okresami bardzo duża, zatem prognozy pogody należy śledzić codziennie, aby nic nas nie zaskoczyło w tym okresie.
Prognoza anomalii opadów na październik 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

ECMWF również prognozuje, że czeka nas termicznie miesiąc powyżej normy wieloletniej, ale rozpoczynać będzie się w kolejnych dniach jesień termiczna, która ma się umacniać. Potencjalne okresy z ochłodzeniami będą najprawdopodobniej krótkie. Niewykluczone, że zdarzą się na większym obszarze Polski okresami przymrozki przygruntowe, ale także i na wysokości 2 metrów już w pierwszej połowie października 2023 r. Na szczęście nie będzie to jeszcze stały trend i zdarzą się okresy bardzo ciepłe jak na początek astronomicznej jesieni.
Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza wskazuje nadejście jesieni termicznej w kolejnych dniach do całej Polski i nieliczne dni będą już ze średnią dobową powyżej 15 stopni, która charakteryzuje lato termiczne

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 2.10.2023 r. do 11.10.2023 r. w oparciu o model GFS dla Polski

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie w kolejnych tygodniach, opierając się na danych z ECMWF

Prognoza średniej temperatury powietrza na kolejne tygodniu w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski

Prognoza średniej temperatury według modelu ECMWF EPS, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognoza anomalii sumy opadu, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. według modelu ECMWF

Fanipogody.pl