Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Dynamiczna aura, wiatr, opady i anomalie temperatury. Możliwe burze

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Dynamiczna aura, wiatr, opady i anomalie temperatury. Możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na pierwszy miesiąc nowego roku.

Styczeń będzie prawdopodobnie miesiącem ciepłym. Okresami jednak do naszego kraju napływać będą zimne masy powietrza. Prognoza modelu CFS wskazuje na dodatnie odchylenie temperatury względem normy wieloletniej o nawet 2-3 stopnie.

Styczeń tylko okresami przynosić będzie więcej opadów deszczu, zwłaszcza w przypadku przechodzenia frontów atmosferycznych związanych z niżami wędrującymi z zachodu na wschód.

Za cały miesiąc ilość opadów ma być poniżej normy wieloletniej, zatem styczeń według obecnych danych będzie miesiącem suchym.

Możliwe są napływy ciepła z południa. Okresami temperatura w kraju może przekroczyć 10-12 stopni. Najwyższe temperatury są prognozowane na południu naszego kraju, gdzie w czasie adwekcji z południa występować może halny podnoszący temperaturę powietrza.

W styczniu mogą wystąpić okresy, gdy przez całą dobę na przeważającym obszarze Polski wystąpią ujemne temperatury. Nawet dwucyfrowe. Możliwe jest powstanie blokady nad Skandynawią i spływ zimnego powietrza z rejonów Arktyki oraz Syberii.

Niewykluczone są również burze. Szczególnie w sytuacji spływu zimnego powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Duży pionowy gradient temperatury prowadzić może do wystąpienia niestabilności i rozwoju chmur Cumulonimbus z opadami mieszanymi, ale także śniegu i pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi.

W styczniu zdecydowanie częściej będzie padać deszcz niż śnieg. Okresami jednak śnieżne epizody dadzą się we znaki w Polsce. Śniegu prawdopodobnie nie zabraknie w polskich górach.

Przy dużej aktywności Oceanu Atlantyku należy spodziewać się sporej zmienności pogody. Okresami tylko na pogodę wpływać mają układy wyżowe, przynosząc stabilne warunki pogodowe.

Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia zgniłych wyżów, przynoszących chmury niskie, mgły oraz zamglenia, natomiast w warunkach bezwietrznej aury pod warstwą inwersyjną gromadzić będą się zanieczyszczenia. Problem ten może być uciążliwy głównie w większych aglomeracjach miejskich.