Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Ciepły miesiąc, burze, wiatr, ale także śnieg

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Na ogół będzie to ciepły miesiąc, możliwe są nawet lokalne burze, nie zabraknie silnego wiatru, ale prawdopodobne są również opady śniegu i całodobowy mróz.

Od dłuższego czasu uważnie obserwujemy prognozy modeli sezonowych na grudzień 2019. Wiele wskazuje, że ostatni miesiąc roku zapisze się pod względem temperatury powyżej normy wieloletniej. Na przełomie jesieni i zimy występować ma zdecydowanie więcej opadów niż w półroczu ciepłym.

Z naszych analiz wynika, że grudzień 2019 będzie miesiącem ciepłym. Oczywiście zdarzać mają się okresy chłodniejsze. Nie zabraknie również okresami mrozów, opadów śniegu.

Przeważnie nasza część Europy znajdować będzie się w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, co oznaczać ma napływ ciepłych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego.

Gdy zaznaczać będzie się cyrkulacja zachodnia, dynamika w pogodzie może być duża. Nie zabraknie wtedy opadów, silnego wiatru, istnieje ryzyko wichur. Gwałtowne zmiany ciśnienia i temperatury nie powinny być niczym nadzwyczajnym. W sprzyjających warunkach możliwe są nawet burze. Te ostatnie zjawisko może występować przez cały rok zarówno w ciepłych i chłodnych masach powietrza.

Najczęściej w grudniu burze mogą pojawić się w masie arktycznej, morskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Chmury Cumulonimbus, jakie przynoszą wyładowania są jednak w półroczu chłodnym zdecydowanie mniej aktywne pod względem aktywności elektrycznej. Wtedy często zamiast deszczu, przynoszą opady krupy, jak i też deszczu ze śniegiem i śniegu.

Aktywność elektryczna wynika z ich wysokości, która rzadko przekracza 5 km, natomiast późną wiosną i latem wraz z napływem coraz cieplejszych mas powietrza ich wysokość w naszych szerokościach geograficznych potrafi osiągać od 9 km do 15 km. Prądy wstępujące w zimowych Cumulonimbusach są zdecydowanie słabsze niż latem, dlatego też zjawiska towarzyszące mają często mniejsze natężenie.

W grudniu punktowe burze mogą pojawić się w całym kraju. Zjawiska te są prawdopodobne zwłaszcza, gdy blisko Polski, bądź nad RP przechodzić będzie głęboki niż. Duża dynamika jaka wtedy panuje w troposferze sprzyjać może powstawaniu chmur Cumulonimbus zdolnych do przynoszenia wyładowań atmosferycznych. Na zobrazowaniach radarowych widoczne są one wtedy często pod postacią linii szkwału, które prowadzą do szkód.

Oprócz wędrówki układów niżowych z zachodu na wschód Europy przewidywane są opady związane z niżami z południa, przemieszczające się Szlakiem niżów Vb według W. Van Bebbera. Wtedy całkiem prawdopodobne są intensywne opady śniegu, które mogą prowadzić nawet do utrudnień komunikacyjnych.

Najczęściej w zasięgu wilgotnych niżów z południa są rejony południowej, południowo wschodniej i centralnej części Polski. Czasami zdarza się, że strefy opadów sięgają zachodniej połowy kraju.

Szlak ten przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej.

Tory niżów nad Europą według W. Van Bebbera

Częstość niżów przemieszczających się tym torem w ciągu roku nie jest duża ale niosąc ciepłe i wilgotne masy powietrza znad Morza Śródziemnego przyczyniają się do występowania zazwyczaj obfitych i długotrwałych opadów deszczu lub śniegu w półroczu chłodnym.

W grudniu nie zabraknie również okresów, gdy panować będzie zachmurzenie duże i całkowite na przeważającym obszarze Polski. Zwłaszcza w okresie występowania wyżów barycznych, które nie zawsze przynoszą pogodną aurę w półroczu chłodnym. Takich sytuacji może być całkiem sporo. Dodatkowo wystąpić mogą mgły i zamglenia, ograniczające widoczność. Natomiast pod warstwą inwersyjną gromadzić może się smog, szczególnie uciążliwy w dużych aglomeracjach miejskich.

Podsumowując, grudzień będzie na ogół miesiącem ciepłym. Met Office w swojej prognozie przewiduje aż 80% szanse na dodatnią anomalię temperatury w zachodniej połowie kraju. Okresy chłodniejsze ze śniegiem są prawdopodobne, tak samo jak mróz całodobowy. Dni o całkiem wysokiej temperaturze w grudniu nie powinno jednak zabraknąć, ale należy również spodziewać się większej dynamiki w pogodzie.

Opady w grudniu mogą być powyżej normy