Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Częste wyże, mniej opadów niż w październiku i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2020 dla Polski. Częste wyże, mniej opadów niż w październiku i burze.

Według modelu CFS w listopadzie dominować będzie przeważnie pogoda wyżowa. Opadów ma być mniej niż w październiku.

Prawdopodobnie w listopadzie ilość opadów będzie w normie, bądź w wielu miejscach poniżej normy.

Na przełomie października i listopada swój wpływ zaznaczy rozległy wał wysokiego ciśnienia. Nie oznacza to, że nie pojawią się opady atmosferyczne.

Najwięcej w tym czasie będzie padać na zachodzie.

W okresie od 6.11.2020 do 13.11.2020 Polska znajdzie przeważnie pod wpływem wyżów. Nie zawsze przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są podinwersyjne chmury Stratus, Stratocumulus oraz mgły. W obszarze występowania silnej inwersji wyżowej prognozowana jest silna akumulacja zanieczyszczeń. Zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich. Nocami na przełomie 1 i 2 dekady listopada nie można wykluczyć przymrozków.

Na przełomie 2 i dekady listopada coraz większy wpływ na pogodę będą mogły mieć niże znad Atlantyku. Wschodnia połowa kraju w tym czasie może często pozostawać pod wpływem wyżów.

3 dekada listopada może przynieść dominacje cyrkulacji zachodniej. Okresami jednak swój wpływ zaznaczą wyże baryczne. Nie można wykluczyć burz, chociaż aktywność burzowa będzie niższa niż w październiku.

W skali miesięcznej według modelu CFS będzie to miesiąc ciepły. Z dodatnią anomalią temperatury przez znaczny okres czasu. Okresami tylko możliwe są spływy chłodniejszych mas powietrza z północy.

Nie można wykluczyć epizodów zimowych w listopadzie na nizinach. Przeważnie jednak padać będzie deszcz w sytuacji przechodzenia frontów atmosferycznych, bądź występowania konwekcji masowej w chłodniejszych masach powietrza. Nie można wykluczyć opadów krupy i deszczu ze śniegiem. Przy bardziej wypiętrzonych chmurach kłębiastych możliwe są wyładowania atmosferyczne.

Prognoza anomalii na listopad 2020 według CFS.

Również ECMWF prognozuje, że będzie to miesiąc ciepły z dodatnią anomalią temperatury. Okresów chłodu nie powinno być dużo. Niewykluczone, że okresami zobaczymy dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach.