Pogoda długoterminowa na luty 2021 dla Polski. Możliwy duży wpływ Atlantyku, spore anomalie i burze

Pogoda na luty 2021 dla Polski. Prawdopodobna silna cyrkulacja strefowa, duże anomalie temperatury i burze w naszej części Europy.

Model klimatu, czyli CFS od dłuższego czasu sugeruje, że w lutym 2021 wyraźny wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja zachodnia, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody.

W skali miesięcznej może być to bardzo ciepły miesiąc. Okresów chłodu i zalegania pokrywy śnieżnej przy dominacji cyrkulacji atlantyckiej może nie być dużo, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Może być cieplej niż w latach ubiegłych. Przy wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej istnieje ryzyko pojawienia się silnego wiatru, a nawet burz. Nie tylko adwekcyjnych, ale także frontowych.

Dominacja niżowej pogody może przełożyć się na ilość opadów w normie i powyżej normy. W ciepłych masach będzie to deszcz, w chłodniejszych śnieg z deszczem, marznące opady i śnieg. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych. Okresy z wyżową pogodą w lutym mogą się zdarzyć.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwe precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Pomimo dużej anomalii temperatury okresy chłodu i opady śniegu na pewno wystąpią.