Pogoda długoterminowa na luty 2021. Mróz, okresami większy śnieg, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na luty 2021 dla Polski. Sprawdźmy, co ukazują nam najnowsze aktualizacje modeli klimatycznych na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy.

Prognoza pokazuje tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Są one jednak od dłuższego czasu podtrzymywane przez wiodące modele numeryczne, co zwiększa szanse na urzeczywistnienie się ich. Podczas tegorocznego sezonu zimowego wir polarny nie jest tak silny, zatem duże „anomalie” pogodowe mogą zdarzać się do wiosny w naszych szerokościach geograficznych.

Według modelu ECMWF na początku lutego utrzyma się podział na chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Zdarzyć mogą się opady zimowe, a nawet większe spadki temperatury w pierwszej dekadzie drugiego miesiąca roku.

Ujemną anomalię temperatury sugeruje na przełomie 2 i 3 dekady lutego europejski model klimatyczny ECMWF, jak i też amerykański CFS. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zimowych ochłodzeń, a nawet większych opadów zimowych. Zdarzyć mogą się okresy z całodobową ujemną temperaturą. Kto wie, czy na nizinach ponownie nie wystąpią w tym okresie dwucyfrowe mrozy. Te prognozy jednak zweryfikujemy w kolejnych tygodniach.

Prognoza modelu CFS na zbliżony okres jak powyżej wskazuje na całkiem spore ryzyko zimowych ochłodzeń, burz śnieżnych, a nawet większych mrozów.

W okresie od 15.02.2021 do 21.02.2021 europejski model klimatyczny sugeruje temperaturę w normie klimatycznej. Prognoza ta jednak może ulec dużej korekcie. Zarówno w kierunku ocieplenia, jak i też większego ochłodzenia.

Zbliżoną prognozę na ten okres okres ukazuje nam model klimatyczny CFS.

Wyliczenia na przełom lutego i marca traktujmy jak wróżenie z fusów. Model CFS wskazuje, że ponownie temperatura w całej Polsce będzie poniżej normy termicznej. Zimowe ochłodzenia pod koniec drugiego miesiąca mogą się zdarzyć, ale skala ich ze względu na odległy termin nie jest obecnie znana.

Nieco odmienną prognozę na koniec meteorologicznej zimy przedstawia nam europejski model ECMWF. Jedna i druga prognoza na okres ponad miesiąca ma niską sprawdzalność i nie jest w żaden sposób wiążąca. Modele wskazują tylko na pewne trendy, które wcale nie muszą się sprawdzić.

Na sam koniec sprawdźmy prognozy opadów oraz anomalii temperatury wyliczane na luty 2021 przez ECMWF, CFS, jak i też IMGW-PIB. Będą to na ogół wartości uśrednione dla całego miesiąca.

Model klimatyczny CFS sugeruje, że w skali miesięcznej będzie to miesiąc w wielu miejscach chłodny. Poszczególne tygodnie lutego mogą przynieść na tyle silne ochłodzenia, że przełoży się to na anomalię w skali miesięcznej, która może przyjąć wartości ujemne, plasując ten miesiąc jako chłodny i wilgotny ze sporą ilością opadów zimowych. Na pewno koniec sezonu zimowego nie będzie tak rekordowo ciepły jak zeszłoroczny.

Nieco bardziej optymistyczne są prognozy ECMWF, które wskazują na temperaturę w normie, a miejscami we wschodniej połowie kraju również powyżej normy wieloletniej.

Modele sugerują, że w lutym utrzyma się dominacja pogody niżowej. Docierać będą do nas fronty związane zarówno z atlantyckimi niżami, jak i też te związane ośrodkami niskiego ciśnienia znad Morza Śródziemnego, które mogą przynieść w wielu miejscach silne ataki zimy. Najwięcej opadów CFS prognozuje na południu i w centrum, a najmniej na północy. Sprawdzalność prognoz opadów na poszczególne miesiące ma jednak dość niską sprawdzalność, co zmusza nas do zweryfikowania wyliczeń w kolejnych tygodniach.

Podobnie jak CFS, model ECMWF prognozuje opady ponad normę, co przy częstych ujemnych odchyleniach temperatury od normy wieloletniej może wskazywać na opady o charakterze zimowym, a rzadsze opady deszczu.

Na sam koniec sprawdźmy prognozy IMGW-PIB na luty 2021 dla Polski.

Prognozowana klasa średniej temperatury powietrza na luty w oparciu o dwa modele liczone w IMGW-PIB. IMGW-Bayes wskazuje na duże prawdopodobieństwo temperatury poniżej normy w wielu miejscach naszego kraju.

Prognoza opadów i temperatury na luty 2021.

IMGW-PIB również wskazuje na duże prawdopodobieństwo wystąpienia okresów z temperaturą poniżej normy wieloletniej, co jasno daje nam do zrozumienia, że drugi miesiąc roku może przynieść więcej zimowych ochłodzeń.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać zmianom. Precyzyjne przewidzenie pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe, dlatego nie można wykluczyć dużych zmian w wyliczeniach poszczególnych modeli klimatycznych.