Pogoda długoterminowa na luty 2021. Śnieżne akcenty, burze w Polsce i ciepły miesiąc

Pogoda długoterminowa na 2 miesiąc 2021 roku. Sprawdźmy najnowszy, prawdopodobny trend w pogodzie na ostatni miesiąc kalendarzowej zimy.

Model klimatu, czyli amerykański CFS wskazuje, że luty 2021 może minąć pod znakiem dominacji pogody niżowej w naszej części Europy, co może prowadzić do dużej zmienności pogody. Wpływ na pogodę będą mieć zarówno niże wędrujące znad Atlantyku, jak i też z innych kierunków np. znad Morza Śródziemnego. Okresami swój wpływ zaznaczą wyże baryczne, przynoszące stabilną, ale nie zawsze pogodną aurę.

Okresami z północy na południe przebiegać może przez Polskę długa fala planetarna, co może sprzyjać wędrówce niżów z południa, jak i też adwekcji chłodnej masy powietrza. Dlatego opadów śniegu może być więcej niż ubiegłej zimy.

Wstępna prognoza rozkładu ciśnienia sugeruje, że ulokowanie obszaru wysokiego ciśnienia nad Europą Zachodnią może skutkować napływem chłodnych mas powietrza do Polski, dlatego okresów ze spływem chłodniejszego powietrza może być więcej niż w zeszłym roku. Prognozy ciśnienia, to również dość słaby element prognoz długoterminowych, dlatego należy go zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Najprawdopodobniej ilość opadów będzie w okolicach normy, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010, co sugeruje, że padać ma częściej niż w latach ubiegłych. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy opadów, to najsłabszy element prognoz długoterminowych.

Wstępna prognoza anomalii temperatury na luty wskazuje, że będzie to miesiąc ciepły z dodatnim odchyleniem temperatury. Wysokie temperatury mogą utrzymać się przez 50-70% czasu, ale zimowe ochłodzenia będą częstsze niż podczas ubiegłej zimy.

Dodatnia anomalia nigdy nie wskazuje, że przez cały miesiąc utrzymają się temperatury powyżej normy dla okresu ostatnich 30 lat. Wskazują one na ogólny trend temperatury w skali miesięcznej, nie wykluczając okresów z typowymi dla naszego klimatu ochłodzeniami zimowymi.

Niewykluczone, że w naszej części Europy okresami pojawią się burze. Te są najbardziej prawdopodobne w momencie napływu chłodnych mas arktycznych. Stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą skutkować może rozwojem chmur Cumulonimbus. Burze mogą pojawić się także na frontach chłodnych, zwłaszcza aktywnych układów niskiego ciśnienia o charakterze wtórnym.