Pogoda długoterminowa na luty 2022 dla Polski. Pomiędzy modelami z różnych ośrodków wyraźne rozbieżności. Jednak mrozu i śniegu przez wiele dni raczej nie unikniemy. Czasem uaktywni się Atlantyk, sprowadzając cieplejsze masy powietrza z zachodu i południowego-zachodu.
Pogoda długoterminowa. ECMWF widzi ciepły luty 2022
Według modelu ECMWF w skali miesięcznej luty będzie powyżej normy wieloletniej. Aczkolwiek taka prognoza wskazuje tylko ogólny trend miesięczny, nie wykluczając okresów wyjątkowo chłodnych, jak i ciepłych.

Prognozy na luty traktujmy obecnie orientacyjnie. Wyznaczają one tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa charakteryzuje się pewną dozą niepewności i prognozy mogą ulec drastycznym zmianom.
Pogoda długoterminowa na luty 2022. CFS idzie podobnym śladem, ale te prognozy wcale nie muszą się sprawdzić
Zbliżony scenariusz wskazuje model klimatyczny CFS. Prognozuje on w skali miesięcznej dodatnie odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Wygląda jednak, że tak duża anomalia nie sprawdzi się, ale temperatura okresami będzie wyższa niż norma wieloletnia.

Niewykluczone jednak, że zimowe ochłodzenia będą częstsze niż w ubiegłych latach. Może mieć na to wpływ np. SSW (Nagłym Ociepleniem Stratosferycznym) i rozpadem wiru polarnego. Kluczowe może okazać się także przesunięcie na dłuższy okres czasu prądu strumieniowego na południe Starego Kontynentu.
Niewykluczone, że burze wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego. Najwięcej takich zjawisk może być na północy kraju, ale chmury burzowe z nielicznymi wyładowaniami możliwe są także w innych rejonach kraju.
Spójrzmy jeszcze na wstępne prognozy opadów na luty 2022. Nie jest to mocny element prognoz długoterminowych. Model amerykański sugeruje, że będzie to miesiąc wilgotny. Opadów o charakterze zimowym powinno być więcej niż w poprzednich latach, ale przy aktywnej cyrkulacji strefowej spodziewane są przeważnie opady deszczu.

Burze w półroczu chłodnym nie są niczym nadzwyczajnym. Co prawda ich intensywność jest przeważnie niższa niż w półroczu ciepłym, ale zdarzają się przez cały rok.
Zdarzyć mogą się jednak sytuacje, gdy rozwiną się groźniejsze burze. Np. na aktywnych frontach chłodnych układów niskiego ciśnienia. Najczęściej takie sytuacje obserwujemy przy aktywnej cyrkulacji zachodniej i obecności niżów wtórnych przechodzących nad Polską, bądź blisko naszego państwa.
Niewykluczone, że na zachodzie Starego Kontynentu przez dłuższy okres czasu utrzyma się wyż, co zwiększa szanse na zimowe ochłodzenia. Niektóre realizacje modeli sezonowych wskazują na zwiększoną dynamikę w pogodzie.
Nieco odmienny trend w pogodzie na luty 2022 obserwujemy w prognozach IMGW-PIB
Według IMGW w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* w lutym 2022.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lutego jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.8°C – informuje IMGW-PIB.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lutego z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na luty 2022 r.

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych nie jest możliwe z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC