Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. Fale zimna w Polsce. Temperatura może spadać poniżej -20°C. Tęgi mróz, okresami śnieżyce i burze śnieżne

Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. Możliwe są silne fale mrozów. Okresami temperatura może spadać poniżej -20°C. Dodatkowo niewykluczone śnieżyce prowadzące do utrudnień komunikacyjnych i burze śnieżne.

Pogoda może sprawić niespodziankę w lutym 2024 r.

Koniec pierwszej dekady stycznia 2024 r. przyniósł najniższe temperatury w Polsce od 7 lat. Widać jednak silne ocieplenie w prognozach. Zmiana wzorca pogodowego jest prognozowana na trzecią dekadę stycznia, gdy to średnia anomalia temperatury będzie wyższa o nawet 4-5°C od normy z lat 1991-2020 r. Pojawi się dodatkowo ilość opadów powyżej normy, co wynikać ma z aktywnej cyrkulacji strefowej i transportowania cieplejszych oraz wilgotniejszych mas powietrza. Na termometrach zobaczymy nawet 10-13°C. Nie oznacza to jednak, że w lutym nie zdarzą się epizody ze spływem mroźnych mas powietrza. Warunki pogodowe mogą być odmienne niż w latach ubiegłych. Dlatego możliwe są nawet 1-2 tygodnie z zimą termiczną, gdy ponownie dojdzie do zablokowania cyrkulacji strefowej atmosfery i adwekcji mroźnych mas powietrza.

Prognozowana anomalia ciśnienia na luty 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje na dużą dynamikę
Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w prognozach dla Polski

Pogoda długoterminowa sygnalizuje możliwe okresy z blokadą cyrkulacji zachodniej i transportem chłodniejszych mas powietrza do Polski

W prognozach modeli numerycznych widnieje nietypowy układ. Niewykluczone, że znów nad Atlantykiem, jak i też nad Skandynawią, sięgając po Federacje Rosyjską utworzy się rozległy wyż, który zablokuje cyrkulacje strefową atmosfery. Ośrodki niżowe w tym czasie powinny znaleźć się na południe oraz na wschód od Polski. Przy takim położeniu wyżów i niżów wzrośnie prawdopodobieństwo ataków zimy w formie obfitych opadów śniegu i sporego mrozu.

Coraz więcej prognoz pokazuje, że w lutym 2024 r. okresami temperatura może być niższa od normy wieloletniej. Na ogół w pasie od Islandii, Atlantyku Północnego, Skandynawii dominują ośrodki niskiego ciśnienia, przynosząc wichury i zmienną pogodę w Europę. Niewykluczone, że ich miejsce zajmą układy wysokiego ciśnienia, natomiast na południu Starego Kontynentu ulokują się ośrodki niskiego ciśnienia, które zaznaczą się w głównie nad Morzem Śródziemnym i Bałkanami.

Polecamy: Koszmarny mróz z północy. 70 stopni różnicy temperatury w jedną dobę!

Silne śnieżyce i duży mróz okresami w Polsce

Przy takim potencjalnym położeniu wyżej wymienionych ośrodków barycznych, wzrośnie prawdopodobieństwo obfitych opadów śniegu i sporego mrozu. Z uwagi jednak na odległy termin będziemy musieli w kolejnych tygodniach analizować kolejne odsłony modeli numerycznych.

Niewykluczone, że na północ od Polski, czyli m.in na obszarze Półwyspu Skandynawskiego zaznaczą się masy powietrza chłodniejsze od normy wieloletniej. Okresami dzięki charakterystycznemu położeniu ośrodków niskiego i wysokiego ciśnienia nad Europą, dojdzie do adwekcji mas arktycznych do Polski, przynosząc niskie temperatury i spore opady śniegu. Niewykluczone, że znów będziemy mieli do czynienia z dwucyfrowym mrozem.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na luty 2024 r. według modelu CanSIPS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa na luty 2024 r.
Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia temperatury na północy i północnym – wschodzie wstępnie na luty 2024 r. według CanSIPS

Możliwe niże śródziemnomorskie w naszej części Europy

Interesująca sytuacja może mieć miejsce, gdy dojdzie do zablokowania cyrkulacji strefowej atmosfery i zaczną wędrować w naszym kierunku ośrodki niskiego ciśnienia z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Nieść będą one najprawdopodobniej dużo wilgoci znad tego akwenu. Wówczas wzrosłoby prawdopodobieństwo obfitych opadów śniegu w zimnym powietrzu. Największe sumy opadowe mogłyby wówczas wystąpić na południu, centrum, wschodzie i południowym – wschodzie i przyjmowałby formę śniegu.

Pogoda długoterminowa wskazuje na zmianę trendu pogodowego pod koniec stycznia 2024 r., ale nie oznacza to, że zima w silniejszych epizodach nie powróci w lutym 2024 r.

Dynamiczna pogoda w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy

Jest pewne prawdopodobieństwo, że taki scenariusz się sprawdzi i okresami dojdzie do trwalszej blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Zanim jednak to się stanie, to ostatnie tygodnie stycznia będą charakteryzować się temperaturą i opadami powyżej normy, co oznacza dominacje aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery i ryzyko wystąpienia wichur. Nie wygląda jednak na to, aby cyrkulacja zachodnia utrzymała się do wiosny i okresami pojawić może się w lutym blokada Atlantyku za sprawą rozbudowy silnych ośrodków wyżowych nad północną częścią europejskiego obszaru synoptycznego. Co więcej mogą wystąpić również silne śnieżyce, które okażą się jeszcze intensywniejsze niż te. Względem tych, które pojawiły się w minionych dniach i tygodniach.

Prognoza średniej anomalii miesięcznej temperatury według modelu CFS na luty 2024 r., uwzględniając warunki brzegowe z okresu od 5.01.2024 r. do 14.01.2024 r.

pogoda długoterminowa na luty 2024 r. w normie wieloletniej
Pogoda długoterminowa. Luty 2024 r. w normie termicznej na przeważającym obszarze Polski

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na luty 2024 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

ujemna anomalia możliwa i suma opadów powyżej normy
Pogoda długoterminowa. Sumy opadów powyżej normy

Prognoza anomalii średniej wartości ciśnienia na poziomie morza na luty 2024 r. według C3S

dynamiczna pogoda w kraju
Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. Wyże nad Atlantykiem, Islandią i Półwyspem Fennoskandzkim. Źródło: Copernicus.eu

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na luty 2024 r. według modelu C3S dla Europy i obszarów przyległych

silny mróz wskazuje pogoda długoterminowa
Zimno znad Skandynawii okresami może spłynąć do naszej części Europy, przynosząc duży mróz. Źródło: Copernicus.eu

Prognoza średniej anomalii opadów na luty 2024 r. według modelu C3S dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje wilgotny okres w pogodzie
Pogoda długoterminowa. Suma opadów według modelu C3S powyżej normy. Źródło: copernicus.eu

Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB prognozuje miesiąc w normie termicznej, ale z opadami powyżej normy

Według IMGW drugi miesiąc roku przyniesie w całej Polsce średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu na luty 2024 r. według CMM IMGW dla Polski

sygnalizowane opady powyżej normy
Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadów, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na luty 2024 r. według CMM IMGW dla poszczególnych miast w Polsce

prognoza wskazuje wilgotny miesiąc
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lutego z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na luty 2024 r. według modeli liczonych w CMM IMGW

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Źródło: Fanipogody.pl