Pogoda długoterminowa na sierpień 2020 dla Polski. Spodziewane fale upałów, wystąpią też gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa na ósmy miesiąc 2020 roku. Sprawdźmy, co prognozują poszczególne modele numeryczne na kolejne tygodnie sierpnia.

Europejski model ECMWF prognozuje, że sierpień przyniesie przeważnie temperaturę powyżej normy wieloletniej w naszej części Europy. Szczególnie gorąco i okresami z falami upałów będzie na zachodzie Polski.

Prognoza anomalia miesięcznej na sierpień 2020 dla Europy

W najbliższych 10 dniach najwyższe temperatury są prognozowane na zachodzie Polski, gdzie średnia anomalia temperatury wyniesie 1-2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze naszego kraju temperatura ma być w normie wieloletiej.

Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach sierpnia wyniesie od 19°C do 23°C. Najchłodniej ma być w tym czasie we wschodniej połowie Polski.

Minimalna temperatura powietrza nocami wyniesie od 12°C do 14°C. Najchłodniej będzie w tym czasie na południu i wschodzie, najwyższe wartości są prognozowane na zachodzie Polski.

Według prognoz numerycznych najwięcej deszczu spadnie na południu, centrum i północnym-wschodzie Polski. Szczególnie intensywne opady deszczu są prognozowane 3 sierpnia, gdy w naszej części Europy oddziaływać ma na pogodę strefa frontu pofalowanego frontu atmosferycznego.

Pierwsza dekada sierpnia przyniesie fale upałów na zachodzie i południowym-zachodzie Europy. Niektóre prognozy wskazują, że temperatura przekroczy 30 stopni na zachodzie Polski. Nieco chłodniej, ale również czasami gorąco będzie w centrum i na wschodzie i południu.

Pierwszy upał możliwy już 2 sierpnia 2020 na zachodzie, południowym-zachodzie Polski. Będzie to jednak krótkotrwały epizod. Nie można wykluczyć w zachodniej części kraju lokalnych burz z opadami gradu.

Ponownie gorąco zacznie robić się w okolicach 6 sierpnia 2020 na zachodzie Polski. Niewykluczona jest fala upałów na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia na przeważającym obszarze naszego kraju. Zaznaczamy jednak, że prognozy do tego okresu mogą ulec zmianie.

Wiązki modelu GFS wskazują, że w sierpniu częściej niż w lipcu będą docierać gorące masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Okresami przechodzić będą gwałtowne burze. Silniejsze ochłodzenie jest prognozowane w okolicach 3-4 dnia miesiąca, następnie prognozowane jest znaczne ochłodzenie. Temperatura ponownie będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia.

Według modelu CFS sierpień przynosić będzie więcej dni gorących i upalnych niż czerwiec i lipiec. Szczególnie wysokie temperatury, a nawet fale upałów są prognozowane na zachodzie Polski, ale gorących i upalnych dni nie zabraknie również w innych rejonach naszej części Europy.

Również w Europie Zachodniej nie zabraknie upalnych dni. Należy mieć jednak na uwadze możliwość występowania w sierpniu silnych burz. Prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie sierpnia według modelu klimatycznego CFS.

Najnowsza prognoza modelu CFS wskazuje, że sierpień będzie miesiącem suchym w naszej części Europy. Okresami występować ma pogoda wyżowa. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych i mogą one ulec zmianie.

Okresami nasz kraj znajdzie się w chłodniejszych masach powietrza znad Atlantyku, dlatego temperatura okresami obniży się poniżej 20 stopni. Tych chłodnych dni nie powinno być tak dużo jak w lipcu.