Pogoda długoterminowa na ósmy miesiąc 2020 roku. Sprawdźmy, co prognozują poszczególne modele numeryczne na kolejne tygodnie sierpnia.
Europejski model ECMWF prognozuje, że sierpień przyniesie przeważnie temperaturę powyżej normy wieloletniej w naszej części Europy. Szczególnie gorąco i okresami z falami upałów będzie na zachodzie Polski.
Prognoza anomalia miesięcznej na sierpień 2020 dla Europy

W najbliższych 10 dniach najwyższe temperatury są prognozowane na zachodzie Polski, gdzie średnia anomalia temperatury wyniesie 1-2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze naszego kraju temperatura ma być w normie wieloletiej.

Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach sierpnia wyniesie od 19°C do 23°C. Najchłodniej ma być w tym czasie we wschodniej połowie Polski.

Minimalna temperatura powietrza nocami wyniesie od 12°C do 14°C. Najchłodniej będzie w tym czasie na południu i wschodzie, najwyższe wartości są prognozowane na zachodzie Polski.

Według prognoz numerycznych najwięcej deszczu spadnie na południu, centrum i północnym-wschodzie Polski. Szczególnie intensywne opady deszczu są prognozowane 3 sierpnia, gdy w naszej części Europy oddziaływać ma na pogodę strefa frontu pofalowanego frontu atmosferycznego.


Pierwsza dekada sierpnia przyniesie fale upałów na zachodzie i południowym-zachodzie Europy. Niektóre prognozy wskazują, że temperatura przekroczy 30 stopni na zachodzie Polski. Nieco chłodniej, ale również czasami gorąco będzie w centrum i na wschodzie i południu.

Pierwszy upał możliwy już 2 sierpnia 2020 na zachodzie, południowym-zachodzie Polski. Będzie to jednak krótkotrwały epizod. Nie można wykluczyć w zachodniej części kraju lokalnych burz z opadami gradu.


Ponownie gorąco zacznie robić się w okolicach 6 sierpnia 2020 na zachodzie Polski. Niewykluczona jest fala upałów na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia na przeważającym obszarze naszego kraju. Zaznaczamy jednak, że prognozy do tego okresu mogą ulec zmianie.







Wiązki modelu GFS wskazują, że w sierpniu częściej niż w lipcu będą docierać gorące masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Okresami przechodzić będą gwałtowne burze. Silniejsze ochłodzenie jest prognozowane w okolicach 3-4 dnia miesiąca, następnie prognozowane jest znaczne ochłodzenie. Temperatura ponownie będzie powyżej normy termicznej dla sierpnia.




Według modelu CFS sierpień przynosić będzie więcej dni gorących i upalnych niż czerwiec i lipiec. Szczególnie wysokie temperatury, a nawet fale upałów są prognozowane na zachodzie Polski, ale gorących i upalnych dni nie zabraknie również w innych rejonach naszej części Europy.

Również w Europie Zachodniej nie zabraknie upalnych dni. Należy mieć jednak na uwadze możliwość występowania w sierpniu silnych burz. Prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie sierpnia według modelu klimatycznego CFS.




Najnowsza prognoza modelu CFS wskazuje, że sierpień będzie miesiącem suchym w naszej części Europy. Okresami występować ma pogoda wyżowa. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych i mogą one ulec zmianie.

Okresami nasz kraj znajdzie się w chłodniejszych masach powietrza znad Atlantyku, dlatego temperatura okresami obniży się poniżej 20 stopni. Tych chłodnych dni nie powinno być tak dużo jak w lipcu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na sierpień 2020 dla Polski. Spodziewane fale upałów, wystąpią też gwałtowne burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.