Pogoda długoterminowa do końca lutego 2022. Wystąpią niszczące wichury, groźne burze i temperatura przez większość czasu powyżej normy wieloletniej. Mróz tylko w epizodach. Sprawdzamy najnowsze prognozy modeli numerycznych do końca miesiąca.
Niżowa aura dominować ma w najbliższych dniach
Nie ulega już wątpliwości, że luty zapisze się jako miesiąc bardzo ciepły wilgotny oraz wietrzny i burzowy. Jest to zasługa bardzo dużej aktywności cyrkulacji strefowej, która często w drugim miesiącu mijającego roku przynosi opady, silny wiatr i burze oraz napływy ciepła w ciepłych wycinkach niżów. Przed nami dwie silne wichury, a nawet gwałtowne burze w formie liniowej, jakie przejdą przez nasz kraj w czwartek oraz sobotę. Jednak sobotnia wichura będzie dużo groźniejsza.
Prognozowane porywy wiatru za okres od 16.02.2022 do 20.02.2022, 12 UTC według GFS
Wyliczane porywy wiatru według niemieckiego modelu ICON za okres od 16.02.2022, 06Z do 20.02.2022, 12 UTC
Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Powrotu trwałej zimy do Polski nie będzie
Nie mamy szans na powrót zimowych warunków w lutym. Z prognoz średnio oraz długoterminowych wynika, że w ostatnich dniach miesiąca, wartości będą wyższe o średnio 5-6°C od normy z okresu referencyjnego 1979-2000. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być coraz częściej typowa dla przedwiośnia.
Pogoda długoterminowa. Będą niszczące wichury i groźne burze w formie linii szkwału
Dominować mają przeważnie wiatry z sektora zachodniego. Będzie to związane z dużą aktywnością cyrkulacji atlantyckiej. Częstą wędrówką niżów barycznych z zachodu na wschód Europy. Warunki pogodowe będą z tego zmienne, dlatego wystąpi duże zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców wielu europejskich krajów. Okresami wiatr może skręcać na północno-zachodni, a nawet północny. Powodować będzie duże szkody materialne, spodziewane są liczne wiatrołomy i przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Prognozowane średnie wartości prędkości wiatru w węzłach oraz dominujący w okresie od 16.02.2022 do 26.02.2022 kierunek wiatru dla Europy i obszarów przyległych według GFS
Niżowa pogoda osiągnie swoje apogeum na przełomie 2 i 3 dekady lutego
Z prognoz CFS wynika jasno, że na przełomie 2 i 3 dekady lutego obserwowana będzie największa aktywność cyrkulacji strefowej i niżów wchodzących w jej skład. Często blisko Polski będą przechodzić niże baryczne z frontami atmosferycznymi. Nie unikniemy również groźnych fal wiatrowych, które spowodują duże zniszczenia nie tylko w Polsce.
Prawdopodobnie w ostatnich dniach lutego coraz rzadziej przechodzić będą niże atlantyckie. Coraz większy wpływ może zacząć mieć wyż znad Azorów. Na przedłużeniu klina formować mogą się układy wysokiego ciśnienia, które przyniosą zmniejszenie dynamiki w pogodzie.
ECMWF jasno sygnalizuje, że powrotu mrozów i śnieżnej zimy nie będzie w lutym. Coraz częściej wartości na termometrach mają być typowe dla przedwiośnia, a nawet wiosny
Na sam koniec sprawdźmy jak wyglądają wyliczenia anomalii tygodniowych według ECMWF. Dostrzegamy, że w okresie od 14.02.2022 do 20.02.2022, wartości będą wyższe o około 2°C/3°C od 20-letniej normy klimatycznej.
Jeśli chodzi o opady w okresie od 14.02.2022 do 20.02.2022, to będą one powyżej normy klimatycznej. Dlatego, że dominować mają układy niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Jednak najczęściej padać ma na zachodzie i północy, gdzie najczęściej przechodzić mają fronty atlantyckich niżów. Najmniej opadów obserwujemy na mapach ECMWF w południowo-wschodniej część Polski.
Europejski model ECMWF prognozuje, że w okresie od 21.02.2022 do 27.02.2022, średnia anomalia tygodniowa, wyjdzie powyżej normy. W ostatnich dniach lutego zmniejszyć może się dynamika w pogodzie, ponieważ częściej pojawić mogą się wyże baryczne. Przymrozki nawet, jeśli się zdarzą na nizinach do końca miesiąca, to nie będą długotrwałe. Pojawiać mają się czasem nocami i w godzinach porannych przy pogodnym niebie. Za dnia temperatura przez długi okres czasu ma być dodatnia. W związku z napływem ciepłych mas pochodzenia polarno morskiego.
Prognozowane odchylenie temperatury od 21.02.2022 do 27.02.2022 według ECMWF
Na tygodniowych mapie anomalii opadów obserwujemy, że okres od 21.02.2022 do 27.02.2022 przyniesie opady w normie wieloletniej, a być może nawet poniżej normy w wielu regionach (wymagana weryfikacja kolejnych prognoz). Największe opady są prognozowane na północy kraju, co związane będzie z częstszym zahaczaniem przez fronty atmosferyczne północnej połowy Polski.
Wkrótce kolejne informacje o pogodzie