Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2023. Pogoda rozczarowywać będzie w kolejnych tygodniach pierwszego miesiąca nowego roku. Mróz i śnieg będzie tylko w epizodach, trwałej zimy nie będzie. Częściej niż opady stałe, zdarzą się ciekłe, a w sytuacji wzrostu poziomego gradientu ciśnienia prognozowane są również wichury, mogą wystąpić także kolejne burze.
Zobacz także: Wichura do 140 km/h uderzy z zachodu. Załamanie pogody, ulewy i burze. Cyklon Konstantyn miesza w pogodzie
Styczeń 2023 r. zapowiada się ciepły i wilgotny w naszym kraju za sprawą aktywnej cyrkulacji atlantyckiej
Styczeń 2023 r. według prognoz modelu klimatycznego CFS zapowiada się z temperaturą powyżej normy w całym kraju. Średnia miesięczna anomalia temperatury powinna oscylować 3-4°C powyżej normy. Najcieplej według modelu klimatycznego ma być w pasie południowej i centralnej Polski.
Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na styczeń 2023 r. według modelu CFS, biorąc pod uwagę warunki początkowe z okresu 27.12.2022 r. do 5.01.2023 r.
Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, zmianie uległ trend opadów na styczeń 2023 r. Najnowsza prognoza modelu CFS pokazuje ilość opadów w normie wieloletniej, natomiast na północy ma być to miesiąc z opadami powyżej normy wieloletniej. Czasem pojawią się przelotne opady zimowe, a nawet kolejne zjawiska burzowe w Polsce.
Przeczytaj również: Burze pojawiły się nad Polską. To pierwsze wyładowania w 2023 roku. Prędkość wiatru przekroczyła 150 km/h
Wyliczana anomalia opadów na styczeń 2023 r. według modelu klimatycznego CFS
Pogoda długoterminowa. Najnowsza aktualizacja ECMWF pokazuje miesiąc powyżej normy
ECMWF w najnowszej aktualizacji z początku stycznia pokazuje nam temperaturę powyżej średniej wieloletniej w całym naszym kraju. Jeśli prognozy się sprawdzą, to temperatura będzie wyższa o średnio 1,5°C/3,5°C powyżej normy klimatycznej.
Wilgotny styczeń 2023 w najnowszych prognozach modeli z różnych ośrodków meterologicznych
Model ECMWF pokazuje nam ilość opadów powyżej normy w całym kraju. Według najświeższej aktualizacji modelu europejskiego, najwięcej padać ma najwięcej na północy i północnym zachodzie. Są duże szanse, że cyrkulacja strefowa w kolejnych tygodniach przynosić będzie częste opady deszczu, czasem w chłodniejszych masach powietrza mieszane i śniegu.
Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii opadów na styczeń 2023 r. według modelu europejskiego ECMWF
Cały styczeń zapowiada się według modelu ECMWF powyżej normy. W poszczególnych tygodniach wartości mogą być nawet o 3°C/5°C powyżej normy wieloletniej. Przełom stycznia i lutego również z wartościami tygodniowymi wyższymi, niż zazwyczaj o tej porze roku w Polsce.
Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii tygodniowych na okres od 9.01.2023 r. do 12.02.2023 r. według modelu ECMWF. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB
Także model CanSIPS pokazuje nam ekstremalne odchylenie od normy wieloletniej. Niewykluczone jednak, że anomalia ta jest nieco przeszacowana, gdyż została zainicjowanymi warunkami brzegowymi z końca grudnia, kiedy to mieliśmy ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Bliżej prawdy, jeśli o wysokość anomalii miesięcznej może być najnowszy ECMWF i CFS.
Prognoza orientacyjna CFS na styczeń 2023 dla Europy i obszarów przyległych, uwzględniając okres bazowy 1981-2010
Ilość opadów jest zgodna z pozostałymi prognozami innych modeli, gdyż CanSIPS widzi miesiąc wilgotny, tak jak ECMWF i CFS.
Prognoza anomalii miesięcznej opadów na styczeń 2023 według modelu CanSIPS, która ma duże szanse się sprawdzić
Wszystkie wiodące modele pokazują nam dominacje cyrkulacji atlantyckiej w Europie
Przewaga cyrkulacji atlantyckiej będzie wyraźna. Dlatego na stabilne warunki pogodowe w Polsce nie mamy co liczyć w styczniu 2023 r. oraz na powrót trwałej zimy. Być może sytuacja zmieni się pod koniec zimy, bądź na początku wiosny, kiedy to osłabić bądź rozpaść powinien się wir polarny.
Miesięczna prognoza średniej wartości anomalii ciśnienia na poziomie morza, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 według modelu CanSIPS
Silny wir polarny na półkuli północnej jest sprzężony z prądem strumieniowym. Trend ten może zmienić się dopiero w 3 tygodniu stycznia, kiedy to może wystąpić nagłe ocieplenie stratosferyczne, lecz nie jest to pewne
Warto również sprawdzić kondycje wiru polarnego. W stratosferze obecny jest bardzo silny wir polarny. Jest on dodatkowo połączony z niżej położonym prądem strumieniowym. Często w takiej sytuacji zimy w Polsce są ciepłe, co jest spowodowane wysoka aktywnością cyrkulacji strefowej, w której skład wchodzą atlantyckie niże wędrują z zachodu na wschód, północny – wschód. Sytuacja ma szanse zmienić się dopiero w trzeciej dekadzie stycznia 2023 r., kiedy to może dojść do wystąpienia SSW, czyli nagłego ocieplenia stratosferycznego, ale po jego osłabieniu bądź rozbiciu na zmianę cyrkulacji atmosferycznej będziemy musieli poczekać nawet 2-3 tygodnie. Do połowy stycznia mróz na nizinach i wyżynach zdarzy się w epizodach, średnia dobowa temperatura będzie charakterystyczna dla przedzimia z uwagi na utrzymywanie się przez większość czasu cieplejszych mas powietrza niż zwykle i przechodzenia niżów atlantyckich na wschód z układami frontalnymi.
Silny wir polarny na półkuli północnej. Prędkość wiatru wyrażona w metrach na sekundę na wysokości 10 hPa, 11 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu GFS
Dodatnia faza NAO w kolejnych prognozach
Z najnowszych prognoz modeli europejskich i amerykańskich wynika, że styczeń 2023 r. w Polsce minie pod znakiem dominacji cyrkulacji atlantyckiej. Nie będzie szans na utworzenie się trwałej, wielotygodniowej pokrywy śnieżnej. Dodatnia Oscylacja północnoatlantycka NAO zwiastuje utrzymanie się łagodnych warunków pogodowych w Europie nawet po 15 stycznia 2023 r. Będzie cieplej niż jest zwykle o tej porze roku. Epizody z opadami śniegu mogą mieć miejsce, ale tak dużej i długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej jak w minionych tygodniach nie przewidujemy. W tym czasie więcej śniegu spadnie okresami w górach i na obszarach podgórskich, ale i na tych obszarach w czasie napływu cieplejszych mas powietrza ma ubywać białego puchu.
Dodatnia faza NAO zwiastuje nam długą dominacje cyrkulacji strefowej w Europie, dlatego też w Polsce dominować mają łagodne warunki pogodowe w pierwszym miesiącu nowego roku
Pogoda długoterminowa. Silny mróz i duże opady śniegu będą omijać w kolejnych tygodniach Polskę
Poniższa prognoza obrazuje nam zasięg silnego mrozu na półkuli północnej. Widzimy wyraźnie, że w pasie od Federacji Rosyjskiej, północnej części Skandynawii i Grenlandii oraz Ameryki Północnej występować ma silny mróz w przedziale wartości od -60°C/-20°C. W Polsce druga dekada stycznia minie zazwyczaj z dodatnią temperaturą przez całą dobę i nielicznymi przymrozkami. Tak duże opady śniegu i spory mróz nie grożą nam w kolejnych tygodniach stycznia.
Prognoza temperatury na 2 metrach, 10 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu ECMWF na półkuli północnej
Pogoda długoterminowa. Druga dekada stycznia będzie ekstremalnie ciepła w Polsce, większych zmian nie powinno być pod koniec miesiąca
Należy również sprawdzić prognozowaną średnia anomalie temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS/CFSR, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r. Temperatura w naszej części Starego Kontynentu ma być wyższa o średnio 3°C/7°C powyżej normy. Na północy i północnym wschodzie ma być najchłodniej, natomiast na południu, centrum i zachodzie najcieplej.
Prognozowane średnie wartości anomalii temperatury na 10 dni według modeli amerykańskich, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000 r.
Prognoza średniej temperatury powietrza wskazuje do 17 stycznia 2023 r. na utrzymanie się termicznego przedzimia na obszarze całej Polski. Większy mróz w tym czasie panować ma na północy i wschodzie. U nas warunki pogodowe będą łagodne za sprawą częstego wpływu cyrkulacji strefowej i okresowo zaznaczających się klinów i wałów wysokiego ciśnienia.
Wyliczana średnia temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Aktywny Atlantyk nie doprowadzi w kolejnych tygodniach do nastania zimowej pogody w Polsce
Model GFS pokazuje nam na okres od 7.01.2023 r. do 17.01.2023 r. temperaturę wyższą niż zazwyczaj. Najchłodniej poza górami będzie na północy i północnym wschodzie. W centrum, południu i zachodzie ma być nawet 6°C/9°C, ale niektóre prognozy sugerują na zachodzie, południowym zachodzie okresowe przekroczenie 10°C/13°C.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC