Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Kiedy w marcu zrobi się cieplej?

Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Pierwsza dekada marca zgodnie z prognozami zapisze się z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Sprawdzamy, kiedy w marcu zrobi się cieplej.

Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz utrzymają się przez całą pierwszą dekadę marca, ocieplenie możliwe z biegiem czasu w drugiej dekadzie mijającego miesiąca

Zgodnie z prognozami na początku marca pogoda jest stabilna. Nie towarzyszą nam niebezpieczne zjawiska pogodowe. Za dnia temperatura na nizinach jest dodatnia, ale nocami przy pogodnym niebie panują sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła i występowania ujemnych wartości na termometrach. Opady w pierwszej dekadzie wyjdą poniżej normy wieloletniej. Gdzieniegdzie zdarzyć mogą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krajobrazy mogą się zabielić. Pogoda długoterminowa nie sygnalizuje rychłego ocieplenia.

Prognoza średniej anomalii temperatury dla wysokości na okres od 3.03.2022 do 10.03.2022 według CFS

Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Kiedy w marcu zrobi się cieplej?

Wstępna prognoza maksymalnej i minimalnej temperatury na okres od 4.03.2022 do 17.03.2022 według modelu WRF-GFS

Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Kiedy w marcu zrobi się cieplej?

Przełom pierwszego i drugiego tygodnia przyniesie dominacje ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak pomimo utrzymywania się wyżu, pojawić mogą się chmury piętra średniego i niskiego oraz opady stałe i mieszane. Napływać ma okresami masa powietrza ze wschodu i północnego-wschodu, która charakteryzować będzie się większą zawartością wilgoci. Natężenie opadów ma być przeważnie słabe i umiarkowane. Ich zasięg według prognoz numerycznych nie powinien być duży, lecz krótkotrwałe utworzenie się pokrywy śnieżnej jest możliwe.

Wstępna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej na 8.03.2022, 06 UTC według francuskiego ARPEGE

Pogoda długoterminowa. Zimno w prognozach modeli europejskich oraz amerykańskich

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 4.03.2022 do 14.03.2022, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000 według GFS/CFSR

Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Kiedy w marcu zrobi się cieplej?

Niewykluczone, że więcej opadów o charakterze konwekcyjnym pojawi się na początku przyszłego tygodnia, czyli 7 i 8 dnia miesiąca. Miejscami krajobrazy mogą ulec zabieleniu na nizinach.

Wyliczana anomalia temperatury na okres od 7.03.2022 do 13.03.2022 według ECMWF, uwzględniając 20-letnią normę klimatologiczną

przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Kiedy w marcu zrobi się cieplej?

W dalszym ciągu przyszły tydzień przyniesie ujemne temperatury nocami. Dlatego gdzieniegdzie może utrzymywać się niewielka pokrywa śnieżna nawet po wschodzie słońca. Nie będzie jednak powrotu trwałej zimy z utrzymywaniem się pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze Polski przez wiele dni. Dominować mają układy wyżowe, które skutecznie blokować mają cyrkulacje strefową. Opady mają być dlatego poniżej normy wieloletniej. Kolejne tygodnie nie przyniosą poprawy w kontekście opadów.

Prognoza anomalii opadów na okres 7.03.2022 do 13.03.2022 według ECMWF, sugerując opady poniżej normy

opady poniżej normy w polsce

Wyliczane średnie ciśnienie atmosferyczne na okres od 4.03.2022 do 14.03.2022 według modelu GFS

antycyklonalna blokada wyżowa

Pogoda długoterminowa. Chłód będzie długotrwały. Szczyt ochłodzenia przypaść może na przełom pierwszej i drugiej dekady mijającego miesiąca

Opady śniegu będą mocno rozproszone. Wystąpić mogą lokalnie na przeważającym obszarze Polski. Coraz więcej wskazuje, że na większe ocieplenie poczekamy do drugiej dekady marca, ale sam początek może być wyjątkowo zimny. Niewykluczone jednak, że zanim stanie się cieplej, to miejscami we wschodniej i południowej części kraju wystąpi mróz całodobowy.

Wstępna prognoza ciśnienia i temperatury na 9.03.2022, 09 UTC według ECMWF

spływ chłodu w Polsce

Najchłodniejsza część marca może przypaść na okres od 9.03.2022 do 12.03.2022. Niewykluczone, że nocami na nizinach zdarzą się w obszarach rozpogodzeń spadki temperatury poniżej -15/-10°C. Duże ochłodzenie za kilka dni widzi nie tylko amerykański model GFS, ale także GEM i ECMWF. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany przez modele numeryczne.

Prognoza ciśnienia i temperatury dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 11.03.2022 według ECMWF

ecmwf i chłód w polsce

Dopiero w okolicach połowy miesiąca jest szansa na wzrost temperatury w kierunku wiosny termicznej. Ochłodzenie przedłuży się więc względem prognoz z końcówki lutego na początek drugiej dekady marca. Pogoda długoterminowa sugerująca marzec w skali miesięcznej powyżej normy ma szanse się sprawdzić, gdyż w okolicach 13-15 marca prawdopodobne jest większe ocieplenie.

Prognoza anomalii temperatury na 14.03.2022 do 20.03.2022 według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa. Przymrozki i mróz, a nawet opady śniegu. Kiedy w marcu zrobi się cieplej?

Wstępna prognoza anomalii temperatury na okres od 21.03.2022 do 27.03.2022 według ECMWF

anomalia temperatury w Polsce