Pogoda. Fala “gorącego” powietrza blisko Polski. Możliwe nawet 18°C i burze w Europie

Prognozy modeli numerycznych od dłuższego czasu sygnalizują, że w weekend do Polski napłynie cieplejsza masa powietrza z południa Europy. Temperatura na południu, centrum oraz wschodzie będzie nadzwyczaj wysoka jak na listopad. Nie wszędzie aura w kraju dopisze i są możliwe opady deszczu głównie na zachodzie.

Szczególnie wysoka temperatura wystąpić ma w sobotę. Gdy na zachodzie Polski zaznaczy się wpływ niżu, który znad Morza Śródziemnego przemieści się nad Polskę. Początkowo cały kraj znajdzie się tzw. ciepłym wycinku niżu, ale już w pierwszej części dnia do naszej części Europy nasunie się chłodny front atmosferyczny.

Niż baryczny z południa sprowadzi do Polski cieplejsze powietrze wprost z południa Europy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8 listopada 2019, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 9 listopada 2019, 12 UTC

Na obszarze Polski panować ma duży kontrast termiczny. Najniższa temperatura notowana będzie na zachodzie kraju oraz północy, gdzie spodziewane jest duże i całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu o zmiennym natężeniu.

Odchylenie temperatury na 2 m względem analogicznego okresu może sięgnąć nawet 8-10 stopni powyżej normy wieloletniej

Prognozowana temperatura w sobotę przez modele ECMWF, GFS oraz ICON

Na południu kraju temperatura może być wyższa, niż jest prognozowana obecnie przez modele z powodu wiatru fenowego podnoszącego temperaturę powietrza i osuszającego powietrze. W centrum oraz na południu i wschodzie nie powinno zabraknąć chwil ze słońcem.

W tym samym czasie zwłaszcza na zachodzie Polski występować mają opady wielkoskalowe i zachmurzenie duże oraz całkowite. W strefie opadów temperatura ma być zauważalnie niższa.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

W niedzielę ochłodzenie obejmie już całą Polskę. Opady prognozowane są głównie na wschodzie i południu kraju, lecz obszar może ulec zmianie.

Prognozowana temperatura w niedzielę, model GFS