Pogoda. Groźne chmury Cumulonimbus nad Polską i blisko 20°C na termometrach. Występują pierwsze burze, wieje ponad 110 km/h

Pogoda. Groźne chmury Cumulonimbus nad Polską. Występują pierwsze burze, wieje ponad 110 km/h.

Od kilku godzin nad Polską obserwuje się występowanie chmur Cumulonimbus. Ich rozwój ma miejsce na frontach atmosferycznych przemieszczających się z północnego-zachodu na południowy-wschód.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 12.03.2020, 12 UTC

IMGW-PIB

Struktury konwekcyjne, nawet o charakterze liniowym przemieszczają się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Towarzyszą im silne porywy wiatru, a miejscami nawet burze. We czwartek wyładowania atmosferyczne zarejestrowano na Pomorzu oraz w woj. warmińsko-mazurskim, w okolicach Giżycka.

Szczególnie ciepło jest na południu Polski, gdzie temperatura przekracza 16 stopni. Również w centrum przed frontem chłodnym jest aż 15 stopni.

Ciepły sektor niżu „HANNA” będzie ograniczany z biegiem godzin do dzielnic południowych i południowo-wschodnich.

IMGW informuje

Sytuacja meteorologiczna: Podczas przechodzenia frontu występują szkwały sięgające 120 km/h. (Rozewie – latarnia morska). W Darłowie porywy wiatru osiągnęły 115 km/h, 110 km/h (Karżniczka), 95 km/h (Gdynia), 90 km/h (Łeba). Front dość szybko przemieszcza się w kierunku wschodnim, południowo-wschodnim. Silny wiatr nadal będzie się utrzymywał wieczorem i w godzinach nocnych.
Dotyczy powiatów: Sopot, lęborski, pucki, słupski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk

Maksymalne porywy wiatru zanotowane do godziny 13:00: Świnoujście 80 km/h; Goleniów 95 km/h; Resko 90 km/h; Trzcińsko-Zdrój 85 km/h; Szczecin 75 km/h. W najbliższych godzinach nadal prognozowany jest silny wiatr o prędkości średniej od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h z zachodu i południowego zachodu, wieczorem od zachodu szybko słabnący. Początkowo możliwe są porywy do 100 km/h.
Dotyczy powiatów: gryfiński, stargardzki, świdwiński, Szczecin, szczecinecki, wałecki, łobeski, goleniowski, policki, Świnoujście, choszczeński, drawski, myśliborski, pyrzycki
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Chmury Cumulonimbus wraz z frontami przemieszczać będą się w kolejnych godzinach na południowy-wschód. Spodziewane są opady krupy, miejscami gradu, jak i też chwilowe, miejscami wyładowania atmosferyczne.

Prognozowane symulowane echa radarowe na kolejne godziny i prawdopodobny obszar opadów i burz według modelu SWISS-HD

Aktualna temperatura tutaj

Bieżące położenie opadów i burz tutaj