Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Dużo wyładowań, grad i silny wiatr oraz ulewy

Modele pogodowe prognozują w nocy z wtorku na środę silne załamanie pogody na południu i wschodzie Polski. Groźna aura wystąpi również na obszarze województwa lubelskiego. Prognozowane są superkomórki burzowe oraz układy wielokomórkowe. Nie można wykluczyć struktury liniowej.

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Szetlandów. Jesteśmy w ciepły wycinku niżu. Napływa do naszej części Europy gorąca i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura wyniesie od 26°C do 30°C na obszarze Polski wschodniej.

W nocy z wtorku na środę nasz kraj będzie pod wpływem niżu z centrum nad Szwecją. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny. Strefa frontowa stanowić ma granicę mas powietrza. Rozdzielając cieplejsze powietrze zwrotnikowe od chłodniejszego polarnego znad Atlantyku.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

Prognoza burz na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Dodatkowym czynnikiem wspomagającym rozwój gwałtownych burz będzie obecność silnego prądu strumieniowego. Temperatura wyniesie w regionie od 21°C do 23°C. Najcieplej ma być na krańcach wschodnich. Będzie to noc tropikalna, gdyż na termometrach będzie ponad 20°C w nocy. Podczas burz możliwy spadek temperatury o 5-7 stopni, na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących chmur Cumulonimbus. 

Najpierw burze są prognozowane w powiecie puławskim, ryckim oraz opolskim i kraśnickim, ale także lubartowskim. Główna aktywność burzowa w pierwszej części nocy jest prognozowana na zachodzie, częściowo Na północy oraz centrum i wschodzie regionu. Niewykluczone, że zagrzmi też w powiatach na południu woj. lubelskiego. Najpóźniej zjawiska burzowe dotrą do wschodniej części regionu. Spodziewane są przynajmniej 2 strefy burzowe. 

Nie można wykluczyć, że burze przybiorą formę zorganizowanego układu burzowego z linią szkwału.

W czasie burz porywy wiatru osiągną do 80-90 km/h. Nie można wykluczyć jednak, że punktowo porywy wiatru przekroczą 100-115 km/h. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza w drugiej części nocy, bądź nad ranem w środę, gdy prognozowany jest zorganizowany układ burzowy. Groźną pogodą jest zagrożony cały region.

 
Niewykluczone, że w obrębie zorganizowanego układu burzowego wystąpią superkomórki burzowe. Zwłaszcza w południowo-wschodniej części systemu konwekcyjnego. Wtedy ryzyko opadów gradu powyżej 4 cm będzie podwyższone. 


W czasie burz opady do 20-30 mm, nie można jednak wykluczyć, że miejscami w województwie lubelskim dojdzie do większej akumulacji opadów. Wtedy sumy opadowe sięgnąć mogą 50-60 mm, prowadząc do podtopień, a nawet rozległych zalań. 


Duża aktywność burzowa jest prognozowana przez całą noc. Nie można jednak wykluczyć, że groźnie będzie również w pierwszej części dnia w środę. 


Jutro Polska wschodnia znajdzie w zasięgu zatoki niżowej. Front chłodny opuści nasze województwo popoludniu. Tuż za frontem, w strefie osiadania suchszego powietrza rozbuduje się wyż.  


Temperatura wyniesie w środę od 22° do 26°C. Najwyższe wartości są prognozowane na wschodzie województwa. Najniższe w zachodniej części regionu. 


W pierwszej części dnia lokalne burze możliwe są na obszarze całego regionu. Sprzyjać będzie temu dynamiczne wymuszanie ruchów wstępujących w obrębie frontu chłodnego. Możliwe są dobrze zorganizowane układy wielokomórkowe. W ich zasięgu niewykluczone ulewy do 40 mm, grad oraz wiatr do 90 km/h. Lokalnie niewykluczone podtopienia. Na wschodnie, południowym-wschodzie woj. lubelskiego burze występować mogą do końca dnia. Jednak w nocy ze środy na czwartek nie są prognozowane już zjawiska burzowe. Cała Polska znajdzie się w chłodnej masie powietrza polarnej, w zasięgu rozbudowującego się wyżu.